niedziela, 18 marca 2018 r.

Zamość

W Ostrówkach na Wołyniu pochowano ofiary rzezi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 sierpnia 2011, 07:44

Na zamojskiej Rotundzie co roku odprawiana jest msza w intencji pomordowanych rodaków na Wołyniu (Le
Na zamojskiej Rotundzie co roku odprawiana jest msza w intencji pomordowanych rodaków na Wołyniu (Le

Do Ostrówek Wołyniacy pojechali autokarami z Lublina, Chełma i Zamościa. By oddać cześć zamordowanym rodakom. Wczoraj odbył się tam pogrzeb mieszkańców nieistniejącej już polskiej wioski zamordowanych przez UPA.

Mieszkańcy Sahrynia k. Hrubieszowa tymczasem wciąż nie wiedzą, kiedy przyjadą do nich prezydenci Polski i Ukrainy.

– Po wielu latach pomordowani rodacy doczekają się pogrzebu – powiedział nam Leon Popek z Lublina przed wyjazdem na Wołyń. – Moja mama pochodzi z Woli Ostrowieckiej, rodzinę mieliśmy w Ostrówkach, gdzie była parafia.

Wśród uczestników wczorajszych uroczystości była też przewodnicząca zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu. – Jedziemy, by pomodlić się za dusze pomordowanych, zapalić znicze i złożyć kwiaty – powiedziała nam Janina Kalinowska.

Źródła historyczne mówią, że w Ostrówkach i sąsiadującej z nimi Woli Ostrowieckiej zginęło pod koniec sierpnia 1943 roku 1080 Polaków, w tym kobiety, starcy i dzieci. W tym samym czasie rozegrała się też tragedia niedalekim Janowcu i Kątach. Zbrodni na mieszkających tam Polakach dokonała Ukraińska Powstańcza Armia i miejscowa ludność ukraińska.

Polscy archeolodzy w trakcie prac ekshumacyjnych znaleźli szczątki ponad 230 Polaków. Większość odnalezionych w dołach śmierci to kobiety i dzieci. Ekshumowane osoby zostały wczoraj pochowane obok mogiły zbudowanej w 1992 roku na dawnym cmentarzu wsi Ostrówki.

W trakcie ostatnich prac archeolodzy odnaleźli jeszcze jedną zbiorową mogiłę we wsi Wola Ostrowiecka. Według wstępnych ocen może tam spoczywać około 250 osób. Na razie nie wiadomo, kiedy w tym miejscu rozpoczną się prace ekshumacyjne.

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zbuduje tam pomnik, który zostanie odsłonięty najprawdopodobniej pod koniec września. Polskie ofiary zbrodni w Ostrówkach oraz Ukraińców, którzy zginęli we wsi Sahryń w powiecie hrubieszowskim, uczczą prezydenci Polski i Ukrainy.

W tej ostatniej wiosce, gdzie 10 marca 1944 roku żołnierze Armii Krajowej w akcji odwetowej spalili zasiedloną głównie przez Ukraińców i stanowiącą jedną z głównych baz zaopatrzeniowych i wypadowych nacjonalistów ukraińskich wieś, pomnik już jest. Według różnych szacunków zginęło wówczas od 200 do 800 osób. Dowódca polskich oddziałów wydał rozkaz oszczędzania ludności cywilnej, który nie był do końca respektowany.

Kancelaria Prezydenta nie podaje daty uroczystości. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej wydał w poniedziałek oświadczenie, w którym podkreślono, że główną przeszkodą w pojednaniu obu narodów jest "rozbieżny stosunek do tragicznej przeszłości”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!