Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

8 marca 2013 r.
16:57
Edytuj ten wpis

Z Hrubieszowa do Afganistanu. Zwiadowcy polecieli na wojnę

0 9 A A

Minister obrony pożegnał w piątek polskich żołnierzy lecących do Afganistanu. Misja zacznie się w kwietniu. Również dla zwiadowców z naszego regionu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Ta misja ma charakter bardzo szczególny. Władze i mieszkańcy Afganistanu bardzo potrzebują waszego wsparcia – mówił w piątek szef MON Tomasz Siemoniak na wojskowym lotnisku w Nowym Glinniku (woj. łódzkie). Symbolicznie pożegnał żołnierzy XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy będą docierali do Afganistanu drogą lotniczą przez kilka najbliższych tygodni.

Wśród nich także zwiadowcy z 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego. Mają stanowić większość ok. 50-osobowej Grupy Rozpoznawczej.

– To wyselekcjonowani ludzie, odpowiednio przygotowaniu i przeszkoleni. Oczywiście wszyscy sami zgodzili się na udział w misji – podkreśla mjr Andrzej Kołodziej, oficer prasowy Hrubieszowskiego Pułku. – W Afganistanie będą odpowiadali za rozpoznawanie terenu, m.in. przed wyjazdem patroli w teren i w ich trakcie.

Przygotowania do wyjazdu na misję rozpoczęli rok temu. Ostatni etap przeszli w styczniu na poligonie w Nowej Dębie na Podkarpaciu. Tam ćwiczyli pod okiem najlepszych polskich ekspertów, zgrywali się też ze specjalistami z innych jednostek przewidzianymi do udziału w misji. A na koniec przeszli ćwiczenia sprawdzające.

Do Afganistanu polecą na pół roku. W tym czasie w hrubieszowskiej jednostce zostanie zorganizowane specjalne "Centrum Pomocy Rodzinie” dla ich bliskich. – Zaczyna się trudny czas rozłąki, ale w życiu rodzin wojskowych to już norma. Więc życzę wam, byście odczuwali wzajemne wsparcie – mówił w piątek do żołnierzy i ich rodzin minister.

– Misja zbliża się do końca. W 2014 roku ostatni nasi żołnierze stamtąd wyjadą. Teraz jesteśmy jednak w jednym z najtrudniejszych momentów. Jak w sztafecie, gdzie każda zmiana jest ważna, ale te, które są coraz bliżej mety, są coraz bardziej istotne – dodał Siemoniak.

To kolejni żołnierze z Hrubieszowa w Afganistanie. – Ostatnia większa grupa od nas (51 osób – red.) była tam w 2010 r. – mówi mjr Kołodziej.

(pap, mon)

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ruchacz / 11 marca 2013 o 21:11
a baby zostawili same... dobrze:)))
Avatar
tomasz / 11 marca 2013 o 11:05
Muwi żołnierz do żołnierza . Jadę do Afganistanu ,ustrzelę kilku afgańczyków ,zarobię kasiory i wrucę.Nato drugi. A jak ciebie zastrzelą ? -A mnie zaco.
Avatar
xx / 9 marca 2013 o 09:55
[quote name='Gość' timestamp='1362785678' post='742820']
[size=6]TO HAŃBA DLA POLSKI !!! [/size]

[size=6]PRECZ Z OKUPACJĄ INNEGO PAŃSTWA !!! [/size]

[size=6]WSTYD ! WSTYD ! ...i JESZCZE RAZ WSTYD !!![/size]
[/quote] fakt faktem. W Iraku wypompowali ropę, w Afganie każdy sobie może znaleść co tam robią. Nie nasza wojna. A jeszcze szanowny ks. Wojnę "błogosławi".
[quote name='Gość' timestamp='1362785678' post='742820']
[size=6]TO HAŃBA DLA POLSKI !!! [/size]

[size=6]PRECZ Z OKUPACJĄ INNEGO PAŃSTWA !!! [/size]

[size=6]WSTYD ! WSTYD ! ...i JESZCZE RAZ WSTYD !!![/size]
[/quote] fakt faktem. W Iraku wypompowali ropę, w Afganie każdy sobie może znaleść co tam robią. Nie nasza wojna. A jeszcze szanowny ks. Wojnę "błogosławi". rozwiń
Avatar
xy / 9 marca 2013 o 09:50
No prosze jak to panstwo dba o rodzine, w czasie gdy tatus zdecydowal sie na polroczne "saksy" w Afganistanie, bo przeciez kasiory nigdy za wiele, zwlaszcza jak moze akurat buduje sie na babcinej dzialce pod Hrubieszowem...

Dziadowski kraik, gdzie podobno na nic nie ma pieniedzy, ale na bzdety typu "bratnia pomoc dla narodu afganskiego" KASA JEST...

