Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

9 lipca 2021 r.
19:59

Sejm chce utworzenia Akademii Zamojskiej. Jej ideą ma być pobożność i nauka

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 7 A A
233 posłów głosowało za utworzeniem Akademii Zamojskiej
233 posłów głosowało za utworzeniem Akademii Zamojskiej (fot. FB/Sejm.pl)

Głównie dzięki głosom posłów PiS mamy ustawę o utworzeniu w Zamościu Akademii Zamojskiej. Akademia powstanie... z zamojskiej Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica. Słychać głosy przeciwników niszczenia UPZ, która formalnie nic nie wie i właśnie prowadzi rekrutację. Inicjatorzy reaktywacji słynnej, XVI-wiecznej akademii czekają na decyzję Senatu. Ma zapaść jeszcze w tym miesiącu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Akademia Zamojska była wyższą uczelnią, którą w XVI wieku założył kanclerz Jan Zamoyski. Działała niemal 200 lat, nadawała stopnie doktora filozofii i prawa. Pomysł jej reaktywowania pojawiał się w mieście co jakiś czas. Dwa lata temu powstał komitet, by  ideę zrealizować. W tym gronie jest poseł Sławomir Zawiślak (PiS), który był wnioskodawcą przegłosowanego właśnie projektu ustawy o utworzeniu Akademii Zamojskiej.

Tworzy się z dniem 1 września 2021 r. Akademię Zamojską

- Mimo licznych trudności „organizowanych” przeciwko tej ustawie także przez naszych, regionalnych jej przeciwników, Sejm RP przyjął ją stosunkiem głosów 233 za, 204 przeciw, 2 wstrzymujących się – poinformował w czwartek poseł.

Inicjatorzy reaktywacji akademii chcą by była ona podniesieniem na należny piedestał nauczania młodego pokolenia Polek i Polaków w duchu ideałów wspaniałej poprzedniczki: "pobożność i nauka", "Bóg i Ojczyzna"; trwałym środkiem umocnienia i rozwoju polskiej tożsamości kulturowej; ma łączyć najlepszą naukę, nowoczesną edukację i patriotyczne wychowanie *)

Z dniem utworzenia Akademii znosi się Uczelnię

Członkowie komitetu od dawna mówili, że są dwie drogi dla Akademii Zamojskiej. Jedna, to przekształcenie istniejącej już wyższej szkoły zawodowej. Chodzi o Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica w Zamościu, która w 2005 roku powstała jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Druga to budowanie uczelni od podstaw.

- Powoływanie drugiej państwowej wyższej szkoły w Zamościu chyba nie ma racji bytu. Bardziej realne jest przekształcenie istniejącej, choć władze szkoły zawodowej nie są zbyt tym zainteresowane – komentował jeszcze w 2020 roku członek komitetu, prof. Wojciech Kolanowski, któremu idea reaktywowania Akademii Zamojskiej jest szczególnie bliska.

I właśnie takie rozwiązanie wybrano.

Pierwszego rektora Akademii powołuje minister

- Śledzimy wydarzenia w Sejmie, więc wiem o przegłosowaniu ustawy o utworzeniu Akademii Zamojskiej, choć projekt znienacka został wprowadzony do porządku obrad. Ale oficjalnie w tej sprawie nie wiem nic. Jedyne spotkanie na którym rozmawiano ze mną na temat akademii było u prezydenta Zamościa jeszcze przed pandemią. Chyba w lutym zeszłego roku? Spotkałem się wówczas z przedstawicielami inicjatorów reaktywowania Akademii Zamojskiej. Od tamtego czasu nie działo się nic. Dlatego nasza uczelnia działa jak działała, wręczamy dyplomy absolwentom, aktualnie prowadzimy rekrutację – mówi dr hab. Andrzej Samborski, rektor Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu.

I dodaje, że nie wyobraża sobie, że gdyby doszło do utworzenia Akademii Zamojskiej na bazie ich uczelni, studenci, którzy teraz tam studiują nie mogli kontynuować nauki na wybranych kierunkach.

– Zainteresowanie rekrutacją jest porównywalne jak w latach poprzednich. Najwięcej osób zgłasza się do nas we wrześniu, gdy zweryfikują swoje plany związane z innymi szkołami wyższymi. Aktualnie mamy około 700 studentów. Z tego co słyszę, bardzo różnie odnoszą się do pomysłu utworzenia akademii na bazie naszej uczelni. Gorsze nastroje są wśród kadry, a pracuje u nas sto osób – mówi rektor, który jest od 8 lat związany z uczelnią.

