środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Wójt gminy Sitno jest prezesem stowarzyszenia, które ma przejąć szkołę?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 marca 2015, 09:30

Radni z Sitna (powiat zamojski) zgodzili się na przekazanie Szkoły Podstawowej w Sitnie stowarzyszeniu, którym kieruje wójt tej gminy

- To wójt gminy ustala wysokość dotacji dla szkoły. Podpisuje też umowy. Jeśli wójt kieruje stowarzyszeniem, które ma przejąć szkołę, to z kim będzie te umowy podpisywać. Sam ze sobą? - zastanawia się jedna z dyrektorek szkoły stowarzyszeniowej w Lubelskiem. - Takie działanie nie jest etyczne. Moim zdaniem można też mówić o niespójności interesów.

O Szkole Podstawowej w Sitnie w powiecie zamojskim jest ostatnio głośno ze względu na protesty zarówno rodziców, nauczycieli i oświatowej "Solidarności”. Protestujący chcą aby w dalszym ciągu placówkę prowadziła gmina. Innego zdania jest wójt. Wylicza, że do funkcjonowania szkoły gmina dokłada ok. 400 tys. zł rocznie. Stąd pomysł aby przejęło je Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Gminy Sitno i Okolic C.L w Kornelówce, które prowadzi już inne szkoły i przedszkola w gminie.

Na stronie internetowej stowarzyszenia do wczoraj była informacja, że prezesem jest Marian Bernat, od jesieni wójt gminy Sitno.

- 1 grudnia zrezygnowałem z tej funkcji - przekonuje Bernat. - Prezesem w stowarzyszeniu byłem od 2007 roku, czyli od czasu jego zarejestrowania. Zrezygnowałem, bo zostałem wybrany wójtem.

• Ale wcześniej był pan zastępcą wójta.

- Pracowałem na jedną piątą etatu i byłem całkowicie wyłączony z podpisywania jakichkolwiek umów - przekonuje wójt.

Sprawdziliśmy dane z KRS stowarzyszenia na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Tam w dalszym jako prezes figuruje Marian Bernat.

Nieścisłości w sprawach oświatowych w tej gminie jest więcej. Na początku lutego radni zgodzili się na założenie publicznego przedszkola samorządowego w Sitnie, gdzie zostały przeniesione dzieci z oddziału przedszkolnego działającego w tutejszej podstawówce.

- Nie ma prawa, które zabraniałoby otworzyć przedszkole w ciągu roku - przekonuje Bernat.

Dzięki temu liczba uczniów w podstawówce się zmniejszyła. Jest ich obecnie 66 co daje możliwość przekazania szkoły stowarzyszeniu. Sprawą zajmują się zarówno urzędnicy wojewody jak też kuratorium oświaty.

Tymczasem w minioną środę Rada Gminy zgodziła się na przekazanie stowarzyszeniu podstawówki.

- Jeśli w sprawie przekazania szkoły stowarzyszaniu kurator oświaty nie wyda pozytywnej opinii to ta uchwała będzie nieskuteczna - zaznacza Jolanta Misiak z Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Kurator żadnej opinii jeszcze nie wydał. - Jesteśmy zasypywani kolejnymi protestami - dodaje Misiak.
  Edytuj ten wpis
Samorządowiec
nauczyciel
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Samorządowiec
Samorządowiec (3 marca 2015 o 16:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Sprawa kompromitująca, rzutuje na wizerunek całego środowiska samorządowców. Co na to Rada tej gminy? Czy przypadkiem bezmyślnie nie aprobuje poczynań wójta. Przecież powinni wymagać uzasadnień i sprawdzenia podstaw prawnych wszystkich projektów uchwał. Jeśli potwierdzą się podejrzenia naruszenia przepisów prawa i  świadomego wprowadzenia w błąd to wójt powinien ponieść konsekwencje i to radni powinni o to zabiegać, przez wzgląd na własny wizerunek. Sprawa przykra ale wymaga gruntownego wyjaśnienia. 

Rozwiń
nauczyciel
nauczyciel (2 marca 2015 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prawie wszystko się zgadza, oprócz tego, że działania dotyczące ratowania statusu szkoły podjęli związkowcy ze Związku Nauczycielstwa Polskiego w Zamościu, jak również z Okręgu ZNP w Lublinie i zarządu Głównego w Warszawie, to przykre, że nikt z Państwa dziennikarzy nie sprawdził ile wysiłku i zaangażowania włożyła Prezes Oddziału Powiatowego ZNP w Zamościu .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!