Ech...Ze tez nie moze tu jakis meteoryt pierdyknac...Tak chociaz jeden, ale SLUSZNYCH rozmiarow...
Avatar
qwerty / 9 marca 2013 o 07:33
i tak tego nie zrozumiecie, za ciasne mózgi macie.
Avatar
Gość / 9 marca 2013 o 00:34
[size=6]TO HAŃBA DLA POLSKI !!! [/size]

[size=6]PRECZ Z OKUPACJĄ INNEGO PAŃSTWA !!! [/size]

[size=6]WSTYD ! WSTYD ! ...i JESZCZE RAZ WSTYD !!![/size]
Avatar
KAMIL / 8 marca 2013 o 22:58
NO FAKTYCZNIE JEST O CZYM PISAĆ. CHCIELI TO POLECIELI . A MA NOWĄ WIADOMOŚC MÓJ BĄK POKLECIAŁ DO IRAKU
Avatar
gość / 8 marca 2013 o 21:16
Dobrze,dobrze polecieli na wojnę przecież ZBOWiD-owcy są na wykończeniu a tu trzeba weteranów narobić.A co to za weteran misji stabilizacyjnej? Ma być weteran wojenny do tego zdrowy lub ranny.Tak to wymyślili.....
Avatar
pav / 8 marca 2013 o 20:34
jezeli juz to na misje pokojowa a nie wojne...
Avatar
ruchacz / 11 marca 2013 o 21:11
a baby zostawili same... dobrze:)))
Avatar
tomasz / 11 marca 2013 o 11:05
Muwi żołnierz do żołnierza . Jadę do Afganistanu ,ustrzelę kilku afgańczyków ,zarobię kasiory i wrucę.Nato drugi. A jak ciebie zastrzelą ? -A mnie zaco.
Avatar
xx / 9 marca 2013 o 09:55
[quote name='Gość' timestamp='1362785678' post='742820']
[size=6]TO HAŃBA DLA POLSKI !!! [/size]

[size=6]PRECZ Z OKUPACJĄ INNEGO PAŃSTWA !!! [/size]

[size=6]WSTYD ! WSTYD ! ...i JESZCZE RAZ WSTYD !!![/size]
[/quote] fakt faktem. W Iraku wypompowali ropę, w Afganie każdy sobie może znaleść co tam robią. Nie nasza wojna. A jeszcze szanowny ks. Wojnę "błogosławi".
[quote name='Gość' timestamp='1362785678' post='742820']
[size=6]TO HAŃBA DLA POLSKI !!! [/size]

[size=6]PRECZ Z OKUPACJĄ INNEGO PAŃSTWA !!! [/size]

[size=6]WSTYD ! WSTYD ! ...i JESZCZE RAZ WSTYD !!![/size]
[/quote] fakt faktem. W Iraku wypompowali ropę, w Afganie każdy sobie może znaleść co tam robią. Nie nasza wojna. A jeszcze szanowny ks. Wojnę "błogosławi". rozwiń
Avatar
xy / 9 marca 2013 o 09:50
No prosze jak to panstwo dba o rodzine, w czasie gdy tatus zdecydowal sie na polroczne "saksy" w Afganistanie, bo przeciez kasiory nigdy za wiele, zwlaszcza jak moze akurat buduje sie na babcinej dzialce pod Hrubieszowem...

Dziadowski kraik, gdzie podobno na nic nie ma pieniedzy, ale na bzdety typu "bratnia pomoc dla narodu afganskiego" KASA JEST...

Ech...Ze tez nie moze tu jakis meteoryt pierdyknac...Tak chociaz jeden, ale SLUSZNYCH rozmiarow...
Avatar
qwerty / 9 marca 2013 o 07:33
i tak tego nie zrozumiecie, za ciasne mózgi macie.
Avatar
Gość / 9 marca 2013 o 00:34
[size=6]TO HAŃBA DLA POLSKI !!! [/size]

[size=6]PRECZ Z OKUPACJĄ INNEGO PAŃSTWA !!! [/size]

[size=6]WSTYD ! WSTYD ! ...i JESZCZE RAZ WSTYD !!![/size]
Avatar
KAMIL / 8 marca 2013 o 22:58
NO FAKTYCZNIE JEST O CZYM PISAĆ. CHCIELI TO POLECIELI . A MA NOWĄ WIADOMOŚC MÓJ BĄK POKLECIAŁ DO IRAKU
Avatar
gość / 8 marca 2013 o 21:16
Dobrze,dobrze polecieli na wojnę przecież ZBOWiD-owcy są na wykończeniu a tu trzeba weteranów narobić.A co to za weteran misji stabilizacyjnej? Ma być weteran wojenny do tego zdrowy lub ranny.Tak to wymyślili.....
Avatar
pav / 8 marca 2013 o 20:34
jezeli juz to na misje pokojowa a nie wojne...
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie nadąża ze zbieraniem truskawek. Zagonił do pracy klientów
film

Nie nadąża ze zbieraniem truskawek. Zagonił do pracy klientów 0 0

Truskawki dojrzewają błyskawicznie, a producenci nie nadążają ze zbiorem. Dlatego jeden z nich wpadł na oryginalny pomysł. Klienci, którzy chcą tańszych owoców mogą zerwać je sobie sami.

Stwórz komiks na festiwal. Jak było "100 lat temu w Białej”?

