piątek, 23 marca 2018 r.

Zamość

W szpitalu "papieskim” powstaje jeden z najnowocześniejszych w kraju ośrodek radiologiczny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 marca 2010, 10:37

Za kilka miesięcy badania rentgenowskie lekarze będą mieć w paluszku. Wystarczy, że klikną myszką, a na monitorze wyświetli się im badanie pacjenta wraz z opisem. Będą też mogli skonsultować się drogą elektroniczną ze specjalistami w Polsce lub zagranicą. Klisze rentgenowskie odejdą do lamusa.

Zamojski szpital "papieski” otrzyma ponad 4 mln złotych dofinansowania na projekt wdrożenia systemu cyfrowego zapisu i archiwizacji medycznych danych obrazowych.

– To kolejny krok w kierunku stworzenia w szpitalu kompleksu radiologicznego, który będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków tego typu w kraju – cieszy się Ryszard Pankiewicz, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

Dyrektor placówki wkrótce podpisze umowę na dofinansowanie inwestycji, która ma w sumie kosztować ok. 5 mln złotych.

Za te pieniądze zostanie wdrożony system radiologiczny umożliwiający ocenę, przetwarzanie i archiwizację wyników badań rentgenowskich pozyskanych w postaci cyfrowej z możliwością ich dystrybucji na oddziały szpitalne oraz poradnie.

– Zakupione zostaną dwa kompletne stanowiska opisowo-obrazowe wyposażone w stacje diagnostyczne, a pozostałych osiem zostanie zmodernizowanych – uzupełnia rzecznik. – Wyposażenie szpitala wzbogacone zostanie również m.in. o aparat cyfrowy mammograficzny wraz z systemem kontroli jakości, aparat rentgenowski przyłóżkowy, multidiagnostyczny aparat rentgenowski oraz ogólnodiagnostyczny czytnik płyt obrazowych. Wyposażenie to umożliwi pełne wykorzystanie możliwości diagnostycznych mammografu i aparatów rentgenowskich.

Cała ta aparatura wraz z zakupionym wcześniej nowoczesnym tomografem spiralnym, sprzętem rentgenowskim do badań kostnych oraz rezonansem magnetycznym składać się będzie na nowoczesny kompleks radiologiczny.

Kto będzie obsługiwał aparaturę?

– Pracuje u nas bardzo dobrze wykształcona kadra medyczna, która posiada wysoką wiedzę i umiejętności pozwalające efektywnie wykorzystać możliwości, jakie daje najnowszej generacji sprzęt cyfrowy i dzięki temu obsłużyć pacjentów na najwyższym poziomie – uważa lek. med. Paweł Nowaczyński z Zakładu Radiologii.

Jego zdaniem zakup nowego sprzętu umożliwi przekroczenie wykonania 30 tys. badań rocznie oraz spowoduje skrócenie czasu badania pacjenta i skrócenie średniego czasu oczekiwania do ok. 20 dni.

Pożegnanie z systemem analogowym nastąpi pod koniec roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!