czwartek, 22 marca 2018 r.

Zamość

W przyszłym roku 40 pracowników Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zamościu będzie musiało odejść z pracy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 grudnia 2002, 17:00

 (Magdalena Gutowska)
(Magdalena Gutowska)

Likwidacja niektórych nierentownych linni, obniżenie wynagrodzenia członków zarządu, zwolnienia pracowników i prawdopodobnie rezygnacja z trzynastych pensji. Takie m.in. rozwiązania zawiera opracowany przez zarząd zamojskiego MZK program naprawczy przedsiębiorstwa.

- Na podstawie umowy z 1999 roku, kwoty utraty wpływów do kasy zakładu z tytułu obowiązujących ulg na przejazdy środkami komunikacji miejskiej pokrywa budżet miasta. Niedawno na spotkaniu z prezydentem Zamościa zostaliśmy poinformowani, że w kasie miejskiej brakuje pieniędzy i tam gdzie będzie to możliwe trzeba szukać oszczędności - mówi Andrzej Litwin, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zamościu. - Na polecenie prezydenta Zamościa opracowaliśmy program naprawczy zakładu, który pozwoli na to, by w kolejnych latach przedsiębiorstwo nie przynosiło strat.
Zarząd MZK opracował trzy warianty programu naprawczego. Pierwszy zakładał m.in. zmniejszenie zatrudnienia o 22 osoby (wszystkie przeszłyby na świadczenia emerytalne). Drugi proponował zmniejszenie załogi o 40 osób. W trzecim natomiast była mowa o odejściu z przedsiębiorstwa 75 pracowników. Każda z tych trzech propozycji zakładała ograniczenie ilości kursów i likwidacji nierentownych linii oraz obniżenie wynagrodzenia członków zarządu. - Ostatecznie został zaakceptowany drugi wariant, zakładający zmniejszenie zatrudnienia o 40 osób - wyjaśnia prezes Litwin.
Redukcja zatrudnienia obejmie różne grupy zawodowe, m.in. kierowców, mechaników, administrację i księgowość. - Redukcję zatrudnienia chcemy przeprowadzić stopniowo, tak by w jak najmniej dotkliwy sposób dotknęło to pracowników. W styczniu wypowiedzenia z pracy otrzymają te osoby, którym przysługują różnego rodzaju świadczenia emerytalne, a pozostali otrzymają wypowiedzenia w następnych miesiącach.
Program naprawczy przedsiębiorstwa zakłada też obniżenie o 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego trzech członków zarządu. Natomiast dopłaty z budżetu miasta dla zakładu wyniosą w przyszłym roku 1mln 740 tys. zł. - Po realizacji założeń programu naprawczego już w 2004 roku zakład nie będzie przynosił strat. W przyszłym roku straty przedsiębiorstwa wyniosą 980 tys. zł dlatego, że redukcja zatrudnienia będzie przebiegała stopniowo, a ponadto na odprawy dla odchodzących z pracy trzeba będzie wydać ok. 260 tys. zł.
To nie koniec zmian w MZK. - Niestety trzeba będzie zrezygnować z niektórych przywilejów, zagwarantowanych przez układ zbiorowy, np. w trzynastych pensji dla pracowników. Obecnie negocjujemy tę kwestię ze związkami zawodowymi. Zastanawiamy się też nad podwyżką cen biletów o 7 proc., ale oczywiście podjęcie takiej uchwały będzie należało do radnych.
Prezes Litwin informuje, że nie jest to pierwszy program restrukturyzacji przedsiębiorstwa. - W 2001 roku zmniejszyliśmy zatrudnienie o ok. 20 osób. Z tego 11 pracowników, głównie dozorcy i osoby sprzątające, przeszło do pracy w Wojewódzkiej Usługowej Spółdzielni Inwalidów, dzięki czemu zaoszczędziliśmy w skali roku ok. 100 tys. zł. Pozostali pracownicy odeszli na różnego rodzaju świadczenia emerytalne. Ogółem podjęte działania oszczędnościowe pozwoliły w roku bieżącym ograniczyć koszty o 900 tys. zł. Przyznaję jednak, że obecny program naprawczy jest bardziej restrykcyjny.

Mniej czerwonych

MZK likwiduje niektóre linie autobusowe. Po Nowym Roku w dni robocze nie będą kursowały autobusy na liniach: N, 15, 23, 50, 55, A oraz F, w soboty - N, 42 i 47, a w niedziele - N, 1 i 42. Ponadto zlikwidowane zostaną niektóre kursy, np. do Wielączy, Zarudzia, Hubal, Skaraszowa, Siedlisk i Borowiny. Nastąpią również zmiany czasu kursowania autobusów np. linii 7, 9, 10 i 32.

Ile kosztują ulgi?

W tym roku honorowanie wszystkich ulg i zwolnień na przejazdy środkami komunikacji miejskiej kosztowało MZK ok. 3,3 mln zł. Zgodnie z umową, na podstawie której miasto pokrywa koszty utraty wpływów MZK z tego tytułu, do kasy przedsiębiorstwa wpłynęło z budżetu miasta 1,6 mln zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!