wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zamość

Skazańcy z szuflami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 stycznia 2002, 20:40
Autor: Zofia Sawecka

Od wczoraj skazańcy odśnieżają zamojską Starówkę (Zofia Sawecka )
Od wczoraj skazańcy odśnieżają zamojską Starówkę (Zofia Sawecka )

Zamiast bezczynnie siedzieć za kratkami, na ochotnika zabrali się za sprzątanie przysypanego śniegiem miasta. W ten sposób realizują pomysł Mariana Puszki, szefa zamojskiego więzienia.

Więźniów można spotkać na zamojskim stadionie, a od wczoraj w samym centrum – na Starówce. Ani skazańcy, ani Zakład Karny nie dostają od miasta ani złotówki. Wszystko wykonują społecznie.
8 stycznia miasto podpisało porozumienie z Zakładem Karnym, na mocy którego chętni więźniowie będą angażowani do pomocy w różnych pracach na rzecz lokalnej społeczności. Wcześniej więzienie podpisało podobne porozumienie z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Zamościu. W zamian OSiR organizuje imprezy sportowe z udziałem skazanych. Więźniowie m.in. oczyszczali ze śniegu boisko sportowe przed ostatnim meczem. Teraz grupa skazanych pracuje tam przy zbieraniu i wywożeniu śniegu.
A wczoraj więźniowie rozpoczęli skuwanie lodu i śniegu z deptaka przy zamojskim Ratuszu. Zimowa breja jest ładowana na ciężarówki i wywożona poza miasto. Do końca tygodnia oczyszczą też zatoki i przystanki autobusowe. Na wszelki wypadek zmagania ze śniegiem obserwują uzbrojeni strażnicy.
Jak powiedział nam Marian Puszka, więźniowie zgłaszający się na ochotnika do prac na rzecz miasta, muszą być przebadani przez lekarza więziennego. Jeżeli Komisja Penitencjarna oceni, że ktoś może odbywać karę w zakładzie typu otwartego, korzystać z przepustek itp., to także może być skierowany do pracy bez dozoru służby więziennej. Inni chętni mogą pracować tylko pod nadzorem, za zgodą komisji, która ocenia także, czy nie stwarzają zagrożenia społecznego podczas pracy na zewnątrz. Dla ZK jest to ryzyko, że któryś z więźniów może podjąć próbę ucieczki.
Na terenie woj. lubelskiego wszystkie zakłady karne mają ogromne problemy ze znalezieniem płatnej pracy dla skazanych. Zatrudniają jedynie po kilkadziesiąt osób przy pracach administracyjno-gospodarczych wewnątrz więzienia. Np. w Hrubieszowie skazani uprawiają ok. hektara warzyw na własne potrzeby i hodują świnie.

Marian Puszka - dyrektor Zakładu Karnego w Zamościu

Skazani powinni reagować na potrzeby społeczne. Trzeba ich tego uczyć. Współpraca ze środowiskiem to ważny element wychowawczy. W Zamościu więźniowie mogą i chcą pracować np. przy adaptacji byłego hotelu policyjnego na ośrodek dla bezdomnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!