środa, 24 stycznia 2018 r.

Zamość

Wylewają emerytów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 sierpnia 2001, 12:05

Pogłoski o rzekomych zwolnieniach znacznej liczby nauczycieli szkół ponadpodstawowych w powiecie biłgorajskim okazały się nieprawdziwe

W ostatnich tygodniach w środowisku biłgorajskiej oświaty mówiło się o tym, że decyzją Starostwa Powiatowego z pracą będzie się musiało pożegnać kilkudziesięciu nauczycieli szkół średnich. Pogłoski te okazały się prawdziwe tylko w części.
W powiecie biłgorajskim rzeczywiście zwolniono pedagogów, ale ich liczba jest znacznie mniejsza od tej, jaka pojawiała się w spekulacjach. Ostatecznie wypowiedzenia z pracy wręczono 17 osobom, spośród których 14 nabyło już prawo do emerytury. Starostwo Powiatowe zaproponowało każdemu z tych nauczycieli możliwość skorzystania z dobrowolnego przejścia na emeryturę, a w zamian za to zapewniono szansę pracy na pół etatu przez najbliższe dwa lata. Z oferty władz powiatowych skwapliwie skorzystali wszyscy zainteresowani. Tym samym spośród wszystkich osób przewidzianych do zwolnienia bez szans na zatrudnienie w szkolnictwie pozostało tylko troje pedagogów.
Przyczyną redukcji etatowych wprowadzonych w biłgorajskich szkołach ponadpodstawowych jest - obok reformy szkolnictwa - zmniejszająca się z roku na rok liczba uczniów rozpoczynających naukę, a co za tym idzie likwidacja części klas. Pracownicy starostwa mówią, że początkowo sytuacja wyglądała na jeszcze bardziej skomplikowaną, a pracę mogła utracić znacznie większa liczba osób. Udało się tego uniknąć dzięki zmianom w strukturach istniejących już szkół i powołaniu dodatkowych gimnazjów.
Ci pedagodzy, których zwolnienia nie dotyczą muszą cały czas podnosić swoje kwalifikacje. W połowie lipca, po raz pierwszy w Biłgoraju odbyły się egzaminy na stopień nauczyciela mianowanego. Przystąpiło do niego 25 osób, dotąd zatrudnionych jako nauczyciele kontraktowi, którym Zarząd Powiatu skrócił staż do 9 miesięcy.
Zdali wszyscy. W przyszłym roku taki sam egzamin zdawać będzie około 30 biłgorajskich pedagogów.
(masz)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!