sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Uczelnia widmo?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 lipca 2002, 20:01

W Zamościu działają cztery ośrodki kształcące studentów. Niedawno przy ul. Pereca otwarto punkt rekrutacyjny kolejnej uczelni, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Jarosławia. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, funkcjonuje ona nielegalnie.

PWSZ w Jarosławiu powstała 1 sierpnia 1998 roku. Na jej oficjalnej stronie internetowej czytamy: „Zajęcia odbywają się w Jarosławiu oraz w zamiejscowych punktach dydaktycznych w Lubaczowie i Zamościu”. – Nasza szkoła nie ma ośrodków zamiejscowych w Lubaczowie i Zamościu, a za ten bałagan odpowiada informatyk – zapewnia Zofia Kukla z PWSZ. Okazuje się jednak, że o możliwości uczestnictwa w zajęciach w Zamościu i Lubaczowie informują także specjalne ulotki uczelni. Co więcej, w Zamościu uruchomiono już punkt rekrutacyjny.
Dowiedzieliśmy się, że MENiS zażądało już od szkoły zawieszenia rekrutacji w Zamościu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby założyć ośrodek zamiejscowy uczelnia zawodowa musi złożyć wniosek w ministerstwie, który następnie opiniuje Komisja Akredytacyjna Wyższego Szkolnictwa Zawodowego. Dopiero wtedy minister może wyrazić zgodę. – PWSZ w Jarosławiu takiej zgody nie otrzymała, dlatego rekrutacja w Zamościu prowadzona jest nielegalnie – twierdzi Marian Romanowski z Biura Promocji Informacji i Analiz MENiS. W ministerstwie poinformowano nas także, że wniosek taki próbowali złożyć wiceprezydent Zamościa i przedstawiciel PWSZ. Jednak po wstępnej analizie nie został on w ogóle przyjęty do rozpatrzenia ze względu na „rażące naruszenia wymogów formalnych”. Chodzi o to, że pod wnioskiem nie podpisały się władze uczelni, ale założone w celu utworzenia placówki stowarzyszenie. Poza tym nie zostały spełnione wymogi dotyczące kadry i zaplecza dydaktycznego. – Nasza uczelnia nie występowała z żadnym wnioskiem o utworzenie ośrodka zamiejscowego – przekonuje dalej Z. Kukla – W maju byli u nas przedstawiciele Zamościa, którzy sugerowali utworzenie tam ośrodka zamiejscowego. Mieli oni rzekomo zawiązać stowarzyszenie, którego celem jest powołanie w mieście wyższej uczelni. Nie wiem także nic o punkcie rekrutacyjnym.
Zupełnie inne stanowisko zajmują pracownicy Urzędu Miejskiego w Zamościu. – Popieram inicjatywę powstania w Zamościu ośrodka zamiejscowego PWSZ, gdzie studenci będą mogli uczyć się bezpłatnie. Prowadziłem też rozmowy z rektorem w tej sprawie. Jednak nie ma mowy, aby samorząd bądź jakieś stowarzyszenie występowało z wnioskiem o utworzenie oddziału zamiejscowego uczelni wyższej – zapewnił nas wiceprezydent Andrzej Lubczyk.
Teoretycznie możliwe jest, że do ministerstwa wpłynie w końcu odpowiedni wniosek i do października wyda ono zgodę na uruchomienie w Zamościu ośrodka zamiejscowego PWSZ. Uczelnia jednak nie ma żadnych oficjalnych informacji w tej sprawie i w związku z tym kandydaci, dokonujący opłat rekrutacyjnych nie mogą mieć gwarancji, że będą studiować w Zamościu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!