wtorek, 21 listopada 2017 r.

Zamość

Usypiają chorych z doskoku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 marca 2007, 18:06
Autor: EWA STĘPIEŃ

Pędzi 30 kilometrów, żeby znieczulić pacjenta do operacji. Jeszcze się nie zdarzyło, żeby anestezjolog z Biłgoraja nie zdążył na czas do szpitala w Szczebrzeszynie.

Do każdej operacji w Szczebrzeszynie trzeba wzywać anestezjologa z odległego o 30 kilometrów Biłgoraja. Szczebrzeski szpital nie ma swojego specjalisty od usypiania. - Anestezjolodzy z Biłgoraja są sprawni i szybcy - zapewnia Irena Fedorowicz, zastępca dyrektora ds. medycznych w szpitalu w Szczebrzeszynie. - Zanim przygotujemy narzędzia chirurgiczne, salę operacyjną, a chirurdzy umyją ręce, anestezjolog z Biłgoraja już jest. Nie wiem, jak oni to robią, ale zawsze zdążą.
Dr Wiesław Mikuś, szef bloku anestezjologicznego w Biłgoraju zdradza tajemnicę: - Policja jest wyrozumiała.
W gotowości do wyjazdu jest trzech anestezjologów z Biłgoraja. Jeden jedzie, dwóch zostaje. Wyjeżdżają rotacyjnie. - Chętnie machnąłbym ręką i rzucił te dojazdy w pioruny, ale tam też są chorzy i potrzebują pomocy - wyznaje dr Mikuś. - Jak ktoś złamie nogę i trzeba ją złożyć operacyjnie, wsiadam w samochód i jadę. Pracuje się na okrągło. Skończę pracę w Biłgoraju, jadę do Szczebrzeszyna. Żadnych świąt, dni wolnych.
- Nie zdarzyło się, aby przez dojazdową opiekę anestezjologiczną jakiś pacjent ucierpiał - zapewnia Ryszard Czabała, dyr. SP ZOZ w Szczebrzeszynie. - Ale przyznaję, że anestezjologa na stałe zatrudniłbym od ręki. Jednak chętnych nie ma.
Anestezjologów brakuje w całej Lubelszczyźnie, a nawet w całej Polsce. Na 500 wolnych etatów lekarskich w regionie najwięcej jest dla anestezjologów. Nie ma powiatu, który nie potrzebowałby takiego specjalisty.
- Prawie każdy szpital boryka się z tym problemem - twierdzi prof. Andrzej Nestorowicz, konsultant wojewódzki ds. anestezjologii i intensywnej terapii. - Nawet szpitale kliniczne. Emigracja zarobkowa nie jest główną przyczyną luk. To brak polityki proanestezjologicznej. Lekarze nie mają motywacji materialnej oraz pozamaterialnej do specjalizowania się w tym kierunku.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!