wtorek, 20 marca 2018 r.

Zamość

Upchną całą wiedzę do drewnianych skrzynek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 stycznia 2007, 12:51

Atrakcje w Roztoczańskim Parku Narodowym

Na regałach nie dopatrzymy się książek. Wiedzę o korkowcu amurskim, cypryśniku groszkowym i innych gatunkach drzew i krzewów znajdziemy w drewnianych skrzyneczkach. Biblioteka leśna to kolejna atrakcja, którą dla miłośników przyrody szykuje RPN.

Długość – 40 cm, szerokość – 30 cm, wysokość – 6 cm. To wymiary sosnowych szkatułek. Będzie je można znaleźć w bibliotece leśnej, która powstanie w gajówce Komanówka we Floriance, wokół której – na blisko 3 hektarach – rośnie 68 gatunków drzew i krzewów.
– To pozostałość po dawnych szkółkach drzew leśnych i ozdobnych Ordynacji Zamojskiej, których założycielem był Stanisław Fajfer-Stankowski, ojciec wybitnej malarki Aleksandry Wachniewskiej – wskazuje Tadeusz Grabowski, kierownik zespołu udostępniania RPN.

W każdej z 68 skrzyneczek natrafimy na szczegółowy opis każdego drzewa i krzewu, liść, pęd, kwiat, korę, przekrój poprzeczny i podłużny przez pień, a nawet pyłek – w fiolce. Księgozbiór będzie wzorowany na księgach leśnych Wiktora Grzegorza Kozłowskiego, leśnika Ordynacji Zamojskiej, który mieszkał w Komanówce na przełomie XVIII i XIX wieku.
W tej chwili trwają prace adaptacyjne budynku. Biblioteka otworzy swoje podwoje w przyszłym roku. – Jesteśmy nastawieni na turystykę edukacyjną – mówi Grabowski. – Biblioteka będzie znakomitym miejscem np. na podsumowanie zajęć szkolnych terenie.

Jej budowa realizowana jest w ramach projektu „Rozwój bazy edukacyjno-turystycznej w RPN wraz z infrastrukturą terenową”. Przy szlakach pojawiły się już nowe tablicy informacyjne. W tym roku planowane jest utworzenie dwóch dodatkowych punktów informacyjnych. Pierwszy powstanie we wspomnianej Komanówce, drugi w Dębowcu, gdzie bazę ma Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody. Turysta uzyska niezbędne informacje, przewodniki, mapy. – W ramach projektu realizowane będą działania antyerozyjne w obrębie stawów Echo wraz z drewnianym pomostem na wydmie – dodaje Zdzisław Strupieniuk, dyrektor RPN.
RPN wyda ponadto trzy przewodniki: „Ścieżka historyczno-przyrodnicza do Wzgórza Polak”, „Ścieżka dendrologiczna we Floriance” i „Ścieżka krajobrazowa we Floriance”, a także informator „Edukacja i turystyka w RPN”. Projekt, który ma kosztować ponad 526 tys. zł, w ponad 85 proc. finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W ubiegłym roku RPN odwiedziło około 100 tys. turystów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!