piątek, 23 marca 2018 r.

Zamość

Upamiętnić wizytę papieża

  Edytuj ten wpis
Autor: Zofia Sawecka

Z inicjatywy radnej Krystyny Gacy, odcinek ulicy Legionów, który podczas swojej wizyty w Zamościu w 1999 r. przemierzył papież Jan Paweł II, nosić będzie jego imię.

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Zamościa, część obecnej ul. Legionów od ul. Lwowskiej do ul. Hrubieszowskiej będzie się nazywać Aleją Jana Pawła II. W ten sposób, jak uzasadnia zmianę Marek Grzelaczyk - prezydent Zamościa, miasto upamiętni wizytę Ojca Św. tam, gdzie on faktycznie przebywał, czyli na trasie do "papieskiego” szpitala.
W potrzebę trwałego uhonorowania wizyty papieża nikt w Radzie Miejskiej Zamościa nie wątpił, ale zmiana nazwy nie obyła się bez ostrej dyskusji. Koszt zmian zarząd miasta ocenił na ok. 5 tys. zł. Dodatkowe wydatki, związane ze zmianą adresów, poniosą mieszkańcy tej części miasta, wszelkie placówki i Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II. Radny Wiesław Nowakowski proponował, by wobec braku pieniędzy w miejskiej kasie wstrzymać się ze zmianami na pół roku i imieniem papieża nazwać trzecią nitkę obwodnicy; od ul. Starowiejskiej po wiadukt przy ul. Lubelskiej, lub od Lubelskiej po szpital. Planowane rondo przy ul. Lubelskiej mogłoby nosić imię kardynała Sapiechy. Wnioskował także alternatywnie, by aleja Jana Pawła ciągnęła się od ul. Lwowskiej po Lubelską, a imię Legionów nadane zostałoby wówczas innej ulicy w mieście. Wnioski te jednak upadły. Przeważyła opcja prezentowana przez radnego Jerzego Szarugę, że warto ponieść niewielkie koszty, by upamiętnić miejsce, gdzie papież ze słowiańskiego narodu, zapowiadany przez Juliusza Słowackiego, faktycznie był i modlił się.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!