czwartek, 21 września 2017 r.

Zamość

Uczelnia widmo?

Dodano: 8 lipca 2002, 20:01

W Zamościu działają cztery ośrodki kształcące studentów. Niedawno przy ul. Pereca otwarto punkt rekrutacyjny kolejnej uczelni, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Jarosławia. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, funkcjonuje ona nielegalnie.

PWSZ w Jarosławiu powstała 1 sierpnia 1998 roku. Na jej oficjalnej stronie internetowej czytamy: „Zajęcia odbywają się w Jarosławiu oraz w zamiejscowych punktach dydaktycznych w Lubaczowie i Zamościu”. – Nasza szkoła nie ma ośrodków zamiejscowych w Lubaczowie i Zamościu, a za ten bałagan odpowiada informatyk – zapewnia Zofia Kukla z PWSZ. Okazuje się jednak, że o możliwości uczestnictwa w zajęciach w Zamościu i Lubaczowie informują także specjalne ulotki uczelni. Co więcej, w Zamościu uruchomiono już punkt rekrutacyjny.
Dowiedzieliśmy się, że MENiS zażądało już od szkoły zawieszenia rekrutacji w Zamościu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby założyć ośrodek zamiejscowy uczelnia zawodowa musi złożyć wniosek w ministerstwie, który następnie opiniuje Komisja Akredytacyjna Wyższego Szkolnictwa Zawodowego. Dopiero wtedy minister może wyrazić zgodę. – PWSZ w Jarosławiu takiej zgody nie otrzymała, dlatego rekrutacja w Zamościu prowadzona jest nielegalnie – twierdzi Marian Romanowski z Biura Promocji Informacji i Analiz MENiS. W ministerstwie poinformowano nas także, że wniosek taki próbowali złożyć wiceprezydent Zamościa i przedstawiciel PWSZ. Jednak po wstępnej analizie nie został on w ogóle przyjęty do rozpatrzenia ze względu na „rażące naruszenia wymogów formalnych”. Chodzi o to, że pod wnioskiem nie podpisały się władze uczelni, ale założone w celu utworzenia placówki stowarzyszenie. Poza tym nie zostały spełnione wymogi dotyczące kadry i zaplecza dydaktycznego. – Nasza uczelnia nie występowała z żadnym wnioskiem o utworzenie ośrodka zamiejscowego – przekonuje dalej Z. Kukla – W maju byli u nas przedstawiciele Zamościa, którzy sugerowali utworzenie tam ośrodka zamiejscowego. Mieli oni rzekomo zawiązać stowarzyszenie, którego celem jest powołanie w mieście wyższej uczelni. Nie wiem także nic o punkcie rekrutacyjnym.
Zupełnie inne stanowisko zajmują pracownicy Urzędu Miejskiego w Zamościu. – Popieram inicjatywę powstania w Zamościu ośrodka zamiejscowego PWSZ, gdzie studenci będą mogli uczyć się bezpłatnie. Prowadziłem też rozmowy z rektorem w tej sprawie. Jednak nie ma mowy, aby samorząd bądź jakieś stowarzyszenie występowało z wnioskiem o utworzenie oddziału zamiejscowego uczelni wyższej – zapewnił nas wiceprezydent Andrzej Lubczyk.
Teoretycznie możliwe jest, że do ministerstwa wpłynie w końcu odpowiedni wniosek i do października wyda ono zgodę na uruchomienie w Zamościu ośrodka zamiejscowego PWSZ. Uczelnia jednak nie ma żadnych oficjalnych informacji w tej sprawie i w związku z tym kandydaci, dokonujący opłat rekrutacyjnych nie mogą mieć gwarancji, że będą studiować w Zamościu.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

22-24 września
komentarze (0)0
polubienia (0)0
21-09-2017

22-24 września

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!