sobota, 17 marca 2018 r.

Zamość

Urzędnicy z Tomaszowa Lubelskiego poszukują wozów bojowych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 maja 2013, 18:42

"Niemcy” pod Tomaszowem Lubelskim (Marek Tyrka)
\"Niemcy” pod Tomaszowem Lubelskim (Marek Tyrka)

Historyczne pojazdy zostaną wykorzystane podczas rekonstrukcji bitwy z Niemcami, do której doszło we wrześniu 1939 roku pod miastem. Wozy mają być sprawne technicznie – podkreślają urzędnicy w ogłoszonym właśnie przetargu.

– Staram się, aby pojazdy te były ciekawe, bo nie jest sztuką sprowadzić kilkanaście motocykli – zaznacza Jarosław Antoszewski z Urzędu Miasta w Tomaszowie Lubelskim, członek Klub Rekonstrukcji Historycznej "Tomaszów 39”. Ma doświadczenie w tej kwestii, bo rekonstrukcje pod Tomaszowem odbywają się już od kilku lat.

– Najwięcej pojazdów było w 2009 roku. Wtedy pomógł Adam Sikorski, kręcił wtedy na polach Dąbrowy film " Trzy dni w przedsionku piekła”. Wtedy to on poniósł część kosztów.

Zaplanowana na 15 września rekonstrukcja bitwy pod miastem odbędzie się już po raz szósty. W tym roku organizatorzy planują sprowadzenie kilkanastu pojazdów – czołgów, ciężarówek i motocykli. Urzędnicy poszukują m.in. dwóch polskich czołgów marki Renault FT 17, dwóch niemieckich Panzer II. Mogą być również inne czołgi będące na wyposażeniu danej armii w 1939 roku.

– Zasadą, którą się kieruję jest taka, że wszystkie pojazdy mają jeździć – zaznacza Antoszewski. Organizatorzy starają się, aby co roku zostały pokazane nowe wozy, ponieważ właściciele z roku na rok rozbudowują swoje parki maszyn. – Dwa lata temu mieliśmy u nas premierę oryginalnej niemieckiej pancernej ciężarówki mercedes. W ubiegłym roku pokazaliśmy ciężarówkę citroen z 1939 r. – wylicza przedstawiciel tomaszowskiego urzędu. – Wiemy już, że tym roku będzie polski czołg 7TP, który po razie pierwszy był u nas w 2008 r. Teraz będzie już jeździł.

W rekonstrukcji ma wziąć udział ok. 170 osób.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
aaa
vlad_de_sade
Józef
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

aaa
aaa (13 maja 2013 o 09:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Impreza ciekawie się rozwija, trzymam kciuki, aby w tym roku udała się równie dobrze, jak w latach poprzednich
Rozwiń
vlad_de_sade
vlad_de_sade (12 maja 2013 o 22:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
- Co za bzdura ! Czołgi Renault FT-17 były na wyposażeniu we wrześniu '39 ale służyły przed wojną jako sprzęt do szkolenia. Użyto ich stacjonarnie do obrony Brześcia, kilka sztuk było na wyposażeniu pociągów pancernych jako wozy rozpoznawcze. Był to sprzęt skonstruowany pod koniec I wojny, a przybyły do Polski wraz z Błękitną Armią gen. Hallera w 1920r. Pod Tomaszowem nie były używane, były zbyt powolne i mocno przestarzałe aby mogły szybko się przemieszczać wraz z wycofującą się armią polską. Zastosowanie ich w rekonstrukcji bitwy pod Tomaszowem nie ma nic wspólnego z rekonstrukcją a raczej z widowiskiem popowo-historycznym.
Rozwiń
Józef
Józef (12 maja 2013 o 22:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zabawa w wojenkę, tylko za czyje pieniążki? Już ważniejszych wydatków nie mamy?
Rozwiń
unijny
unijny (12 maja 2013 o 22:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brak pomysłów na lepsze wykorzystanie publicznych środków ...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!