piątek, 23 lutego 2018 r.

Zamość

Snują plany na przyszłość

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 grudnia 2007, 16:31
Autor: BOGDAN NOWAK

Krasnobrodzkie Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka ma już pół wieku.

Z tej okazji oddano nowe alejki i drogi dojazdowe do tej placówki, odbyła się prezentacja projektu basenu rehabilitacyjnego, który ma tam powstać.

- Tam ciągle coś budują i organizują - dziwi się 21-letni Przemysław Kowalczuk z Krasnobrodu. - Teraz chcą postawić kryty basen! Nie mogę się już tego doczekać. Trudno sobie wyobrazić nasze miasto bez tej niezwykłej palcówki.

Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci w Krasnobrodzie to wizytówka Zamojszczyzny. Jednak początki były skromne. W latach 50. palcówka mieściła się w obskurnym budynku po zamkniętej szkole i dworskiej oficynie. Warunki były tam spartańskie. Jeszcze w 1996 r. sanatorium przypominało... wojskowy lazaret. Brzydkie, kilkunastoosobowe sale, obskurne łazienki, sypiące się tynki i zdezelowany sprzęt to była norma. Dzięki wsparciu darczyńców (m.in. Huty Katowice, Zamojskiej Korporacji Energetycznej i Nadleśnictwa Zwierzyniec) obiekt odnowiono. Powstały nowe pawilony w tzw. części północnej, do starych budynków dobudowano piętro, zakupiono także m.in. sprzęt do rehabilitacji, odnowiono kotłownię i zamontowano windę. W 1998 r. koszt tej inwestycji zamknął się w 4,5 mln zł. Wybudowano też nową kotłownię.

Teraz sanatorium przymierza się do budowy basenu.

Znajdzie się on w przestronnym budynku. Nie wiadomo jeszcze, kiedy budowa ruszy.

- Dzięki basenowi rehabiltacja dzieci z wadami ruchu będzie skuteczniejsza - mówi Wiesław Chmielowiec, dyrektor krasnobrodzkioego sanatorium. - Część pieniędzy uzyskamy z PFRON, a resztę... nazbieramy sami.

Dyrektor Chmielowiec wystarał się w ub. roku o 73 tys. zł. z zakładów specjalnych Totalizatora Sportowego. Liczy także na darczyńców. - Ta inwestycja pochłonie kilka milionów złotych - tłumaczy. - Nie mamy takich pieniędzy. Jesteśmy jednak dobrej myśli. Zbieramy grosz do grosza. Wszystko się nam uda. Trudno temu nie uwierzyć.

Każdego roku z kuracji korzysta w sanatorium ponad 1 tys. dzieci z głównie z woj. lubelskiego i mazowieckiego. Sanatorium specjalizuje się w rehabilitacji pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz w schorzeniach układu oddechowego.

Placówka prężnie się rozwija.

Kilkanaście miesięcy temu otwarto tam nową przychodnię także dla dorosłych. Przyjmują w niej lekarze rehabilitanci. - Przychodnia świetnie się sprawdza - zapewnia Chmielowiec. - Wprawdzie już działa, ale jej oficjalne otwarcie i poświęcenie odłożyliśmy na tę naszą wyjątkową rocznicę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Agata
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Agata
Agata (28 grudnia 2007 o 07:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem obserwatorem wszystkich zmian jakie mają miejsce w Sanatoriuim Rehabilitacyjnym w Krasnobrodzie. Stały rozwój sanatorium ma miejsce od chwili kiedy dyrektorem zostal Pan Wiesław Chmielowiec. O ile w innych sanatoriach występują przejęcia przez osoby prywatne, kurczenie usług to tutaj przez cały okres urzędowania Pana Chmielowca widzimy rozwój sanatorium. Takich dyrektorów nam w Polsce potrzeba. Zyczę dalszych sukcesów
w pracy i życiu prywatnym.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!