poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Zamość

Tomaszów Lubelski: Bandera honorowym obywatelem miasta partnerskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 maja 2011, 10:47

Worochta. Miejsce, gdzie rozciągała się wioska, znajduje się obecnie na Ukrainie. W poniedziałek mie
Worochta. Miejsce, gdzie rozciągała się wioska, znajduje się obecnie na Ukrainie. W poniedziałek mie

Radni ukraińskiej Żółkwi nadali Stepanowi Banderze tytułu honorowego obywatela miasta. To nie podoba się grupie tomaszowian, którzy zwrócili się do swoich radnych o podjęcie działań. Bo Żółkiew to partnerskie miasto Tomaszowa Lubelskiego.

Oświadczenie podpisane przez 10 mieszkańców złożył na ostatniej sesji na ręce przewodniczącego tomaszowskiej Rady Miasta sesji ich lider Jarosław Świderek, prawnik, od miesiąca członek PSL. Sygnatariusze wyrażają oburzenie z powodu nadania przez partnerskie miasto Żółkiew tytułu honorowego obywatelstwa przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

"W latach 1942–1947 bandy UPA wymordowały około 150 tys. Polaków na Wołyniu, Polesiu, Podolu, Pokuciu, Lwowszczyźnie, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie – w tym także na naszej Ziemi Tomaszowskiej, jak np. w Tarnoszynie, Poturzynie, Łubczu, Wasylowie Wielkim, Chodywańcach, Posadowie, Podlodowie czy Nabrożu”. Uchwała radnych Żółkwi uwłacza pamięci bestialsko pomordowanych naszych rodaków przez ukraińskich nacjonalistów i naszym zdaniem rzuca cień na dalszą współpracę naszych miast” – napisali.

Autorzy wniosku zwrócili się do swoich radnych o podjęcie "w imię poszanowania prawdy historycznej i kontynuowania dobrosąsiedzkich stosunków z ukraińskimi partnerami rezolucji skierowanej do Rady Miejskiej Żółkwi, wyrażającej sprzeciw i wzywającej do wycofania się z tej skandalicznej uchwały”.

– W Żółkwi sprawuje władzę nazistowska Swoboda, a jej lwowski lider Ołeh Pankiewycz, który teraz jest szefem Lwowskiej Rady Obwodowej, jeszcze w 2009 i 2010 roku kierował antypolskimi demonstracjami w czasie uroczystości w Hucie Pieniackiej – powiedział na sesji Jarosław Świderek, wspierany podczas obrad m.in. przez Wiesława Tokarczuka ze Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu.

Przypomniał, że antybanderowskie rezolucje uchwaliły rady m.in. Krakowa i Zamościa. – Dziwne, że do tej pory nikt z tomaszowskich radnych oraz władz nie podjął tematu – mówi Świderek.

Przed miesiącem zamojscy radni wyrazili oburzenie i żal z racji nadania honorowego obywatelstwa Banderze przez samorząd partnerskiego miasta Żółkiew. Uważają, że trudna i często dramatyczna przeszłość historyczna nie powinna "kłaść się cieniem w budowie dobrosąsiedzkich stosunków opartych na wzajemnym szacunku, tolerancji i zrozumieniu”. Uchwała miała być przesłana do Żółkwi, a także do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

– Bandera jako przywódca ludobójczej OUN–UPA powinien być na zawsze okryty hańbą i potępieniem – wskazuje pan Jarosław. – Musimy więc stanowczo zareagować na fakt gloryfikacji tego nazistowskiego zbrodniarza przez oficjalnie zaprzyjaźnioną z naszym miastem Żółkiew.

Jak się nam udało ustalić, wniosek grupy tomaszowian stanie na posiedzeniu jednej z komisji stałych Rady Miasta Tomaszowa Lubelskiego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Robert
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Robert
Robert (20 lipca 2011 o 15:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo Jarek, dobrze ze jest ktoś, kto przybliża nam wiedzę o tamtych czasach i walczy o pamięć o pomordowanych.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!