niedziela, 18 marca 2018 r.

Zamość

Cudowne źródełko wyleczyło ponoć Marysieńkę Sobieską i rzecze pielgrzymów.

Przez wieki pomagało na choroby skórne i bóle głowy, poprawiało odporność organizmu. A teraz kropli wody w nim nie ma. I nikt nie wie dlaczego.
- Źródło jest lecznicze - mówi z przekonaniem Jan Tyrka, mieszkający niedaleko kaplicy. - Chociaż akurat ja nabawiłem się w nim zapalenia stawów. Za długo stałem w wodzie.

Uzdrawiająca moc krasnobrodzkiej wody znana jest od dawna. To tutaj w 1640 r. Matka Boska ukazała się Jakubowi Ruszczykowi, ubogiemu mieszkańcowi Szarowoli. W miejscu objawienia wypłynęło źródło, a potem wybudowano kaplicę. Ludzie twierdzą, że zdarzały się tam nawet przypadki uzdrowień z chorób nowotworowych. Nic więc dziwnego, że do źródła ciągną tłumy obładowane butelkami, wiadrami i kanistrami. Ostatnio jednak odjeżdżają z niczym.
Woda zniknęła. Mieszkańcy winią za to budowlańców. - Koparki poniżej kaplicy wykopały staw, zbocza wyłożono granitowymi płytami i wycięto kilkadziesiąt drzew - opowiada 50-letni mieszkaniec Krasnobrodu. - Kto wie, czy ciężki sprzęt nie rozerwał jakiejś nieprzepuszczalnej warstwy gruntu i dlatego źródło zanikło.
Prace konserwacyjne przy źródle zlecił poprzedni burmistrz miasta.

Przeprowadzono m.in. regulację i odmulenie strumieni odprowadzających wodę ze źródła. Płyty mają zabezpieczyć skarpę przed osuwaniem. - Wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami - zapewnia Adam Kalita, szef referatu budowlanego UM w Krasnobrodzie. - Przy samym źródle nie robiliśmy zresztą nic. Woda tam okresowo zanika.
- Zostało zmienione otoczenie źródła i warunki jego wypływu - mówi prof. Zdzisław Michalczyk z Instytutu Nauk o Ziemi UMCS - To miejsce jest pomnikiem przyrody i nie powinno się tego robić. Uważam, że naruszono ustawę o ochronie przyrody. Zgłosiłem to do wojewódzkiego konserwatora przyrody.
A co ze świętą wodą? - Źródła lubią być kapryśne, ale woda powinna się tam jednak pojawić - tłumaczy profesor. - Ale kiedy, trudno na razie powiedzieć.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Witold.
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Witold.
Witold. (22 kwietnia 2009 o 04:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A moze dlatego wysechl swiety zdroj,ze chca wode nalewac do butelek i sprzedawac w U.S.A. To sila wyzsza. Pozdrawiam.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!