niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Zamość

"Ukraińskie zbrodnie to ludobójstwo"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lutego 2009, 09:52
Autor: (lew)

- W PRL nie wypadało o tym mówić, nie wypada i teraz, ale należy uczcić naszych rodaków zamordowanych przez UPA. Powinniśmy nazwać ukraińskie zbrodnie zgodnie z prawdą: ludobójstwem - mówił w Zamościu autor książki "Przemilczane ludobójstwo na Kresach.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, odniósł się też do planowanej wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Hucie Pieniackiej k. Lwowa, gdzie zaplanowano obchody 65. rocznicy wymordowania około 1 tysiąca Polaków przez UPA i SS Galizien.

- Pan prezydent nie wziął udziału w zeszłorocznych uroczystościach związanych z rocznicą rzezi wołyńskiej, ale teraz zmienił zdanie i to w dobrą stronę: pod koniec lutego ma lecieć do Huty Pieniackiej - powiedział na spotkaniu w Książnicy Zamojskiej duszpasterz Ormian i prezes Fundacji im. Brata Alberta w podkrakowskich Radwanowicach.

Zaznaczył, że wśród Ukraińców nie brakowało dobrych ludzi, którzy często z narażeniem życia pomagali swoim sąsiadom - Polakom. - Po 1989 roku ludobójstwo dokonane na Polakach przez OUN-UPA jest nadal tematem tabu - mówił duchowny. - Trzeba to przełamać, przecież na Wołyniu i Kresach zginęło przynajmniej 150 tysięcy naszych rodaków.

Duchowny był gościem Biesiady Literackiej w Książnicy Zamojskiej. Spotkanie "Szablą, piórem, modlitwą - patriotyzm Ormian polskich” poprowadził Bogdan Kasprowicz.

Wcześniej w kinie Stylowym można było obejrzeć sztukę według "Księgi śpiewów żałobliwych” św. Grzegorza z Nareku w wykonaniu zamojskiego Teatru Performer. Księdzu Isakowicz-Zaleskiemu, w którego żyłach płynie ormiańska krew, przypadło wprowadzenie. Opowiadał o historii narodu ormiańskiego.

Przypomniał też, że Zamość - po Lwowie i Kamieńcu Podolskim - był przed wiekami trzecim dużym skupiskiem Ormian w Rzeczypospolitej. Sprowadził ich tu w 1585 roku hetman Jan Zamoyski.

Opracowanie muzyczne do spektaklu stworzył Sambor Dudziński, zaś w wykonaniu projektu - oprócz niego - udział wzięła cała rodzina: Bożena Dudzińska, Anna Maria Jędrzejewska, Bogdan Kasprowicz, Paweł Dudziński, Seweryna Dudzińska, Michał Dudziński i Robert Jędrzejewski.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Oko Boże
roch
NiCk
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Oko Boże
Oko Boże (2 marca 2009 o 08:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
STYX napisał:
A jak panie Klechociński nazwać zbrodnie Polaków na Ukraińcach ? Krzewienie idei chrześcijańskich ????

STYX-nawet Cię trochę lubię, ale tu przegiąłeś pałę.
Można analogicznie odnieść się do problemu -czy to my mordowaliśmy w wymiarze globalnym Niemiaszków I Żydów tylko dlatego, że się osiedlili na naszych ziemiach?
Niestety to, że polityka ówczesnego panstwa polskiego zachęcała do osiedlania się Polaków na ziemiach niepolskich-to inna sprawa. Ale czy pomordowani byli winni zaistniałej sytuacji? Napiszę tak- mordów z jednej jak i drugiej strony niczym nie można nie usprawiedliwić. Ale na miły Bóg, kto rozpoczął wpierw rzeż wyniszczenia mieszkających tam Polaków? Przecież >fiku miku< i zniknęło 200 tyś moich rodaków. Akcja Wisła rozpoczęła się dopiero zdaje się w 1945 roku i była czymś wtórnym, choć jej ostrze też było wymierzone nie w morderców, a w ludność ukrainską(szeroko rozumianą).
--------
Dlatego dzisiaj pozostało nam już tylko pokazywanie do czego może doprowadzić nacjonalizm, szowinizm, fanatyzm, razem wzięte. Ta tragedia powinna nas łączyć, a nie dzielić.
P.S.
Napisałeś> Krzewienie idei chrześcijańskich< nikt tam nie potrzebował ich krzewić, bo prawosławie i katolicyzm to przwecież idee chrześciańskie.
Rozwiń
roch
roch (2 marca 2009 o 04:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[url="http://www.flickr.com/photos/35062277@N08/"]http://www.flickr.com/photos/35062277@N08/[/url]

