piątek, 19 stycznia 2018 r.

Zamość

Większości powiatowych centrów pomocy rodzinie na Zamojszczyźnie brakuje środków na rodziny zastępcze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 września 2002, 16:58

W powiatowych centrach pomocy rodzinie na Zamojszczyźnie kończą się środki na świadczenia dla rodzin zastępczych. Władze samorządowe ślą pisma do wojewody lubelskiego o zwiększenie dotacji na ten cel.

- W tym miesiącu jeszcze wypłacaliśmy świadczenia dla rodzin zastępczych, ale od października pieniędzy już nie będzie. Po prostu w tym roku otrzymaliśmy za mało środków na ten cel. Poinformowałam już o tej sytuacji radnych powiatowych na ostatniej sesji oraz urząd wojewódzki - mówi Zofia Radziejewska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Hrubieszowie.
Miejscowa placówka ma pod swoją opieką 66 rodzin zastępczych, w których przebywa ponad 90 dzieci oraz 38 dorosłych już wychowanków, którzy także pobierają świadczenia z tytułu kontynuowania nauki. - W stosunku do ubiegłego roku trzymaliśmy o 30 proc. mniej środków - wyjaśnia kierownik Radziejewska. - Na świadczenia dla rodzin zastępczych brakuje nam do końca roku ponad 300 tys. zł. - Problem z tym, że w tym roku mamy mniejszy budżet, dlatego jest dylemat komu zabrać, a komu dodać - mówi wicestarosta hrubieszowski Stanisław Nieczyporowski. - W budżecie wojewody z góry założono, że pieniędzy na rodziny zastępcze będzie mniej.
Od sierpnia tomaszowskie centrum pomocy rodzinie wypłaca rodzinom zastępczym tylko połowę należnych im świadczeń. - Jeśli dodatkowe środki nie napłyną, będzie już tak do końca roku. Oszacowaliśmy, że potrzebujemy na ten cel jeszcze około 145 tys. zł. Nasz budżet na rodziny zastępcze wynosił w tym roku 400 tys. zł - mówi Anna Kłos, kierownik PCPR w Tomaszowie Lubelskim.
W powiecie tomaszowskim jest 41 rodzin zastępczych, w których wychowuje się 61 dzieci i 18 dorosłych wychowanków. - O trudnościach finansowych zawiadomiliśmy pisemnie wszystkie te rodziny. Rozumiem, że mogą czuć się zawiedzione.
Biłgorajskie centrum pomocy rodzinie również wystosowało do wojewody lubelskiego pismo o dodatkowe środki. - Na razie wypłacamy całość świadczeń rodzinom zastępczym. Potrzebujemy jednak na ten cel dodatkowych 150 tys. zł. W urzędzie wojewódzkim dowiedziałam się, że czynione są starania o dodatkowe pieniądze z ministerstwa, dlatego jestem optymistką i mam nadzieję, że pieniądze nadejdą - mówi Teresa Janik, dyrektor PCPR w Biłgoraju.
Dodaje przy tym, że problemy finansowe wielu ośrodków pomocy społecznej raczej nie będą motywacją dla takich osób, które chciałyby stanowić rodzinę zastępczą. PCPR w Biłgoraju na pod opieką 23 rodziny zastępcze, w których wychowuje się 35 dzieci oraz 21 wychowanków już z dowodami osobistymi.
W lepszej sytuacji jest tylko Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu. Placówka posiada środki finansowe, które pozwolą do końca roku zabezpieczyć świadczenia rodzinom zastępczym. W Wydziale Polityki Społecznej UW w Lublinie poinformowano nas, że wojewoda lubelski czyni starania o pozyskanie dodatkowych środków dla rodzin zastępczych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!