piątek, 23 lutego 2018 r.

Zamość

Zabytki będą remontowane

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 marca 2008, 19:44
Autor: Bogdan Nowak

Cerkiew w Dołhobyczowie tonie w morzu zarośli. Tynki z niej odpadają, wnętrze niszczeje, a wokół zbierają się chuligani i hula wiatr.

Ale to się zmieni. Już w tym roku! Prawosławna diecezja lubelsko-chełmska wystarała się o olbrzymie dofinansowanie na odnowienie cerkwi w Dołhobyczowie i Szczebrzeszynie.

- Sami chyba nigdy nie udźwignęlibyśmy tak poważnych remontów - raduje się Andrzej Boublej, rzecznik prawosławnej diecezji. - Lecz los tych świątyń od dawna leży nam na sercu. Dlatego wystąpiliśmy o dofinansowanie z Funduszu Norweskiego. Wniosek został zaakceptowany! Jeszcze w tym roku dostaniemy na remonty ponad 1,5 mln euro.

Dołhobyczowska, murowana cerkiew powstała ok. 1910 r. Stoi w południowo-wschodniej części wsi na obrzeżach parku dworskiego. To jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych zabytków sakralnych na Zamojszczyźnie. Świątynia od lat jest jednak opuszczona i zaniedbana (po wojnie przejął ją Skarb Państwa, dopiero niedawno odzyskali ją prawosławni). Cerkiew stoi na zarośniętym chaszczami cmentarzu, na którym zachowało się tylko ok. 20 kamiennych i żeliwnych nagrobków. Dzięki dotacjom z Funduszu Norweskiego kompleks powróci do dawnej świetności. Świątynia będzie odnowiona, zostanie zrekonstruowany ikonostas oraz polichromie wewnątrz budynku. Oczyszczony z chaszczy będzie także cmentarz.

Prace w szczebrzeskiej cerkwi już trwają, ale dzięki dotacji uda się zrobić jeszcze więcej. Odnowiona zostanie nawa główna i prezbiterium oraz odsłonięte będą unikatowe polichromie z XVII wieku przedstawiające m.in. scenę z Apokalipsy wg św. Jana.

Roboty sfinansowane z Funduszu Norweskiego ruszą w obu świątyniach pod koniec kwietnia i zakończą się w 2011 r. Prawie 900 tys. zł dołoży do nich Ministerstwo Kultury.

- Pieniądze dostaniemy łącznie na remontu obydwu świątyń - tłumaczy Grzegorz Szwed, koordynator z biura projektowego prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej. - Wszystkie projekty i kosztorysy są już oczywiście gotowe. Na razie mogę tylko powiedzieć, że większa część pieniędzy zostanie przeznaczonych na remonty w Dołhobyczowie.

Prawosławni mogą też liczyć na pomoc zamojskich samorządowców.

- Jeśli nasza cerkiew zostanie wyremontowana, skorzystają na tym nie tylko prawosławni - przekonuje Józef Demendecki, wójt gminy Dołhobyczów. - Bo to naprawdę wspaniały i cenny zabytek! Finansowego wparcia wprawdzie nie możemy udzielić, ale na każde inne prawosławni mogą liczyć. Będziemy ten remont nagłaśniać, gdzie się tylko da i organizacyjnie wspierać ekipy budowalane i konserwatorskie.

Tomasz Gaudnik
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!