niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Zamość

Uroczystości katyńskie na Zamojszczyźnie w cieniu tragedii pod Smoleńskiem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 kwietnia 2010, 09:05

Stowarzyszenie Zamojska Rodzina Katyńska organizuje uroczystości poświęcone 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Odbędą się w sobotę, w kościele p.w. św. Katarzyny w Zamościu.

Zaplanowano m.in. mszę w intencji ofiar oraz występ uczniów miejscowych szkół. Następnie złożone zostaną wieńce i kwiaty pod pobliskim Krzyżem Katyńskim. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.

Uroczysta msza w intencji ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku odprawiona zostanie dzisiaj w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II.

Placówka zaprasza wszystkich chętnych do wspólnej modlitwy. Nabożeństwo odprawione będzie w kaplicy szpitalnej o godzinie 13.

W Tomaszowie Lub. uroczystości zaplanowano na 9 maja. W miejscowym wydziale zamiejscowym KUL odbędzie się sesja naukowa, a potem m.in. msza w intencji pomordowanych żołnierzy.

Prelegentami podczas sesji mieli być Stefan Melak, prezes Komitetu Katyńskiego oraz Zenona Momontowicz-Łojek, przedstawicielka Rodzin Katyńskich.

– Niestety te osoby zginęły w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem – mówi z żalem Ryszard Sobczuk, burmistrz Tomaszowa Lub. – Ale sesja się odbędzie. Będzie poświęcone także pamięci tych wspaniałych ludzi… Program ułożony zostanie na nowo.

Od wtorku przy gimnazjum w Zwierzyńcu oraz szkole w Wywłoczce rosną dwa Dęby Pamięci. Mają przypominać o Franciszku Hawryluku i Janie Witiukowi, dwóm zwierzynieckim policjantom, którzy zginęli w Katyniu.

– Razem z innymi jeńcami zostali wywiezieni, a potem zamordowani w Twerze – informuje Jan Chochra, dyrektor szkoły w Zwierzyńcu.

Uroczystości w obu miejscowościach rozpoczęły się od minuty ciszy w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej oraz zmarłym w sobotniej katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Zgromadzili się na nich uczniowie, nauczyciele, samorządowcy i kombatanci. Nie zabrakło przedstawicieli władz wojewódzkich i policji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!