środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Władze Tyszowiec wydają wojnę poszukiwaczom skarbów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 września 2003, 14:43

Przyjeżdżają z całej Polski. Wyposażeni w wykrywacze metali od świtu do nocy penetrują okolice średniowiecznego grodziska w Czermnie. Władze Tyszowiec przymierzają się do ukrócenia tych praktyk.

- Znalezienie skarbów przez archeologów podczas badań zdarza się bardzo rzadko, bo zwykle trafiają one w ręce przypadkowych osób lub kolekcjonerów, którzy są dla nas prawdziwa plagą - powiedziała Dziennikowi dr Elżbieta Kłosińska z Zakładu Archeologii UMCS, która dowodziła pracami wykopaliskowymi w Perespie.
Najlepiej wiedzą o tym mieszkańcy sąsiedniego Czermna, gdzie znajdują się pozostałości po historycznym grodzisku Czerwień, odnotowanym razem z Przemyślem w kronice ruskiej już w 981 roku. - Przyjeżdżają samochodami przeważnie w soboty i niedziele - mówi mieszkająca niedaleko grodziska Teresa Błaszczuk. - Mają wykrywacze do metali. Czego szukają? Nie wiem. Ostatnio znaleźli jakieś kości.
To ze zrozumiałych względów nie podoba się ani archeologom, ani władzom miasteczka. Jak się nam udało ustalić, dzisiaj władze Tyszowiec będą rozmawiały na ten temat z przedstawicielami zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków i policji. - Najpierw musimy wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie, a później przystąpić do walki z kolekcjonerami i poszukiwaczami skarbów - usłyszeliśmy od burmistrza Tyszowiec Ryszarda Bartosza.
Jak będzie wyglądała ta walka? Szkopuł w tym, że prawo nie zabrania nikomu biegania z wykrywaczami metali. - Co innego, gdy poszukiwacze skarbów przystępują do przekopywania wszerz i wzdłuż np. starych cmentarzy - mówi asp. sztab. Krzysztof Latos z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. - To już jest wykroczenie.
Gdzie powinny trafić skarby? - W myśl ustawy o ochronie dóbr kultury, znalezisko należy zgłosić do lokalnej administracji, najbliższego muzeum lub powiadomić o nim służby ochrony zabytków - informuje Wiesław Koman z zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków.

Ryszard Bartosz

Poszukiwacze nie grasują na terenie samego grodziska Czerwień, ale w promieniu 50-200 metrów. Mają wykrywacze metali. Sądzę, że niektórych bardziej interesują zakopane w ziemi militaria z okresu II wojny światowej. Wspólnie z przedstawicielami zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków i policją będziemy szukać rozwiązania, by zaradzić tego typu praktykom.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!