wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Zamość

W RPN jest miejsce dla "Centrum Wysiedlonych na Zamojszczyźnie”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 czerwca 2010, 13:26

Jest duża szansa na zlokalizowanie Muzeum Martyrologii Narodu Polskiego "Centrum Wysiedlonych na Zamojszczyźnie” w Zwierzyńcu. Podpisano właśnie list intencyjny w tej sprawie.

– Popieramy tę inicjatywę i chętnie się włączymy w jej realizację, ale na razie prowadzimy rozmowy – powiedział nam dzisiaj Zdzisław Strupieniuk, dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego, który podpisał z prezesem Fundacji Centrum Wysiedlonych na Zamojszczyźnie list intencyjny w sprawie możliwości zlokalizowania siedziby muzeum przy budowanym Roztoczańskim Centrum Naukowo-Dydaktycznym Zwierzyniec–Biały Słup.

Podpisanie listu inicjuje kolejny etap prac fundacji zmierzających do realizacji zasadniczego celu jej działalności, którym jest budowa muzeum upamiętniającego tragedię mieszkańców Zamojszczyzny wysiedlanych przez okupanta niemieckiego w latach 1942–1943.

Na potrzeby muzeum przeznaczone mają być pomieszczenia biurowe, sale ekspozycyjne oraz sala dydaktyczno-naukowa.

Sygnatariusze listu ustalili, że ostateczny kształt umowy najmu powierzchni Roztoczańskiego Centrum Naukowo-Dydaktycznego Zwierzyniec–Biały Słup ma być ustalony do końca roku, a to oznacza, że muzeum rozpoczęłoby funkcjonowanie z chwilą oddania centrum do użytku, czyli we wrześniu 2011 roku.

Władze fundacji rozpoczynają obecnie prace nad zbiorem eksponatów muzealnych.

– Planowane są również aplikacje o środki krajowe i zewnętrzne na sfinansowanie kosztów przygotowania ekspozycji – informuje Ryszard Wichrowski, prezes Fundacji Centrum Wysiedlonych na Zamojszczyźnie.

– Ważna byłaby także pomoc ze strony władz samorządowych. Zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców Zamojszczyzny o kontakt w przypadku chęci przekazania do muzeum pamiątek i eksponatów z okresu wysiedleń – dodaje.

Przypomnijmy, że na budowę centrum naukowo-dydaktycznego na Białym Słupie dyrekcja RPN otrzymała 5,7 mln złotych dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W tej chwili znajdują się tam magazyny. Budynki po byłej Bazie Transportu Leśnego zostaną po kapitalnym remoncie i pełnej termomodernizacji zaadoptowane na potrzeby ośrodka i wyposażone w zespół odnawialnych źródeł energii.

Zajęcia dla studentów lubelskich uczelni odbywać się będą w laboratoriach i salach wykładowych. W planach jest też budowa m.in. pomieszczeń biurowych i socjalnych, pokoi dydaktyczno-szkoleniowych, garaży, a także przestronnej sali konferencyjnej dla 200 osób oraz mniejszej dla 60 osób.

– Na pewno znajdzie się tam miejsce na potrzeby muzeum – zapewnia dyrektor RPN.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!