poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Picie alkoholu przestaje być sporadycznym wyskokiem, a staje się obyczajem. Niemal połowa 15-latków piła w ciągu ostatniego miesiąca

- wynika z raportu przygotowanego na potrzeby Urzędu Miasta Hrubieszów.

Nasza młodzież nie odstaje od średniej wojewódzkiej czy krajowej. To dla nas sygnał, by przeciwdziałać tym wszystkim niekorzystnym zjawiskom - mówi Zbigniew Dolecki, burmistrz Hrubieszowa. - Trzeba położyć większy nacisk na programy profilaktyczne, zachęcać młodzież do uprawiania sportu czy udziału w kółkach zainteresowań.
Ankietę wypełniali uczniowie klas szóstych szkół podstawowych, trzecich gimnazjów i drugich szkół ponadgimnazjalnych. Wynika z niej, że najpopularniejszym alkoholem jest piwo, a jego spożywaniu towarzyszy często fałszywe i szkodliwe przekonanie, że zawarty w nim alkohol jest mniej groźny niż w wódce. Uczniowie nie tylko piją, ale i upijają się. Pijany już był co trzeci uczeń klasy szóstej, prawie co drugi uczeń trzeciej klasy gimnazjum i 79 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Niepokojąco wygląda analiza motywów picia. Wielu młodych ludzi sięga po alkohol już nawet nie po to, aby się zabawić czy rozerwać, lecz traktuje picie jako lekarstwo na problemy i smutki.
Jeśli chodzi o środki odurzające, mimo że narkotyzowanie się nie jest przez hrubieszowskich uczniów postrzegane jako zjawisko powszechne, to jednak co ósmy szóstoklasista, prawie co trzeci uczeń trzeciej klasy gimnazjum i 36 proc. uczniów drugich klas szkół ponadgimnazjalnych przyznaje się do kontaktów z narkotykami, głównie marihuaną. - Pierwszy kontakt z używkami warunkowany jest najczęściej zwykłą ciekawością, natomiast kolejne czymś w rodzaju luźnego stylu bycia - mówi dr Mariusz Gwozda, socjolog z UMCS w Lublinie. - Papierosy, alkohol i narkotyki są nieodłącznymi elementami imprez i dyskotek. Postrzegane są bowiem jako warunek dobrej zabawy. A do tego są łatwo dostępne. Musimy dołożyć starań, by działania profilaktyczne uwzględniały konieczność upowszechniania wzorców prozdrowotnego stylu życia i aktywnego spędzania czasu wolnego.
"Diagnozę problemów uzależnień i innych zagrożeń społecznych dla miasta Hrubieszów” przygotowała firma "Ekster” z Opolna Zdroju.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!