sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Wody gruntowe podtapiają Zamość. Miasto chce z tym walczyć

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 września 2010, 14:56
Autor: Bogdan Nowak

Poziom wód gruntowych jeszcze nigdy nie był w Zamościu tak wysoki, jak w tym roku. Mieszkańcy mają dość pozalewanych piwnic, ulic i pól. Magistrat postanowił temu przeciwdziałać, dlatego powołano specjalną "komisję zalewową”.

– Zjawisko jest tak duże, że działaniami musimy objąć całe miasto – mówił na poniedziałkowej sesji Krzysztof Rusztyn, dyrektor wydziału spraw obywatelskich i zarządzania kryzysowego zamojskiego UM. – Mamy w mieście niespotykany poziom wód pochodzących z opadów. Chcemy wytypować najbardziej newralgiczne miejsca zalewowe w mieście.

O zamojskich podtopieniach pisaliśmy kilka tygodni temu. Na potęgę skarżą się mieszkańcy os. Błonie m.in. z ulicy Klonowej, Błonie, Łanowej, Jaworowej i Myśliwskiej.

Zalewana jest nie tylko ta dzielnica. Rozlewiska wody pojawiają się m.in. przy ul. Staromiejskiej i Szczebrzeszkiej (m.in. obok ZOO), na osiedlach Rataja, Kompozytorów, a nawet Starym Mieście (m.in. ul. Grecka).

Podtapiane są m.in. piwnice budynków i ściany domów. Mieszkańcy os. Błonie pojawili się nawet na poprzedniej sesji RM. Prosili urzędników o pomoc, udrożnienie rowów przydrożnych i meliorację pól.

Tomasz Kossowski, wiceprezydent Zamościa tłumaczył im, że miasto powołało już specjalną komisję, która ma wykonać analizę stosunków wodnych oraz wysokości wód gruntowych. Dopiero wtedy będzie można stworzyć lepszy system odwadniający.

– Potrzebne są na to duże pieniądze – tłumaczył wiceprezydent. – Na razie musimy działać doraźnie. Co się da, oczyścimy.

Kłopot w tym, że rozmiar podtopień wyraźnie przekroczył możliwości komisji. Stwierdzono, że są niemal w całym mieście. Dlatego magistrat poprosił o wsparcie przewodniczących miejscowych osiedli. Mają oni wytypować najbardziej "wodniste” miejsca.

– Najbardziej newralgiczny teren jest na ul. Miodowej i na os. Rataja – mówił na ostatniej sesji dyrektor Rusztyn. – Prawdopodobnie tam w pierwszej kolejności trzeba będzie wykonać kanalizację deszczową. Zbieramy jednak informacje.

Co na to zamojscy przewodniczący? – Jesteśmy bliżej ludzi i pewnie łatwiej nam uzyskać takie informacje niż urzędnikom – mówi Wiesław Nowakowski, zamojski radny miejski oraz przewodniczący os. Słoneczny Stok. – Dostaliśmy specjalne mapy i zaznaczamy na nich m.in. zastoiska wody. U nas są takie dwa. Dla dobra wszystkich staramy się te mapy zrobić dobrze.

Nie wszyscy są tym zachwyceni. – Komisja działa od kilku tygodni, a nawet nie wiedzą jeszcze gdzie ludzi podtapia – dziwi się jeden z mieszkańców os. Rataja. – Dawno powinni zapytać o to przewodniczących i zwykłych ludzi. Byłoby szybciej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Big Zbig
Ulka
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Big Zbig
Big Zbig (30 września 2010 o 10:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Ulka' date='28 wrzesień 2010 - 20:35 ' timestamp='1285698921' post='354001']
A CMENTARZ KOMUNALNY PŁYWA!!!! W przygotowanych betonowych miejscach na pochówki jest woda Wrzucisz kamyk przez dziurę, a tam pluska jak w studni!! Ludzie, jak oni chowają tam zmarłych? Dlaczego miasto nic z tym nie robi, gdzie jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, któremu ten cmentarz podlega?
[/quote]
Kąpielisko? O, w mordę! To ja dziękuję. Będę żył dotąd, aż osuszą ten teren!
Rozwiń
Ulka
Ulka (28 września 2010 o 20:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A CMENTARZ KOMUNALNY PŁYWA!!!! W przygotowanych betonowych miejscach na pochówki jest woda Wrzucisz kamyk przez dziurę, a tam pluska jak w studni!! Ludzie, jak oni chowają tam zmarłych? Dlaczego miasto nic z tym nie robi, gdzie jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, któremu ten cmentarz podlega?
Rozwiń
Gość
Gość (28 września 2010 o 15:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no teraz trzeba głowkować co robic a ta durna komuna potworzyła firmy melioracyjne , spółki wodne , meliorowała nawodnione grunty , konserwowała rowy odpływowe itp, słowem strzegła by ludziom żyło się w spokoju a teraz bruk i asfalt , powycinane drzewa , bo buractwo lubi równo i pusto tak jak ma we łbach
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!