środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

W dziesiątą rocznicę wizyty Zamość pamięta o Janie Pawle II

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 czerwca 2009, 09:17

Wierni diecezji zamojsko-lubaczowskiej uczczą w piatek 10 rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Zamościa. Sumę odpustową w kościele Matki Bożej Królowej Polski w intencji rychłej beatyfikacji Ojca Świętego celebrować będzie ks. bp Antoni Długosz z Częstochowy.

- Tu z wyjątkowa mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku - mówił 10 lat temu podczas wizyty apostolskiej w Zamościu Jan Paweł II.

W pamięci rolników zapadły słowa o poszanowaniu ziemi. - Z wdzięcznością i szacunkiem chylę głowę przed tymi, którzy przez wieki użyźniali tę ziemię potem czoła, a gdy trzeba było stawać w jej obronie nie szczędzili również krwi. Niech Bóg błogosławi pracy waszych rąk! - zwrócił się do nich Ojciec Święty.

Jednym z tysięcy pielgrzymów był Jan Wardach z Zamościa. - To było dla mnie wielkie przeżycie - wspomina. - Kilka tygodni wcześniej z kolegami udaliśmy się na rowerach do Watykanu z transparentem, że czekamy na Ojca Świętego w Zamościu.

Papież pojawił się w Hetmańskim Grodzie 12 czerwca 1999 roku i od tamtej pory ten dzień w parafii Matki Bożej Królowej Polski, gdzie wygłosił homilię, to dzień odpustu papieskiego.

Uroczystości rozpoczną się w piatek o godz. 11.30 od akademii papieskiej. W południe zaplanowano mszę świętą. Sumę odpustową w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II będzie celebrował ks. bp Antoni Długosz, którego znają wszystkie dzieci z występów w programie "Ziarno” (milusińscy będą się mogli osobiście spotkać z biskupem i ekipą "Ziarna” o godz. 15 na Rynku Wielkim).

O godz. 18 w katedrze zamojskiej rozpocznie się nabożeństwo dziękczynne pod przewodnictwem ks. bpa Wacława Depo, ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

- Po mszy świętej zapraszamy do złożenia kwiatów i modlitwę pod pomnikiem papieskim - dodaje ks. Adam Firosz, kanclerz zamojskiej kurii biskupiej.

Na koncert "Pan jest mim światłem” zespołu Lumen można się wybrać na Rynek Wielki. Na scenie od godz. 20 prezentować się będą Marzena Małkowicz, Aleksandra Małkowicz, Piotr Szulc, Janusz Szrom, chór Lechici, Signum Spei oraz muzycy Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu.

Zwieńczeniem obchodów będzie uroczysty apel papieski, który rozpocznie się o godz. 21 w kościele Matki Bożej Królowej Polski.

Szpital \"papieski\" świętuje

Uroczystości w zamojskim szpitalu "papieskim” rozpoczną się o godz. 13. W programie obchodów zaplanowano m.in. projekcję filmu archiwalnego z wizyty patrona, wykład okolicznościowy ks. bpa Jana Śrutwy, otwarcie galerii zdjęć "Pomniki Ojca Świętego Jana Pawła II w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej” oraz odsłonięcie postumentu pod pamiątkową tablicą.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
M.H.
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

M.H.
M.H. (11 czerwca 2009 o 15:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fakt, do dzisiaj mam koszmary ! Dobrze,że nigdy więcej...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!