wtorek, 20 marca 2018 r.

Zamość

Solary na blokach SM im. Jana Zamoyskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 września 2010, 16:54

Jedno z osiedli Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego tej jesieni zamieniło się w wielki plac budowy. Na ulicach Bohaterów Monte Cassino, Wyszyńskiego i Infułackiej trwa wymiana instalacji cieplnej, niektóre bloki są ocieplane, a na ich dachach monterzy instalują kolektory słoneczne.

Pracami zostało objętych 21 bloków przy ulicach Bohaterów Monte Cassino, Infuackiej i Wyszyńskiego.

– Nasze osiedle jest jednym z najstarszych w Zamościu. Długo nic tu nie było robione, dlatego teraz wymieniamy, co się da – mówi Jacek Szkałuba, wiceprezes SM.

Koszt całej inwestycji to ok. 8,5 miliona złotych. 6 milionów i 60 tysięcy wynosi dotacja, na którą składają się środki z Ekofunduszu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Ministerstwa Środowiska.

Resztę będą musieli zapłacić mieszkańcy. I tu pojawiają się kontrowersje.

– Swoje zażalenia w tej sprawie zgłaszali pojedynczy mieszkańcy. Zorganizowany protest zgłosił nam blok nr 4 przy ul. Bohaterów Monte Cassino. Mieszkańcy nie rozumieją, że instalacja słoneczna i termomodernizacja są prowadzone dla ich wygody i komfortu – uważa Szkałuba.

Z powodu remontu, składka remontowa zostanie podniesiona o sumę 2,50 – 3,00 zł za metr kwadratowy.

– Składkę płacę od wielu lat i do tej pory nic nikt tu nie robił. Teraz nagle rozpoczęto remont i jak się okazuje, dopłacać musimy nadal – żalił się Pan Mieczysław, mieszkaniec bloku nr 8 przy ul. Bohaterów Monte Cassino.

– Wcześniejsze składki szły na remonty innych bloków – odpowiada Jacek Szkałuba. – Takie są prawa spółdzielni. Nie można zadowolić wszystkich. Na tak wielkim osiedlu zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony. Niedługo jednak protesty z pewnością ucichną, gdyż mieszkańcy zorientują się, że za wodę i ogrzewanie płacą mniej – dodaje.

Jak zapewniają władze spółdzielni, oszczędności będą odczuwalne po około pół roku od ukończenia instalacji kolektorów.

– Oszczędności na ciepłej wodzie wyniosą około 30 proc. Ogrzewanie również stanieje i to o prawie 40 proc. Myślę, że warto uzbroić się w cierpliwość – uspokajał zastępca prezesa.

Dofinansowanie na tę inwestycję wywalczyła sama spółdzielnia, lecz nie obyło się bez pomocy osób trzecich.

– Wstawili się za nami poseł Sławomir Zawiślak i prezydent Marcin Zamoyski. Wiele spółdzielni starało się o takie dofinansowanie, lecz nikt nie dostał aż tak dużej dotacji. Czynnikiem przeważającym był również fakt, że jesteśmy jednym z największych i najstarszych osiedli w mieście – cieszy się wiceprezes.

O tym, że osiedle przy ul Wyszyńskiego, Bohaterów Monte Cassino i Infuackiej wymaga remontu, nie trzeba nikogo przekonywać. Bloki są pokryte starym azbestem, z ocieplenia też nic już nie zostało.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
MAT
jach
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 kwietnia 2012 o 16:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='MAT' timestamp='1334319880' post='620826']
Ja wam tych solarów zazdroszczę.. co z tego, że obecnie płacicie więcej za czynsz, jak zwróci się wam to opłatach za ciepłą wodę i ogrzewanie? Czemu nikt z was nie weźmie pod uwagę, że opłaty za media idą cały czas w górę, więc w waszym przypadku inwestycja szybko zacznie się zwracać ?.. Moja rada: zacznijcie myścieć o przyszłościowo a nie zaściankowo !!
[/quote]

Baju baju baj
Rozwiń
MAT
MAT (13 kwietnia 2012 o 14:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja wam tych solarów zazdroszczę.. co z tego, że obecnie płacicie więcej za czynsz, jak zwróci się wam to opłatach za ciepłą wodę i ogrzewanie? Czemu nikt z was nie weźmie pod uwagę, że opłaty za media idą cały czas w górę, więc w waszym przypadku inwestycja szybko zacznie się zwracać ?.. Moja rada: zacznijcie myścieć o przyszłościowo a nie zaściankowo !!
Rozwiń
jach
jach (29 kwietnia 2011 o 11:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego z tych solarów jest taka gorąca woda? wrzątek!!! Nie można tego jakoś uregulować? Zmniejszyć temperaturę wody?
Rozwiń
gość
gość (27 kwietnia 2011 o 19:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Generalnie pieniądze wydane na kolektory słoneczne zamontowane na tym osiedlu, czyli firmy Skorut to pomyłka, no ale znajomości czynią cuda. Instalacje wykonane przez łapankę firm i to tych które za te marne grosze co daje firma Skorut zgodziły się podjąć pracy, czyli wyobraźcie sobie Państwo jakość tych instalacji. Prócz tego oszczędności na każdym kroku, choćby na izolacji zewnętrznej na dachu która została (tak naprawdę to jeszcze jest dokańczana). I co stego że niby jest 10 lat gwarancji jak i tak firma Skorut się wypnie na spółdzielnie jak przyjdzie co do czego, a niestety to wy biedni mieszkańcy będziecie za to płacić. Szczerze to współczuje wam i jednocześnie ciesze się że nie mieszkam na takiej spółdzielni...
Rozwiń
mieszkaniec osiedla
mieszkaniec osiedla (26 września 2010 o 10:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zawiślak! Nastepnym, razem spier...z taką pomocą !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!