niedziela, 25 lutego 2018 r.

Zamość

Zalew w Krasnobrodzie będzie dwa razy większy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 grudnia 2009, 14:06
Autor: Bogdan Nowak

W Krasnobrodzie ruszą potężne inwestycje. Dzięki unijnym dotacjom zostanie wybudowana kanalizacja na 15 ulicach. Inwestycja pochłonie ok. 4,7 mln zł. Miejscowi włodarze starają się też o kolejne pieniądze. Jeśli uda się o nie wystarać lustro wody w zalewie powiększy się ponad dwukrotnie.

– Umowa na budowę kanalizacji zostanie podpisana w Urzędzie Marszałkowskim już w środę – zapewnia Zbigniew Michalski, zastępca burmistrza Krasnobrodu. – Roboty ruszą już na wiosnę i zakończą się w 2012 r. To ważne wydarzenie!

Roboty ruszą m.in. na ulicy Zamojskiej, Wczasowej, Łąkowej, Sosnowej, Królowej Marysieńki, Sobieskiego, Kościuszki i Tomaszowskiej.

O ok. 3 mln zł urzędnicy wystarali się z unijnego programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Resztę, czyli ponad 1,7 mln zł wysupłają z miejskiej kasy.

– Skanalizowane zostaną wszystkie ulice w mieście – zapewnia wiceburmistrz. – Mamy nadzieję, że to tylko początek poważnych prac, które ruszą w przyszłym roku. Dzięki nim miasto bardzo się zmieni.

Chodzi głownie o krasnobrodzki zalew. Miejscowy magistrat jeszcze w ub. roku zadbał o jego renowację. Zbiornik został m.in. oczyszczony. Utwardzono też groblę. Rozebrano także wysłużone molo, a w jego miejsce wybudowano nowe.

Ma ono cztery metry wysokości i ok. 120 metrów długości (jest w kształcie litery T). Ale magistrat chce wystarać się o wsparcie UE m.in. na rozbudowę zalewu. Teraz lustro wody ma ok. 7 ha, a docelowo powinno mieć ponad 20!

– Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie także tej inwestycji – tłumaczy Michalski. – O tym czy te pieniądze dostaniemy przekonamy się w lutym.

Plany są poważne. Magistrat chce m.in. połączyć kilka zbiorników wodnych, które są w okolicach głównego zalewu.

Zostałyby pogłębione i oczyszczone. Dzięki temu powstałaby naturalna wyspa o nazwie "Słoneczna”. Prowadziłby do niej most (nawiązujący kształtem do molo). Wokół nowego, potężnego zbiornika wybudowane zostaną alejki i chodniki. Przy nich staną ławki i dokładnie 103 latarnie.

– To będzie wielka turystyczna atrakcja – mówi wiceburmistrz. – Cały teren zostanie drobiazgowo zagospodarowany. Powstaną m.in. brodziki dla dzieci, prysznice i specjalne gejzery wodne. Założony zostanie także monitoring oraz pokaźna, elektroniczna tablica, która będzie informować m.in. o temperaturze powietrza.

Koszt inwestycji to ok. 4 mln zł. Magistrat chce pozyskać na ten cel z UE ponad 2, 9 mln zł. Co będzie jeśli się to nie uda? – Wtedy także projekt będzie realizowany – zapewnia Michalski. – Tyle, że zaplanowane roboty potrwają dłużej.

Co na to mieszkańcy Krasnobrodu? – Teren wokół zalewu jest podmokły i trudny do tego typu prac – zastanawia się Stanisława Zaręba. – Trzymam za nie kciuki. Krasnobród jest miejscowością turystyczną i takie inwestycje są potrzebne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 grudnia 2009 o 14:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
fajnie, oby wypalilo to wszystko
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!