Pracowników niepokoi na przykład zapis przegłosowanego projektu, który mówi, że stosunek pracy wygasa po upływie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy albo oni ich nie przyjmą.

Studenci Uczelni stają się studentami Akademii

Pomysł reaktywacji Akademii Zamojskiej kosztem UPZ budzi w Zamościu kontrowersje. Sprawa odżyła po czwartkowym głosowaniu w Sejmie.

- Proszę mi powiedzieć jakie jest logiczne wytłumaczenie likwidacji uczelni, która kształci: techników, pielęgniarki, specjalistów od rachunkowości czy mechaniki i otwieranie nowej, kształcącej humanistów w duchu wartości chrześcijańskich. To będzie kuźnia kadr politycznych PiS. Nie mówiąc o tym, że wielu prawników wskazuje na łamanie prawa. Chodzi o przejęcie i obsadzenie swoimi ludźmi – uważa Grzegorz Podgórski, opozycyjny radny, który w tym pomyśle widzi jedynie zamach na stołki.

- Bardzo bym chciał, żeby w Zamościu znów była Akademia Zamojska, ale nie w ten sposób. To co się dzieje teraz, wygląda na wrogie przejęcie majątku uczelni, w której funkcjonowanie ktoś włożył wiele wysiłku, czasu i pieniędzy. Zaczynali od dwóch pomieszczeń, nawet miasto dawało im działki. Jestem zbulwersowany. I nie chodzi o posła Zawiślaka. Gdyby to robił Tusk czy ktokolwiek inny, też bym protestował – dodaje.

Dziś władze Uczelni Państwowej szacują jej majątek na około 50 milionów złotych. Zgodnie z ustawą, która trafiła do Senatu stanie się ono mieniem Akademii Zamojskiej z dniem jej utworzenia.

Akademia jest uczelnią publiczną

- KO, Lewicy, KP i Polska2050 nie wpuszczać do grodu - wyłapywać i wywozić na taczkach za witacze – apeluje internauta Kazimierz pod postem posła Zawiślaka informującym o przegłosowaniu ustawy.

Bo „akademicka” ustawa przeszła głosami posłów PiS (217), Konfederacji (6), Kukiz15 (3), PS (3), niez. (3). Jedyny poseł z KO, który był „za” to  Riad Haidar.

- Nie znam podtekstów politycznych. Głosując za projektem uchwały brałem pod uwagę ogólny interes społeczny naszego województwa i regionu. Rozwój nauki i szkolnictwa to determinacja rozwoju. Nowa uczelnia, która wykształci specjalistów w jakiejkolwiek dziedzinie, to ruch do przodu.  Kierowałem się zdrowym rozsądkiem, nie było dyscypliny klubowej. Uważam, że nie wolno na starcie przeszkadzać. Wszystkim należy dać szansę i pilnować. To życie zweryfikuje los akademii. Nie jestem specjalistą od szkolnictwa, jestem lekarzem, który zajmuje się noworodkami. Trzeba dziecku pozwolić nauczyć się raczkować, dać mu warunki rozwoju a nie łamać nogę. Moją intencją było danie szansy nowej uczelni – tłumaczy swoją decyzję poseł Riad Haidar.

121 posłów KO głosowało „przeciw”.

- Liczę, że ta ustawa zostanie poparta także przez Senat RP a następnie w III czytaniu ponownie przez Sejm RP. Ostateczne jej przyjęcie, zgodne z oczekiwaniami także mieszkańców, samorządowców uruchomi w Zamościu (od nowego roku akademickiego) działalność nowej, aktywnie kreującej rozwój naszego regionu uczelni – informuje poseł Sławomir Zawiślak.

Najbliższe posiedzenie Senatu jest planowane między 21 a 23 lipca.

 

*) Za tekstem interpelacji posła Sławomira Zawiślaka skierowanej do ministra Przemysława Czarnka jesienią 2020 roku

 Śródtytuły, to cytaty z tekstu ustawy o utworzeniu Akademii Zamojskiej, przekazanego do Senatu

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wypadek z udziałem karetki pogotowia

Wypadek z udziałem karetki pogotowia

Do poważnego wypadku doszło w piątkowy wieczór przy ulicy Kunickiego w Lublinie. Karetka zderzyła się z pojazdem osobowym.

