czwartek, 22 marca 2018 r.

Zamość

Alkohol był dla mnie lekarstwem na wszystko. Po latach się okazało, że to była trucizna - mówi 58-letni Janusz, lider Grupy

Anonimowych Alkoholików "Granica” w Zakładzie Karnym w Hrubieszowie, która w tym roku świętuje 15-lecie powstania.

Nasz rozmówca trafił do wiezienia za rozbój. - Piłem non stop przez ponad 20 lat - opowiada. - Przez wódkę rozleciała mi się rodzina. W końcu zrozumiałem, że jestem alkoholikiem. Przeszedłem kilka specjalistycznych terapii. Teraz pomagam wyrwać się z nałogu kolegom.
Zwłaszcza że za kratkami nie brakuje osób z podobnymi problemami. - Szacujemy, że około 80 proc. skazanych dokonało przestępstwa w trakcie spożywania lub po użyciu alkoholu - informuje kpt. Janusz Krotkiewicz, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Hrubieszowie.
Nie ma tam oddziału terapeutycznego dla osób uzależnionych od alkoholu, za to od 15 lat prężnie działa Grupa AA "Granica”. - To grupa wsparcia dla osób uzależnionych bądź używających alkoholu w sposób patologiczny - precyzuje wicedyrektor Krotkiewicz.

W spotkaniach, które odbywają się dwa razy w tygodniu, bierze udział do 50 osób. Prowadzą je liderzy, a więc skazani, którzy przeszli specjalistyczne terapie w innych więzieniach, a przy okazji potrafią dzielić się z innymi wiedzą, radą i doświadczeniem. - Problem alkoholowy dotyczy osób w różnym wieku. Każdy może wpaść w to szambo - mówi Janusz, który wczoraj przygotowywał się do poprowadzenia kolejnego spotkania AA.
Potwierdza to mjr Luiza Sałapa, rzecznik prasowy Centralnego Zarządu Służby Więziennej. - Według naszych szacunków, 30 proc. populacji więziennej to alkoholicy - mówi. - Ta tendencja, niestety, delikatnie wzrasta. Na pewno ma na to wpływ obniżanie się wieku inicjacji alkoholowej.
W polskich więzieniach działają 22 oddziały terapeutyczne dla osób uzależnionych od alkoholu. W ciągu roku leczy się tam około 2,8 tys. skazanych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!