[url="http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=ibS6H2nWzo4&feature=channel_page"]http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=...re=channel_page[/url]

[url="http://lokis1271.wrzuta.pl/film/AlC9z2IYKC/referat_dr_lucyny_kulinskiej"]http://lokis1271.wrzuta.pl/film/AlC9z2IYKC...cyny_kulinskiej[/url]

[url="http://tekstowisko.com/blog.kriszu.html"]http://tekstowisko.com/blog.kriszu.html[/url]

[url="http://www.tvp.pl/historia/swiadkowie-nieznanych-historii/wideo/wolyn-rzez-czy-ludobojstwo"]http://www.tvp.pl/historia/swiadkowie-niez...czy-ludobojstwo[/url]

[url="http://www.tvp.pl/publicystyka/tematyka-spoleczna/warto-rozmawiac/wideo/rzez-wolynska-i-inne-zbrodnie-na-kresach-30102008"]http://www.tvp.pl/publicystyka/tematyka-sp...resach-30102008[/url]

[url="http://lokis1271.wrzuta.pl/film/hNp5Ail2p1/wydarzenia_dnia_-_przemilczane_ludobojstwo_12.11.2008_tv_puls"]http://lokis1271.wrzuta.pl/film/hNp5Ail2p1...11.2008_tv_puls[/url]


[url="http://lokis1271.wrzuta.pl/film/aHPxCwRTXq/pod_prad_wywiad_z_ks._t._isakowiczem_cz1_14.11.2008__tvp_3"]http://lokis1271.wrzuta.pl/film/aHPxCwRTXq....11.2008__tvp_3[/url]
[url="http://lokis1271.wrzuta.pl/film/u4bX9PDmt5/pod_prad_wywiad_z_ks._t._isakowiczem_cz2_14.11.2008__tvp_3"]http://lokis1271.wrzuta.pl/film/u4bX9PDmt5....11.2008__tvp_3[/url]


[url="http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=dKnXNgXGfnQ&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=...feature=related[/url]
Rozwiń
NiCk
NiCk (1 marca 2009 o 14:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
STYX napisał:
A jak panie Klechociński nazwać zbrodnie Polaków na Ukraińcach ? Krzewienie idei chrześcijańskich ????


Jakie zbrodnie? Właśnie tak postawa jak twoja, czysto skundlona, powoduje, że w Polsce więcej się mówi o "bohaterach" z upa niż o ich ofiarach.
I albo jesteś totalnym ignorantem, albo głupi, albo na sługusem upowców
Rozwiń
berny
berny (27 lutego 2009 o 00:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No cóż ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski za walkę o prawdę ma wielu wrogów. O zbrodniach ludobójców z OUN-UPA, na wołyńskich i podolskich Polakach, nie wolno było mówic w PRL-u , a obecnie także temat sie zamilcza. Przykładem odwołanie, przez władze Uniwersytetu Szczecińskiego, spotkania ks. ze studentami, ze względu na "kontrowersyjny temat".
Ukraińcy z OUN-UPA zamordowali w latach 1942-47 ok. 150-200 tys. bezbronnych Polaków, natomiast w akcjach odwetowych zabito 5-10 tys. Ukraińców. I to jest główny powód dlaczego strona ukraińska nie chce rozmawiac na ten temat.
Ksiedzu Tadeuszowi należy życzyc wielu sił i wytrwałości w głoszeniu prawdy o zbrodniach nacjonalistów ukraińskich na bezbronnej ludności polskiej.
Rozwiń
STYX
STYX (24 lutego 2009 o 11:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A jak panie Klechociński nazwać zbrodnie Polaków na Ukraińcach ? Krzewienie idei chrześcijańskich ????
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!