Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

15 kwietnia 2011 r.
17:58
Edytuj ten wpis

W Hrubieszowie będzie można oglądać eksponaty sprzed tysięcy lat

0 1 A A
Eksponaty nigdy dotąd nie pokazywane w Polsce, już 29 kwietnia zostaną zaprezentowane szerokiej publ
Eksponaty nigdy dotąd nie pokazywane w Polsce, już 29 kwietnia zostaną zaprezentowane szerokiej publ

Hełm z inskrypcją w piśmie klinowym, miecze, sztylety i topory z brązu sprzed tysięcy lat oraz wiele innych wyjątkowych zabytków trafiło już do muzealnych gablot. Trwają ostatnie prace, by po świętach niezwykłą ekspozycję udostępnić zwiedzającym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mowa o wystawie "Srebrny koń – archeologiczne skarby między Morzem Czarnym a Kaukazem”. Eksponaty nigdy dotąd nie pokazywane w Polsce, już 29 kwietnia zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Bezcenne zabytki dotarły na miejsce w asyście opancerzonego konwoju. Ich transport objęty jest tajemnicą. – Wspólnie z niemieckimi partnerami przygotowaliśmy już część wystawy – powiedział nam wczoraj Bartłomiej Bartecki z działu archeologicznego hrubieszowskiego muzeum.

Miecze, sztylety, topory...

W gablotach już znajdują się m.in. hełm z inskrypcją w piśmie klinowym, miecze, sztylety i topory z brązu sprzed tysięcy lat, antyczne lustra wykonywane przez greckich rzemieślników nad Morzem Czarnym, ogromne ilości biżuterii, misternie wykonywane ze srebra pojemniki na amulety oraz elementy uprzęży końskiej koczowniczych plemion.

Tematyka, choć z pozoru odległa, w rzeczywistości dotyka nas bezpośrednio. – Na dalekim Krymie, o którym również mowa na wystawie, zamieszkiwali przecież Goci, wywodzący się z tego samego źródła, co społeczności żyjące w Kotlinie Hrubieszowskiej – wyjaśnia Bartecki.
Wiadomo, że Goci są oczkiem w głowie prof. Andrzeja Kokowskiego, dyrektora Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, który przez kilkanaście lat prowadził w Masłomęczu prace wykopaliskowe. Dzięki niemu, o podhrubieszowskiej wiosce głośno jest na całym świecie.

– I dzięki niemu w ciągu kilkunastu miesięcy zorganizowana zostanie w naszej placówce druga wielka ekspozycja – mówi starosta hrubieszowski Józef Kuropatwa. – Jesteśmy bardzo wdzięczni panu profesorowi za promocję naszego regionu hrubieszowskiego.
Dlaczego tak niezwykła wystawa trafi do zagubionego na krańcach Polski Hrubieszowa? To wynik polsko-niemieckiego projektu podniesienia rangi hrubieszowskiego muzeum, który jest realizowany przez Instytut Archeologii UMCS w Lublinie, Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie oraz berlińskie Museum für Vor- und Frühgeschichte. Na pierwszy ogień poszła w ub. roku słynna wystawa "Troja – sen Henryka Schliemanna”, którą obejrzało w Hrubieszowie 15 tys. osób, co było absolutnych rekordem dla tej wystawy w skali całej Polski.

Konwój z zabytkami

Dzieła rzemieślników epoki brązu z terenów mitycznego Kaukazu, które wkrótce będzie można oglądać w hrubieszowskim muzeum, już budzą uzasadniony podziw. – Żałuję, że nie mogłem obejrzeć "Troi”, ale na "Srebrnego konia” na pewno wybiorę się do muzeum, bo słyszałem, że szykuje się coś naprawdę fajnego – powiedział nam Tomasz Brudnowski z Hrubieszowa. – Jestem bardzo dumna z tego, że Hrubieszów może poszczycić się takimi eksponatami – dodaje Aleksandra Muzyczuk.

Wystawa "Srebrny koń – archeologiczne skarby między Morzem Czarnym a Kaukazem” jest pierwszą próbą prezentacji dorobku polskich i niemieckich badań prowadzonych w XIX i na początku XX wieku na obszarach południowej Rosji i dzisiejszej Ukrainy. Do tej pory była prezentowana w Centrum Kultury Dolnej Saksonii w Bevern, następnie trafiła do prestiżowego Pergamonmuseum na berlińskiej Wyspie Muzeów, gdzie gościła do połowy marca. Stamtąd, w asyście opancerzonego konwoju, trafiła do Hrubieszowa. Jej transport objęty jest tajemnicą.

W skład ekspozycji wchodzą zabytki z czasów od 1300 r. przed Chrystusem do 600 r. po Chrystusie. To m.in. niezwykle cenne egzemplarze broni z epoki brązu, biżuteria z brązu, srebra oraz złota, wytwory antyczne ze szkła i kamieni szlachetnych, rzeźby starożytne w brązie, antyczne amfory na wino, rytualne kotły do mieszania krwi z kobylim mlekiem, starożytne lustra, rekonstrukcje strojów sprzed 2700 lat, hełmy z brązu oraz wiele innych zabytków nigdy dotąd nie pokazywanych w Polsce.

– Z jednej strony wystawa będzie prezentować dzieje kaukaskich kultur z epoki brązu i wczesnego żelaza, wraz z reliktami po koczowniczych ludach stepowych, z drugiej będzie to wyjątkowa opowieść o wybitnych badaczach, podróżnikach i kolekcjonerach starożytności – opowiada Bartecki. – Mało znane postacie polskich badaczy i kolekcjonerów, m.in. Godfryda Ossowskiego czy Józefa Choynowskiego, zasługują bez wątpienia, by przybliżyć ich sylwetki w odniesieniu do wyjątkowych zabytków archeologicznych, które pozyskali.

Miasto nad Huczwą

Ekspozycja będzie dostępna do zwiedzania od 29 kwietnia, zatem warto zarezerwować czas na jej obejrzenie na przykład w długi weekend majowy. Wycieczkę można połączyć ze zwiedzaniem ponad 600-letniego miasta, które jest ważnym ośrodkiem współpracy transgranicznej z Ukrainą.

Z zabytków na uwagę zasługują m.in. kościół i klasztor Dominikanów (wybudowany w latach 1735–1766), cerkiew prawosławna wybudowana w stylu rusko-bizantyjskim, dworek Du Chateau, w którym obecnie mieści się Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie oraz Muzeum Regionalne, barokowa plebania, gdzie urodził się Bolesław Prus, barokowy kościół pw. św. Stanisława Kostki (dawna cerkiew greckokatolicka), kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy (dawna cerkiew prawosławna garnizonowa), a także kramy miejskie zwane przez hrubieszowian Sutkami lub Jatkami, z charakterystyczną wąską "bliskowschodnią” uliczką wewnętrzną. W okolicach miasta znajdują się liczne wczesnośredniowieczne cmentarzyska, kurhany i inne stanowiska archeologiczne.

Szczegóły na temat wystawy "Srebrny koń – archeologiczne skarby między Morzem Czarnym a Kaukazem” na stronie internetowej: www.muzeum-hrubieszow.com.pl. Można również rezerwować bilety dla grup zorganizowanych pod adresem archeo@muzeum-hrubieszow.com.pl.

Pozostałe informacje

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol
LUBLIN

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol

Policjanci z Lublina złapali mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania przez ostatnie 5 lat. Wystawiona za nim została czerwona nota Interpolu oraz ENA. Mężczyzna został znaleziony na terenie Anglii i został ekstradowany do Polski.

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium