czwartek, 27 kwietnia 2017 r.

Zamość

Stół operacyjny w sali konferencyjnej

Dodano: 16 listopada 2001, 13:56

W piątek zakończyły się w Zamościu dwudniowe Warsztaty Endoskopowe, mające na celu upowszechnienie miniinwazyjnych metod w chirurgii przewodu pokarmowego. Brali w nich udział wybitni specjaliści, m.in. prof. Hans Joachim Schulz z Berlina, prof. Jarosław Leszczyński z Kliniki Chirurgii i Onkologii Szpitala Wojskowego we Wrocławiu i dr Jan Petkiewicz z Warszawy, opiekun zamojskiej pracowni. Do Zamościa zjechało z tej okazji około 140 chirurgów z całej Polski i sąsiedniej Ukrainy.

Prezentacje najnowocześniejszych metod odbywały się nieprzypadkowo w zamojskim Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II, dysponującym największym i najlepiej wyposażonym Zakładem Endoskopowym na wschód od Wisły.
- Endoskopia jest dziedziną chirurgii zajmującą się diagnostyką i zabiegami terapeutycznymi w obrębie przewodu pokarmowego, a także wątroby, dróg żółciowych i trzustki - wyjaśnia doktor Robert Zymon, kierownik Zakładu Endoskopii. - Kiedyś takie zabiegi wymagały operowania, a teraz wykonuje się je za pomocą wprowadzanego do przewodu pokarmowego endoskopu.
Podczas zamojskich warsztatów zastosowano bezpośrednią łączność z teletransmisją obrazu tego co działo się na stole operacyjnym do sali konferencyjnej. Oglądający na bieżąco śledzili poczynania chirurgów i mieli możliwość bezpośredniego zdawania pytań.
Organizatorzy warsztatów zaprosili do Zamościa także przedstawicieli kas chorych. Wiele pracowni endoskopowych boryka się bowiem z problemami finansowymi, a będący na ich wyposażeniu sprzęt jest bardzo kosztowny i delikatny. Natomiast kasy chorych nie kontraktują tego typu zabiegów wybitnie oszczędzających zdrowie chorego. Wolą oszczędzać pieniądze.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24