poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Znaleźli się w szachu, trafili za kratki, a teraz wytężają umysły przy szachownicy. Czas ich nie goni, mogą więc spokojnie przygotowywać się do kolejnych potyczek.

- To jakiś sposób na zabicie czasu - mówi jeden ze skazanych. - Bo ileż można leżeć na wyrku...

W zajęciach koła szachowego bierze udział 10 skazanych, którzy odbywają karę pozbawienia wolności na oddziale zewnętrznym zamojskiego więzienia przy ul. Hrubieszowskiej. - Niektórzy chcą tylko nauczyć się grać, ale nie brakuje utalentowanych zawodników - opowiada Andrzej Czochra, instruktor, sędzia i prezes Klubu Szachowego Twierdza Zamość, który prowadzi zajęcia ze skazanymi. - Z tymi ostatnimi musiałem się sporo namęczyć, żeby nie przegrać.

Nic dziwnego, bo dwóch jego podopiecznych w przeszłości wyczynowo grało w szachy. Później w życiu im nie wyszło... Andrzej Czochra od dłuższego czasu przymierzał się do tego, by królewska gra na dobre zagościła za kratkami. - To doskonały pomysł - twierdzi Anna Lizut, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Zamościu. - Po Nowym Roku zamierzamy zorganizować podobne zajęcia w zakładzie przy ul. Okrzei. W planach są międzyzakładowe turnieje szachowe.

Na oddziale zewnętrznym spotkać można więźniów z łagodniejszymi wyrokami. Za bramą więzienia przy ul. Okrzei nie brakuje skazanych za cięższe rozboje, a nawet zabójstwa. Instruktor jest jednak dobrej myśli. - Nie ma się co bać, tylko grać - mówi Czochra. - Szachy wymagają myślenia, a za kratkami nie brakuje inteligentnych ludzi.

Niektórzy mają na myślenie nawet 25 lat. - Warcaby to małe piwo, nigdy nie było natomiast okazji nauczyć się grać w szachy - mówi jeden z odsiadujących wyrok w zakładzie przy ul. Okrzei. - Jak będzie można, to się zapiszę. Może szybciej czas zacznie płynąć?

Na pewno. - Warcaby, scrable i szachy to najbardziej rozpowszechniony sposób spędzania wolnego czasu przez skazanych - mówi Artur Nowosad, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie. - To najpopularniejsze gry stolikowe, można w nie grać nie tylko na świetlicach, ale i w celach. Popularny jest tenis stołowy oraz siatkówka. Co roku w innym zakładzie organizujemy okręgowy turniej w piłce siatkowej. Skazani mogą poza tym korzystać z bibliotek i uczestniczyć w zajęciach kółek zainteresowań, np. plastycznym, literackim czy modelarskim.
(gat)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!