sobota, 27 maja 2017 r.

Zamość

W przyszłym roku 40 pracowników Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zamościu będzie musiało odejść z pracy

Dodano: 23 grudnia 2002, 17:00

 (Magdalena Gutowska)
(Magdalena Gutowska)

Likwidacja niektórych nierentownych linni, obniżenie wynagrodzenia członków zarządu, zwolnienia pracowników i prawdopodobnie rezygnacja z trzynastych pensji. Takie m.in. rozwiązania zawiera opracowany przez zarząd zamojskiego MZK program naprawczy przedsiębiorstwa.

- Na podstawie umowy z 1999 roku, kwoty utraty wpływów do kasy zakładu z tytułu obowiązujących ulg na przejazdy środkami komunikacji miejskiej pokrywa budżet miasta. Niedawno na spotkaniu z prezydentem Zamościa zostaliśmy poinformowani, że w kasie miejskiej brakuje pieniędzy i tam gdzie będzie to możliwe trzeba szukać oszczędności - mówi Andrzej Litwin, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zamościu. - Na polecenie prezydenta Zamościa opracowaliśmy program naprawczy zakładu, który pozwoli na to, by w kolejnych latach przedsiębiorstwo nie przynosiło strat.
Zarząd MZK opracował trzy warianty programu naprawczego. Pierwszy zakładał m.in. zmniejszenie zatrudnienia o 22 osoby (wszystkie przeszłyby na świadczenia emerytalne). Drugi proponował zmniejszenie załogi o 40 osób. W trzecim natomiast była mowa o odejściu z przedsiębiorstwa 75 pracowników. Każda z tych trzech propozycji zakładała ograniczenie ilości kursów i likwidacji nierentownych linii oraz obniżenie wynagrodzenia członków zarządu. - Ostatecznie został zaakceptowany drugi wariant, zakładający zmniejszenie zatrudnienia o 40 osób - wyjaśnia prezes Litwin.
Redukcja zatrudnienia obejmie różne grupy zawodowe, m.in. kierowców, mechaników, administrację i księgowość. - Redukcję zatrudnienia chcemy przeprowadzić stopniowo, tak by w jak najmniej dotkliwy sposób dotknęło to pracowników. W styczniu wypowiedzenia z pracy otrzymają te osoby, którym przysługują różnego rodzaju świadczenia emerytalne, a pozostali otrzymają wypowiedzenia w następnych miesiącach.
Program naprawczy przedsiębiorstwa zakłada też obniżenie o 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego trzech członków zarządu. Natomiast dopłaty z budżetu miasta dla zakładu wyniosą w przyszłym roku 1mln 740 tys. zł. - Po realizacji założeń programu naprawczego już w 2004 roku zakład nie będzie przynosił strat. W przyszłym roku straty przedsiębiorstwa wyniosą 980 tys. zł dlatego, że redukcja zatrudnienia będzie przebiegała stopniowo, a ponadto na odprawy dla odchodzących z pracy trzeba będzie wydać ok. 260 tys. zł.
To nie koniec zmian w MZK. - Niestety trzeba będzie zrezygnować z niektórych przywilejów, zagwarantowanych przez układ zbiorowy, np. w trzynastych pensji dla pracowników. Obecnie negocjujemy tę kwestię ze związkami zawodowymi. Zastanawiamy się też nad podwyżką cen biletów o 7 proc., ale oczywiście podjęcie takiej uchwały będzie należało do radnych.
Prezes Litwin informuje, że nie jest to pierwszy program restrukturyzacji przedsiębiorstwa. - W 2001 roku zmniejszyliśmy zatrudnienie o ok. 20 osób. Z tego 11 pracowników, głównie dozorcy i osoby sprzątające, przeszło do pracy w Wojewódzkiej Usługowej Spółdzielni Inwalidów, dzięki czemu zaoszczędziliśmy w skali roku ok. 100 tys. zł. Pozostali pracownicy odeszli na różnego rodzaju świadczenia emerytalne. Ogółem podjęte działania oszczędnościowe pozwoliły w roku bieżącym ograniczyć koszty o 900 tys. zł. Przyznaję jednak, że obecny program naprawczy jest bardziej restrykcyjny.

Mniej czerwonych

MZK likwiduje niektóre linie autobusowe. Po Nowym Roku w dni robocze nie będą kursowały autobusy na liniach: N, 15, 23, 50, 55, A oraz F, w soboty - N, 42 i 47, a w niedziele - N, 1 i 42. Ponadto zlikwidowane zostaną niektóre kursy, np. do Wielączy, Zarudzia, Hubal, Skaraszowa, Siedlisk i Borowiny. Nastąpią również zmiany czasu kursowania autobusów np. linii 7, 9, 10 i 32.

Ile kosztują ulgi?

W tym roku honorowanie wszystkich ulg i zwolnień na przejazdy środkami komunikacji miejskiej kosztowało MZK ok. 3,3 mln zł. Zgodnie z umową, na podstawie której miasto pokrywa koszty utraty wpływów MZK z tego tytułu, do kasy przedsiębiorstwa wpłynęło z budżetu miasta 1,6 mln zł.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!