sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Wszyscy wkuwać muszą po polsku

  Edytuj ten wpis
Autor: Paweł Mazur

Musieli przekroczyć granice. Te państwowe i językowe. Udało się. Są tutaj, bo chcą studiować w Unii Europejskiej. To prestiż i szansa na lepsze życie.

Aleksander Nesterov pochodzi ze Stryja na Ukrainie, ale studiuje w Zamościu. Jest na drugim roku administracji Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji. Wyjazd na studia był dla Saszy - tak nazywają go koledzy - był pierwszą wyprawą poza granice Ukrainy. - Mogłem wybierać między uczelniami m.in. w Rzeszowie, Lublinie, ale zdecydowałem się na Zamość. I nie żałuję. Dobrze się tu czuję. Jest tu ciszej i spokojniej niż w dużych miastach - tłumaczy Aleksander. Dodaje, że nie bez znaczenia był również fakt, że w małym mieście życie jest tańsze.
Oprócz Nesterova w WSZiA studiuje około 40 zagranicznych studentów. Jest wśród nich nawet jeden Kenijczyk. - Uczą się na prawie wszystkich kierunkach - mówi Małgorzata Bzówka z WSZIA. - Dla wszystkich, przed rozpoczęciem nauki zorganizowaliśmy przygotowawcze kursy językowe.
Inaczej nie daliby rady. W końcu wszystkie wykłady i ćwiczenia odbywają się tylko po polsku. W tym samym języku zdaje się egzaminy. - Na początku miałyśmy duże problemy z językiem, ale to już przeszłość - opowiadają nam Julia Korostynska z Drohobycza i Lilya Pawlyuk z Łucka, studentki fizjoterapii. - Bez bardzo dobrej znajomości polskiego nie zdobędziemy wiedzy, a po to tu przecież jesteśmy.
WSZiA nie jest jedyną zamojską uczelnią, na której mogą podjąć naukę zagraniczni studenci. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej jest ich sześcioro. - Większość studiuje filologię angielską - mówi Jerzy Korniluk, kanclerz PWSZ. - Dwie osoby są na filologii rosyjskiej. Mieszkają w naszym akademiku.
Studia dla cudzoziemców są w Polsce płatne nawet w państwowych uczelniach. Istnieje jednak możliwość ominięcia tego przepisu. Umożliwia to tzw. Karta Polaka, która adresowana jest przede wszystkim dla mieszkańców m.in. z Ukrainy, Białorusi i Federacji Rosyjskiej. Dokument może być przyznany osobie, która wykaże związek z Polską oraz znajomość i kultywowanie polskich tradycji i zwyczajów, lub ma wśród członków najbliższej rodziny, kogoś z polskim obywatelstwem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!