poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Szpital "papieski" w sądzie walczy z miastem o podatki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 marca 2010, 15:34

Szpital "papieski” próbuje wydostać się z finansowej zapaści. Miejscowy magistrat mu w tym nie pomaga. Placówka płaci miastu rocznie ok. 400 tys. zł podatku, ale urzędnicy domagają się o 340 tys. więcej.

Postępowanie przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym dobiegło końca, ale pracownicy szpitala mówią, że to tylko połowiczny sukces.

– To było już drugie postępowanie w SKO w tej sprawie – informuje Ryszard Pankiewicz, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Zamościu. – Szpital ma zapłacić ok. 552 tys. zł z tytułu posiadanych nieruchomości w 2009 r. To prawie 200 tys. zł mniej, niż domaga się UM. Ale dla nas to i tak za dużo. Nasze wątpliwości dotyczą też niektórych, naliczonych powierzchni.

Zamojski szpital jest zadłużony na 51 mln zł. Placówka próbuje się ratować. Wdrożono tam plan antykryzysowy. Zakładał on zmniejszenie wynagrodzeń pracownikom (o 10 proc.), wprowadzono zakaz zatrudniania oraz m.in. utworzono płatny parking.

Dyrektor szpitala prosił też magistrat o zwolnienie placówki z podatku od nieruchomości. Zamiast tego UM zaczął naliczać go w nowy sposób.

Urzędnicy uznali, że znajdujące się tam pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i socjalne tj. kuchnie, pralnie, piwnice, poczekalnie czy magazyny nie powinny być objęte tzw. preferencyjną stawką podatku. Efekt? Zażądano o 340 tys. zł więcej.

Szpital "papieski” zaskarżył decyzję prezydenta do SKO. Uchylono ją tam i nakazało ponownie rozpatrzyć. Prezydent Zamościa podtrzymał jednak swoje stanowisko.

I co? Tym razem SKO uznało, że szpital powinien zapłacić 552 tys. zł. Co dalej?

– To nie koniec sporu – zapowiada rzecznik Pankiewicz. – Sprawa została skierowana przez szpital do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Sprawdziliśmy też m.in. czy są szpitale, którym podatek umorzono.

Okazało się, że szpital w Białej Podlaskiej, Biłgoraju czy Tarnowie nie płaci w ogóle, a Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie odprowadza trzy razy mniej, niż od zamojskiej placówki żąda samorząd.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
HEKTOR 55
pacjent
Andry
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

HEKTOR 55
HEKTOR 55 (24 marca 2010 o 22:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co jest ważniejsze, pomóc największemu pracodawcy w Zamościu - placówce która leczy mieszkańców Zamojszczyzny, czy wspomóc Pana Tondelli i innych restauratorów odszkodowaniem w kwocie np.1 mln złotych ?
Rozwiń
pacjent
pacjent (21 marca 2010 o 12:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Andry napisał:
W tym Szpitalu personel zarabia najwięcej w regionie.


Za solidną pracę należy się godziwa zapłata. Profesjonaliści w każdym calu.
Rozwiń
Andry
Andry (21 marca 2010 o 11:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W tym Szpitalu personel zarabia najwięcej w regionie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!