sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Twoje śmieci, Twój problem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 grudnia 2007, 18:06

Płacili 5 złotych rocznie i mieli problem z głowy.

Już wkrótce, co miesiąc, każdy z 6 tysięcy właścicieli domów w gminie Zamość będzie musiał za wywózkę swoich śmieci zapłacić kilka razy więcej. Na pierwszy ogień pójdą Kalinowice, Żdanów, Jatutów, Sitaniec i Szopinek.

Gmina Zamość to ponad 20 tys. mieszkańców, czyli mniej więcej 6 tysięcy gospodarstw w 35 sołectwach. A w każdym z nich tony śmieci, które teraz lądują w zbiorczych kontenerach KP-7. Ten krajobraz po Nowym Roku zacznie odchodzić do przeszłości. Dlaczego? Bo przepisy nakładają na gospodarzy obowiązek indywidualnego podpisywania umów na wywóz nieczystości. Dotychczas właściciel każdej posesji płacił za tę usługę 5 złotych rocznie. - I miał problem z głowy - przyznaje wójt Ryszard Gliwiński. Zapowiada, że dobre czasy się kończą i przewiduje problemy. - Bo przedsięwzięcie będzie trudne. Choćby dlatego, że ludzie przyzwyczaili się do starego systemu - mówi.

Już wiadomo, że nie wszyscy będą zachwyceni. - Bo to uderzy nas po kieszeni. Nie każdego stać na wydawanie tak dużych pieniędzy - złości się Zygmunt Baranowski z podzamojskich Kalinowic.

Faktycznie, wywożenie odpadów na wysypisko w Dębowcu będzie od 2008 roku kilkakrotnie droższe. Miesięczna stawka może wynieść ok. 8 zł (za pojemniki 11-litrowe) albo nawet 15 zł (pojemniki 240-litrowe). Takie opłaty zaproponowało mieszkańcom gminy zamojskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.
Byłoby może taniej, ale na razie PGK nie ma konkurencji, bo uprawniona do odbioru śmieci spółka "Ekomega” z Zamościa nie jest jeszcze przygotowana do realizacji zadania.

- Wejdziemy na rynek najwcześniej wiosną. Musimy jeszcze dokupić sprzęt i zatrudnić dodatkowych ludzi - rozkłada ręce Roman Legieć, jeden z właścicieli tej firmy.

A gmina czekać nie może. Już wiadomo, że na początku roku zbiorcze kontenery znikną z Kalinowic, Żdanowa, Jatutowa, Sitańca, Szopinka.

- A najpóźniej około czerwca nie będzie już ich również w pozostałych sołectwach - zapowiada Gliwiński i przypomina, że za niepodporządkowanie się nowym przepisom grożą kary. - Będziemy na bieżąco kontrolować zawieranie umów - uprzedza.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!