niedziela, 25 lutego 2018 r.

Zamość

Usuną azbest, ale na nowych zasadach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 lutego 2009, 18:45
Autor: Piotr Stasiuk

Do końca lutego ma być rozstrzygnięty przetarg na wyłonienie firmy, która w tym roku dostanie prawo usuwania azbestu z budynków na terenie miasta. Nadal jednak można dostać zwrot kosztów takich robót.

- Mieszkańcy mogą składać wnioski w celu zabrania azbestu zalegającego na posesji. W takim przypadku musi pochodzić on z okresu po wejściu ustawy, czyli po 1998 roku - informuje Alicja Stachurska z Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej, Ochrony Środowiska i Infrastruktury Komunalnej UM w Zamościu.

- Przewidywane są 100-procentowe dofinansowania. Oczywiście, środki w budżecie są ograniczone.

O ile ta wiadomość nikogo raczej zmartwić nie powinna, to zasady doboru firmy, która będzie odpowiedzialna za demontaż i utylizację azbestu, budzą już spore emocje. Zwłaszcza wśród tych, którzy mogliby na tym zarobić. Przedstawiciele zajmujących się azbestem zamojskich firm twierdzą, że decyzja o ogłoszeniu przetargu jest chybiona.

- Podobnie tę sprawę rozwiązał w zeszłym roku Urząd Gminy. W przetargu wybrano firmę z Poznania, która bardzo zaniżyła koszty. Oczywiście, nie dali rady sami zrealizować wszystkich zleceń i większość robiłem dla nich ja, jako podwykonawca.
Jaki jest w tym sens? - dziwi się właściciel jednej z firm usuwających azbest (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). Przedsiębiorca twierdzi, że na takim rozwiązaniu on i jego koledzy po fachu z Zamościa tylko tracą.

Podobno zresztą nie tylko oni. - Taka firma zakłada sobie harmonogram robót do wykonania. Nie zwraca uwagi na klienta i jego potrzeby, np. na skoordynowanie prac z dekarzem - tłumaczy inny "azbestowy biznesmen” z Zamościa.

- Gdyby zlecenie realizowali miejscowi, na pewno byliby bardziej elastyczni. Nie zawsze trzeba brać pod uwagę tylko cenę. Ważny jest również profesjonalizm - podkreśla przedsiębiorca.

Ale władze miasta stoją przy swoim. - Dzięki przetargowi zasady będą bardziej jasne - przekonuje Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. - Tylko jedna firma weźmie odpowiedzialność za wszystkie prace. Mam nadzieję, że mniejsza stawka pozwoli większej liczbie mieszkańców skorzystać z dofinansowania.


Ile tego mamy?

Szacuje się, że w Zamościu jest obecnie ok. 90 tys. mkw. szkodliwego azbestu W tamtym roku przeznaczono na jego usuwanie i utylizację 250 tys. zł.
Z dofinansowań skorzystało 91 osób. Udało się usunąć 14 tys. mkw. za kwotę 226 tys. zł. Magistrat nie chce podawać kwoty, którą wyda w tym roku (chodzi o negocjacje z firmami stającymi do przetargu).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!