piątek, 23 marca 2018 r.

Zamość

W nowej szkole muzycznej brakuje krzeseł i wieszaków

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 września 2009, 09:41
Autor: Bogdan Nowak

Rozmowa z Maciejem Dziewulski, wiceprezesem zamojskiego Stowarzyszenia "Muzyka Art.”

Państwowa Szkoła Muzyczna w Zamościu ma wreszcie nową, przestrzenną i funkcjonalną siedzibę. Muzycy czekali na to wiele lat. Roboty w dawnym klasztorze sióstr Klarysek wprawdzie jeszcze trwają, ale sale lekcyjne i korytarze są gotowe.

– Prace remontowe będą prowadzone do końca 2010 r. Wtedy oddana zostanie sala koncertowa, która zostanie stworzona w dawnym kościele.

Zagospodarowany zostanie też m.in. obszerny dziedziniec szkolny. Cały kompleks poklasztorny będzie wyglądał naprawdę ładnie. Ale szkoła już w nowej siedzibie funkcjonuje. Podczas wakacji odbyła się przeprowadzka, a od września prowadzone są zajęcia PSM.

Budynek jest znacznie większy niż dawna siedziba przy ul. Pereca. Tam mieliśmy 32 sale. Teraz nauka odbywa się w 52 pomieszczeniach. Mamy też m.in. obszerną bibliotekę, duży magazyn, archiwum i biuro.

Tyle, że brakuje nowych mebli i innego wyposażenia. To duży kłopot?

– Ogromny. Nie ma pieniędzy na zakup nowego sprzętu. Kraj dotknął kryzys, ministerstwo wszędzie szuka oszczędności, a szkoła… jest państwowa. Na razie nie można chyba liczyć na wsparcie. A nam brakuje biurek, krzeseł, szafek na instrumenty, tablic, wykładzin, regałów, luster do klas instrumentalnych, gablot… Po prostu wszystkiego.

Zbliża się jesień i zima. Uczniom potrzebna będzie szatnia z prawdziwego zdarzenia, ale szkoła nie dysponuje nawet wieszakami... Placówka może pochwalić się łączami internetowymi, jednak nie mamy komputerów...

Bardzo potrzebny jest też np. nowy fortepian, a w sali koncertowej organy. Wprawdzie przeniesiono ze starej siedziby sprzęt, ale jest on niestety stary i mocno zdezelowany. I jest go za mało.

Dlatego nowe klasy świecą pustkami i są bardzo akustyczne. To bardzo przeszkadza uczniom w nauce gry.

W dłuższej perspektywie mogą oni odczuć braki.

– Na pewno. Szkoła organizuje liczne imprezy międzynarodowe i ogólnopolskie. To m.in. wakacyjne kursy mistrzowskie, konkurs wiolonczelowy im. L. Boccheriniego czy m.in. konkurs młodych wirtuozów im. C. Czernego.

Niestety większość tych imprez musi być w tym roku zawieszona. Bo brakuje wyposażenia. Trzeba temu zaradzić. Musimy szkole pomóc.

Dlatego powołaliśmy stowarzyszenie "Muzyka Art.”. Skupia ono kilkunastu rodziców uczniów PSM oraz nauczycieli.

Co możecie zrobić?

– Zwracamy się do darczyńców, ludzi dobrej woli, firm i zamojskich instytucji. Szkole potrzebna jest każda pomoc, materialna i finansowa. Założyliśmy już specjalne konto na które można wpłacać pieniądze (bliższe informacje można znaleźć na stronie www zamojskiej PSM-red.).

Co oferujemy w zamian? Darczyńcy mogą liczyć na reklamę w naszej szkole i naszej stronie internetowej. Nasi uczniowie będą mogli grać na różnych imprezach firmowych czy zakładowych.

Tej szkole warto pomagać. W PSM wykształcono wielu znakomitych muzyków, a szkoła rozsławiała miasto.

Muzycy kształcą się w klasztorze

Dawny klasztor sióstr Klarysek to jeden z najcenniejszych zabytków Zamościa. W skład kompleksu wchodzi m.in. ufundowany w XVII w. przez Annę Zamoyską kościół. W 1817 r. klasztorne budynki przejęło wojsko. Potem działały tam m.in. stajnie, lazaret i dom dziecka. W latach 90. kompleks groził zawaleniem. Przejęli go na szczęście muzycy. W dawnym klasztorze powstało kilkadziesiąt pomieszczeń dydaktycznych do indywidualnej nauki gry oraz m.in. sale lekcyjne PSM. Tylko w 2008 r. poszło na ten cel ponad 3 mln zł, a w 2009 r. wydano ok. 1 mln zł. Klasztor odzyskał blask. Pięknie wygląda też dawny kościół, który zamieni się w stylową salę koncertową. Jego fasada i wnętrze są nadal odnawiane.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!