piątek, 23 lutego 2018 r.

Zamość

Trzy dni, trzy miejsca, jedna kultura

  Edytuj ten wpis

Przez trzy dni w Biłgoraju, Nadrzeczu i Tarnogrodzie odbywały się imprezy kończące tegoroczny sezon kulturalny Fundacji Kresy 2000, zarządzanej przez Stefana Szmidta i Alicję Jachiewicz. Kluczowym elementem pożegnania sezonu był wystawiany w sobotę i niedzielę w nadrzeczańskim plenerze, inscenizowany przez Stefana Szmidta, spektakl "Drzewo” wg. prozy Wiesława Myśliwskiego.

Do udziału w przedstawieniu fundacja zaprosiła aktorów scen warszawskich i lubelskich. Rozgrywający się w wieczornej scenerii, pełen duchów spektakl, bardzo się podobał publiczności. Stefan Szmidt, wspaniale zagrał rolę chłopa Dudy, siedzącego na wiejskim drzewie i broniącego go przed ścięciem pod planowaną autostradę. Z powodu potwornej chrypy (a może dzięki niej), jakiej nabawił się aktor, jego łamiący się i momentami zanikający głos, brzmiał jak głos człowieka zmęczonego życiem. Tytułowe drzewo wydawało się być centrum wszechświata i drogowskazem dla odwiedzających wieś duchów, a groźba jego ścięcia mogła, według Dudy, spowodować zerwanie wątłej nici łączącej czas miniony z teraźniejszością. Po przedstawieniu widzowie i aktorzy udali się wspólnie na biesiadę, podczas której, z powodu przenikliwego chłodu, dużym wzięciem cieszyło się grzane wino i ciepłe przekąski.
Przedstawienie "Drzewa” nie było jedyną atrakcją przygotowaną przez Fundację Kresy. Przez trzy dni mieszkańcy Tarnogrodu, Biłgoraja i goście Nadrzecza mogli obejrzeć kilkanaście filmów dokumentalnych, jakże różnych od tych oferowanych ostatnio przez telewizję reality show. Pierwszy Ogólnopolski Przegląd Filmów i Reportaży Telewizyjnych Nadrzecze 2000 przygotowały wspólnie: Centrum Animacji Kultury, Fundacja Kresy, TV Polonia, Program 2 TP i Telewizja Lublin. Prezentowane filmy oferowały widzom wejście w życie ludzi mieszkających blisko nas. Nieskażone sztucznością i pozerstwem obrazy, spotkały się z życzliwym przyjęciem publiczności, która mogła także porozmawiać z ich autorami. Sporą popularnością cieszyły się także dyskusje tematycznie związane z małymi ojczyznami.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!