poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

W krasnobrodzkim sanatorium dla dzieci powstanie basen

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 września 2009, 13:47
Autor: Bogdan Nowak

W krasnobrodzkim sanatorium rusza budowa nowoczesnego Zakładu Przyrodoleczniczego z basenem rehabilitacyjnym. Koszt całej inwestycji to ok. 10 milionów złotych.

Na razie wykonywane będą prace ziemne. Jeśli zakład powstanie, znacznie zwiększą się możliwości rehabilitacji dzieci z wadami ruchu, a ranga sanatorium wzrośnie.

– Właśnie rozstrzygnęliśmy przetarg na pierwszy etap robót – mówi Wiesław Chmielowiec, dyrektor Publicznego Sanatorium Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Krasnobrodzie. – Wygrało go Lubaczowskie Przedsiębiorstwo Budowlane. Roboty ruszą w tym tygodniu. Cała inwestycja potrwa trzy lata. Będziemy starać się o finansowanie dalszych prac z UE.

Sanatorium w Krasnobrodzie zmienia się. Jakiś czas temu powstały nowe pawilony w tzw. części północnej, do starych budynków dobudowano piętro, zakupiono także m.in. sprzęt do rehabilitacji, odnowiono kotłownię i zamontowano windę.

Każdego roku z kuracji korzysta tutaj ponad 1 tys. dzieci z głównie z woj. lubelskiego i mazowieckiego. Sanatorium specjalizuje się w rehabilitacji pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz w schorzeniach układu oddechowego.

Przynosi to świetne efekty. Krasnobród ma specyficzny mikroklimat z duża zawartością jodu w powietrzu. Jednak aby rehabilitacja była pełniejsza, potrzebna jest budowa nowoczesnego Zakładu Przyrodoleczniczego z basenem. Ta inwestycja właśnie ruszyła. Może pochłonie nawet 10 mln zł.

– Mam nadzieję, że wszystko pójdzie sprawnie – mówi Chmielowiec. – Gdy zakład powstanie, mali kuracjusze będą mogli być poddawani zabiegom hydroterapeutycznym oraz m.in. borowinowym.

Radni Krasnobrodu podjęli na ostatniej sesji decyzję o dofinansowaniu sanatorium. Przeznaczono na ten cel 24 tys. zł. Za te pieniądze zakupiony zostanie m.in. rower treningowo-rehabilitacyjny, stół do masażu, inhalator i tablica do ćwiczeń manualnych.

To jednak tylko kropla w morzu potrzeb. Sanatorium "jest prowadzone” przez zamojskie Starostwo Powiatowe. Tylko dzięki jego wsparciu może zostać dokończona budowa zakładu z basenem, a sanatorium w pełni doposażone.

– Zakład zostanie wybudowany z ze środków powiatu – mówi Henryk Matej, zamojski starosta. – Przez trzy lata będziemy przeznaczać na ten cel po 930 tys. zł. Chcemy też, aby sanatorium znalazło się na liście dofinansowań z RPO. Taki wniosek złożyliśmy do marszałka.

Jeśli znajdą się unijne pieniądze, powstanie basen. W przeciwnym wypadku, to się w najbliższych latach nie uda.

– To czarny scenariusz – mówi zamojski starosta. – Mam nadzieję, że ta sprawa nie będzie dla nas zamknięta.

Mieszkańcy Krasnobrodu kibicują urzędnikom. – W nasze sanatorium naprawdę warto inwestować – mówi Tomasz Kościński. – Urzędnicy powinni zrobić wszystko, aby się wystarać o to dofinansowanie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!