Orlen Oil Motor Lublin bez litości dla NovyHotel Falubazu Zielona Góra [zdjęcia]
galeria

Orlen Oil Motor Lublin bez litości dla NovyHotel Falubazu Zielona Góra [zdjęcia]

Piąty mecz i piąta wysoka wygrana Orlen Oil Motoru w PGE Ekstralidze. Lubelskie Koziołki wysoko pokonały na swoim torze NovyHotel Falubaz Zielona Góra, w barwach którego nad Bystrzycę wrócił legendarny Jarosław Hampel

Tragiczny finał poszukiwań zaginionego

Tragiczny finał poszukiwań zaginionego

68-letni mieszkaniec gminy Hrubieszów zaginął w styczniu br. Niestety, policja natrafiła na ciało mężczyzny.

Nietypowa licytacja w urzędzie. Można kupić stal

Nietypowa licytacja w urzędzie. Można kupić stal

Urzędnicy chcą się pozbyć ponad 30 ton stali. To w zasadzie zdemontowana kładka dla pieszych. Będzie można ją wylicytować 23 maja.

Warto odwiedzić dworzec. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Warto odwiedzić dworzec. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach. W sobotę - garażowa wyprzedaż. Dzień później zwiedzanie budynku i wystawa artystyczna w ramach "nocy muzeów".

Jechał mimo zakazu i pod wpływem alkoholu

Jechał mimo zakazu i pod wpływem alkoholu

Mieszkaniec powiatu puławskiego został zatrzymany. Na decyzję sądu poczeka w areszcie.

Moto.DW – ruszamy z programem motoryzacyjnym
film

Moto.DW – ruszamy z programem motoryzacyjnym

Motoryzacja zawsze była obecna na łamach Dziennika Wschodniego. Czas przyszedł na nową formę, czyli program motoryzacyjny.

Orlen Oil Motor Lublin - NovyHotel Falubaz Zielona Góra [zapis relacji na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - NovyHotel Falubaz Zielona Góra [zapis relacji na żywo]

O godzinie 18 Orlen Oil Motor Lublin podejmować będzie na swoim torze NovyHotel Falubaz Zielona Góra w składzie, którego wystąpi doskonale znany w Lublinie Jarosław Hampel. Faworytem meczu są oczywiście gospodarze, którzy celują w piąte zwycięstwo z rzędu

Kierowca pod wpływem alkoholu zatrzymany dzięki reakcji świadka

Kierowca pod wpływem alkoholu zatrzymany dzięki reakcji świadka

W środę wieczorem policjanci otrzymali wezwanie do miejscowości Gromada w powiecie biłgorajskim, gdzie w okolicy stacji benzynowej zgłaszający zauważył nietrzeźwego kierowcę Forda.

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W najbliższą sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Jak trzeba to i życie uratują. Świdniccy strażnicy miejscy i ich nietypowe interwencje
galeria

Jak trzeba to i życie uratują. Świdniccy strażnicy miejscy i ich nietypowe interwencje

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Prezydent "czyści" spółki. Nowy prezes w TBS
Zamość

Prezydent "czyści" spółki. Nowy prezes w TBS

Po Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej przyszedł czas na Towarzystwo Budownictwa Społecznego Zamościu. Tu także jest już nowy prezes.

Muzeum na Majdanku. 80-lecie utworzenia
galeria

Muzeum na Majdanku. 80-lecie utworzenia

Wystawy, konferencja i spotkania z okrutną historią. Przed nami szereg wydarzeń, a najbliższe już w ten weekend.

Czyszczenie zmywarki: krok po kroku

Czyszczenie zmywarki: krok po kroku

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak utrzymać swoją zmywarkę w nienagannej czystości i sprawności? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zmywarka to niezastąpione urządzenie w każdym domu, które znacznie ułatwia codzienne obowiązki. Ale aby służyło nam jak najdłużej, wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik Czyszczenie zmywarki: krok po kroku. Dowiesz się z niego, jak skutecznie wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami, jak często należy to robić oraz jak dbać o nią na co dzień. Przekonasz się, że utrzymanie czystości w zmywarce to naprawdę proste zadanie!

Polityczna dogrywka - czyli o co chodzi w Świdniku?
POLITYKA
film

Polityczna dogrywka - czyli o co chodzi w Świdniku?

Gorąca polityczna sytuacja w Świdniku. Po wizycie w studiu Dziennika Wschodniego w cyklu Dzień Wschodzi, burmistrza Marcina Dmowskiego pojawiły się gorące komentarze ze strony jego przeciwników. Nie pierwszy raz. Zaraz po wyborach padły ostre słowa ze strony polityków kontrkandydatki w Edyty Lipniowieckiej z Polski 2050 oraz radnego powiatowego Mariusza Wilka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!