Stwórz komiks na festiwal. Jak było "100 lat temu w Białej”? 0 0

"100 lat temu w Białej” - pod tym hasłem Miejska Biblioteka Publiczna zachęca młodzież do udziału w konkursie na komiks. Ma to związek z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

25. Święto Roweru w Lubartowie. Zapisy i program
24 czerwca 2018, 8:00

25. Święto Roweru w Lubartowie. Zapisy i program 0 0

Kochasz jazdę na rowerze? Zarejestruj się na stronie internetowej 25. Święta Roweru. Start 24 czerwca w Lubartowie.

Lublin: 11-letnia dziewczynka potrącona na przejściu, rowerzysta potrącony na ścieżce

Lublin: 11-letnia dziewczynka potrącona na przejściu, rowerzysta potrącony na ścieżce 1 1

Do dwóch potrąceń przez kierujących samochodami doszło w poniedziałek rano w Lublinie. W jednym przypadku poszkodowany jest rowerzysta, w drugim piesza dziewczynka.

Lubelskie: Ostrzeżenie pogodowe. Nadchodzą burze z gradem

Lubelskie: Ostrzeżenie pogodowe. Nadchodzą burze z gradem 3 0

Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem, które pojawić mają się po południu w części woj. lubelskiego

Kompletnie pijany wiózł 11-latka. Zderzył się z samochodem

Kompletnie pijany wiózł 11-latka. Zderzył się z samochodem 0 0

Ponad trzy promile alkoholu w organizmie miał motorowerzysta, który w miejscowości Przytoczno (pow. lubartowski) zderzył się z Oplem.

Replika Festiwalu Etiuda&Anima w Lublinie
20 czerwca 2018, 18:00

Replika Festiwalu Etiuda&Anima w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Najstarszy festiwal filmowy w Polsce Etiuda&Anima po raz kolejny zawita do Lublina w formie repliki. Już 20 czerwca o godz. 18 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) zobaczymy najciekawsze festiwalowe produkcje.

Chory martwy dzik zawieszony wysoko na drzewie? Dziwna plotka wśród rolników i myśliwych

Chory martwy dzik zawieszony wysoko na drzewie? Dziwna plotka wśród rolników i myśliwych 5 2

Znaleziony martwy, chory dzik w miejscowości Wygnańce (pow. chełmski) był zawieszony wysoko na drzewie – taką plotkę podają miejscowi rolnicy i myśliwi. Kłopot w tym, że stanowczo zaprzeczają temu służby weterynaryjne.

Jacek Sarna: Szymajda będzie miał okazję do rewanżu

Jacek Sarna: Szymajda będzie miał okazję do rewanżu 1 0

ROZMOWA Z Jackiem Sarną, organizatorem gali Thunderstrike Fight League 14 „Akpol Night” w Kraśniku

Islandia. Wakacje w kraju innym niż wszystkie [co warto zobaczyć]
galeria

Islandia. Wakacje w kraju innym niż wszystkie [co warto zobaczyć] 0

Islandia jest jak z innej planety. Wulkaniczne plaże, gejzery, pola lawy i niezwykłe wodospady. Kto był tu raz, z pewnością będzie chciał wrócić.

Wypadek na DK17. KIA dachowała w Żyrzynie [zdjęcia]
galeria

Wypadek na DK17. KIA dachowała w Żyrzynie [zdjęcia] 7 2

Do wypadku doszło rano w Żyrzynie na drodze krajowej nr 17. Dachował samochód marki KIA.

Lublin: Trolejbusy pojadą dalej. Przedłużą trakcję na ul. Mełgiewskiej

Lublin: Trolejbusy pojadą dalej. Przedłużą trakcję na ul. Mełgiewskiej 0 0

Trolejbusy, które dzisiaj kończą trasę na pętli Mełgiewska WSEI będą mogły pojechać o wiele dalej, aż do zajezdni MPK.

Lublin: Mistrzostwa Polski w Koszykówce Ulicznej i Duńczyk Cup

Lublin: Mistrzostwa Polski w Koszykówce Ulicznej i Duńczyk Cup 2 0

Duża dawka sportowych atrakcji czeka w tym tygodniu kibiców koło stadionu Arena Lublin. I nie chodzi tylko o wielki ekran z meczami mundialu. Na stadionie zagrają młodzieżowe drużyny z najlepszych akademii piłkarskich, a tuż obok popatrzymy na eliminacje do Mistrzostw Polski w ulicznej koszykówce.

Spektakl "Krzesiwo" Grupy Teatralnej DYNKS w DDK Węglin
18 czerwca 2018, 19:00

Spektakl "Krzesiwo" Grupy Teatralnej DYNKS w DDK Węglin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 18 czerwca o godz. 19 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) odbędzie się pokaz spektaklu Krzesiwo w wykonaniu Grupy Teatralnej DYNKS.

Pędził 142 km/h w terenie zabudowanym

Pędził 142 km/h w terenie zabudowanym 2 8

32-letni kierowca audi przekroczył w terenie zabudowanym prędkość o 92 km/h. Policjanci apelują o rozwagę. Na drodze odpowiadamy nie tylko za siebie, ale również za innych użytkowników dróg - przypominają

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!