sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Zakład Gospodarki Lokalowej nie ma pojęcia, czy poddasza konserwowano toksynami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 sierpnia 2010, 10:16
Autor: Bogdan Nowak

Zamojski ZGL nie wie czy do impregnacji więźby dachowej w większości staromiejskich budynkach używano toksycznego kreozotu i xylamitu. Dlaczego? Bo prace prowadzone były… w latach 70. To według urzędników prawdziwa otchłań czasu.

– W okresie prowadzenia prac i przekazywania obiektu do eksploatacji nie funkcjonował podmiot gospodarczy ZGL – poinformował nas w mailu Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – Spółka nie ma wiedzy na temat środków impregnacyjnych użytych w trakcie prowadzonych na obiektach staromiejskich remontów. W naszym posiadaniu jest jedynie szczątkowa dokumentacja techniczna dotycząca tego okresu.

Większość prac wykonywały nieistniejące już firmy. – Niekompletnych wiadomości o zastosowanych środkach do impregnacji więźby dachowej dostarczają dzienniki budowy i projekty techniczne, o ile istnieją – tłumaczy rzecznik.

O sprawie pisaliśmy wczoraj. Użytkowe poddasza na zamojskim Starym Mieście mogą być niebezpieczne.

Dlaczego? Bo według ich mieszkańców, w latach 70. i 80. do konserwacji więźby dachowej i wielu drewnianych elementów używano toksycznego kreozotu i xylamitu. Te mogą powodować nowotwory.

Grupa lokatorów poskarżyła się o tym Sławomirowi Zawiślakowi, zamojskiemu posłowi, a ten napisał do Ministerstwa Infrastruktury.

Efekt? Olgierd Dziekański, podsekretarz stanu w tym ministerstwie zapowiedział kontrole. Przeprowadzi je Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. – A sprawy sporne powinny być rozstrzygane w procesach cywilnych – podpowiada podsekretarz.

Jaki to może przynieść rezultat? Magistrat twierdzi, że jedna taka "sprawa” już się odbyła.

– Dla potrzeb procesu sądowego Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie sporządził na zlecenie Sądu Okręgowego w Zamościu kosztowną ekspertyzę techniczną dla budynku Staszica 29 – napisał Karol Garbula. – Przeprowadzone badania nie potwierdziły zastosowania xylamitu oraz stężeń i natężeń innych czynników, w tym kreozotu w wysokościach szkodliwych dla zdrowia. Powyższą sprawę rozpatrywał Sąd Okręgowy w Zamościu. Powództwo wobec ZGL zostało oddalone.

Czy istnieje zagrożenie dla zdrowia mieszkańców staromiejskich kamienic? A jeśli tak, w jaki sposób można je ograniczyć?

– W czasie prowadzenia robót żaden z wymienionych preparatów nie był zabroniony do stosowania w budownictwie – wytłumaczy enigmatycznie rzecznik Garbula.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jrrek
tk
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jrrek
jrrek (10 sierpnia 2010 o 16:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zamieszkali na własną odpowiedzialność teraz chcą nowych mieszkań. Cwaniacy.
Rozwiń
tk
tk (10 sierpnia 2010 o 15:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zagrożeniem dla mmieszkańców są urzędnicy UM.
Rozwiń
Gość
Gość (10 sierpnia 2010 o 15:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ZGL. I wszystko jasne.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!