niedziela, 25 lutego 2018 r.

Zamość

Wójt wygrał z bankiem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 września 2006, 16:33

Wójt Werbkowic wziął się za bary i to nie z byle kim. Opłacało się walczyć. Bank Handlowy SA w Warszawie musi wypłacić gminie około 250 tysięcy złotych. Tak zadecydował sąd.

- Gdy upomniałem się w banku o pieniądze, niektórzy pukali się w głowę - wspomina Marek Zygmunt, wójt gminy Werbkowice. - Ryzyko było duże, ale byłem pewny, że mamy rację.
Wszystko zaczęło się siedem lat temu, gdy w Werbkowicach zrodził się pomysł wybudowania gimnazjum i sali gimnastycznej. Przetarg wygrał lubelski "Montex” SA. Pod koniec 2000 r. Samorządowa Jednostka Oświatowa w Werbkowicach podpisała z nim umowę. Inwestycja miała kosztować ponad 6 mln zł. Za "Montex” zagwarantował Bank Handlowy SA. Gdyby wykonawca nie wywiązał się z umowy, bank zobowiązał się zwrócić inwestorowi 5 proc. wartości inwestycji, czyli dokładnie 328.659,45 zł.
Obiekt miał być oddany pod klucz do 31 grudnia 2003 r. Robota ruszyła, ale nie szła tak, jak trzeba. - Firma nie trzymała się terminów, roboty się ślimaczyły - wspomina wójt. - Gdy opóźnienia na budowie doszły do 10 miesięcy, wypowiedziałem im umowę.
To było w listopadzie 2003 r. "Montex” wykonał nieco ponad połowę zadania. W gminie wyliczono, że Bank Handlowy SA powinien zwrócić gminie za niedokończone prace ponad 177,7 tys. zł. Ale bank ani o tym myślał podnosząc, że gmina nie dopełniła wymogów formalnych. Wójt skierował sprawę do sądu. - Aż 16 razy jeździłem do stolicy na rozprawy, ale warto było - cieszy się Zygmunt.
Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał bankowi wypłatę żądanej kwoty wraz z odsetkami. Nie pomogły apelacje, oddalone i przez Sąd Apelacyjny, i Sąd Najwyższy. Wyrok się uprawomocnił, ale do wczoraj na konto gminy nie wpłynęła ani złotówka.
- Dlatego wystąpiliśmy do komornika o egzekucję zasądzonych pieniędzy, a uzbierało się tego około 250 tys. zł - mówi wójt Werbkowic. - Dla nas to sporo. Wprowadzimy je do budżetu jako ponadplanowe dochody. Będę wnioskował o przekazanie tych środków na oświatę.
Jeszcze w piątek wystąpiliśmy do Banku Handlowego SA w Warszawie z pytaniem, dlaczego zwleka z przekazaniem zasądzonych pieniędzy. Do wczoraj nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
A co z gimnazjum i salą gimnastyczną? W grudniu 2003 r. "Montex” został postawiony w stan upadłości. Inwestycję dokończyła firma z Lubyczy Królewskiej. Obiekt oddano do użytku w połowie ubiegłego roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 czerwca 2017 o 02:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Marek Zygmut jes super Uczciwym czlowiekiem i dlatego ciezko mu bedzie z Bandytami wygrac. Pozdrawiam Piotrek z Mannheim
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!