niedziela, 18 marca 2018 r.

Zamość

W Zamościu nie brakuje instytucji, które pomogą biednym dzieciom z pożytkiem spędzić wolny czas

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 czerwca 2004, 17:24

W Zamościu jest blisko cztery tysiące dzieci, których rodziców nie będzie stać na zapewnienie im wakacyjnego wypoczynku. Tylko co dziesiąte z nich opieka społeczna wyśle na kolonie lub półkolonie. Ale pozostałe wcale nie muszą się nudzić.

Jak co roku na terenie miasta działać będą instytucje organizujące czas wolny dla najmłodszych. Zajęcia są w większości bezpłatne albo za symboliczną odpłatnością. - Za dwutygodniowe półkolonie, w czasie których zapewniamy wyżywienie, zajęcia w grupach i wycieczki autokarowe, trzeba będzie zapłacić 60 zł. Są jeszcze wolne miejsca - potwierdza Helena Hass, prezes zamojskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Od początku lipca do końca sierpnia zamojskie TPD organizuje cztery turnusy półkolonii. Oferta stowarzyszenia obejmuje również bezpłatne zajęcia na świetlicach. - Będą różnić się tym, że uczestnicy nie będą mieli zapewnionego wyżywienia, za to przyjść będzie mógł każdy - wyjaśnia Helena Hass.
Na podobnych zasadach będzie działał Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu. - Od najbliższego czwartku do 12 lipca nasi instruktorzy poprowadzą otwarte grupy zajęciowe. Tak jak przez cały rok będą kółka teatralne, taneczne, plastyczne, fotograficzne. Oprócz tego wycieczki na basen czy do zoo, chociaż w tym przypadku uczestnicy będą musieli mieć kilka złotych na bilety - mówi Irena Hajduk, zastępca dyrektora MDK.
Organizacją czasy wolnego dla najmłodszych w czasie wakacji zajmuje się też Stowarzyszenie "Otwarte Serca”. - Właśnie zaczęliśmy pierwszy turnus półkolonii, a dwa kolejne będą w lipcu i sierpniu - mówi Jadwiga Skrzyńska, prezes stowarzyszenia.
Półkolonie organizowane przez "Otwarte Serca” nie są może tanie (dwutygodniowy turnus kosztuje 120 zł), ale atrakcyjne. Dzieci mają zapewnione pełne wyżywienie. Będą wycieczki autokarowe po Roztoczu, a także zajęcia z cyklu "Poznajmy Unię Europejską”. - Każdego dnia będziemy poznawać inne państwo, jego kulturę, tradycję i kuchnię - wyjaśnia Skrzyńska.
Dla tych, których nie będzie stać na półkolonie stowarzyszenie ma ofertę w postaci dwóch świetlic środowiskowych, do których wstęp przez całe wakacje jest bezpłatny. Na dzieci w wieku do lat 12 czeka tam cała masa konkursów, zabaw i innych atrakcji.
Od przyszłego tygodnia z ofertą skierowaną do młodzieży wychodzi Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Zamościu. - Już od czwartku na drzwiach większości filii pojawią się dokładne programy wakacyjnych zajęć i konkursów. Uczestnictwo w nich będzie oczywiście bezpłatne - zapewnia Krystyna Gruszka, dyrektor PiMBP w Zamościu.
Bardzo aktywny w czasie wakacji będzie też zamojski "Caritas”. Na obozy i kolonie pojedzie 1,8 tys. dzieci z biednych rodzin zamieszkałych na Zamojszczyźnie. W większości będą one bezpłatne. - Jesteśmy w stanie zorganizować jeszcze jeden bezpłatny turnus dla około 30 dzieci w Józefowie Roztoczańskim - mówi ks. Andrzej Puzon, dyrektor "Caritas” Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Gdzie wysłać dziecko?

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, tel. 638-57-10, 638-53-12, świetlice TPD: ul. Orzeszkowej 28, Zamojskiego 32, Staszica 37
Stowarzyszenie Otwarte Serca, tel. 627-92-94, świetlice: Zamojskiego 48, Lwowska 15
Młodzieżowy Dom Kultury (ul. Kołłątaja 1 i Wyszyńskiego 28a), tel. 638-44-46
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!