niedziela, 25 lutego 2018 r.

Zamość

Zamojscy radni zastanawiają się na co przeznaczyć ofiarowane przez Kongres Polonii Amerykańskiej pieniądze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 maja 2004, 17:16

Wesprzeć działalność „Amazonek” czy jednego z kościołów? Zamojscy radni zastanawiają się, na co przeznaczyć ofiarowane przez Kongres Polonii Amerykańskiej pieniądze.

Czek na 3 tysiące dolarów (ok. 12 tys. zł) przekazano miastu 3 maja podczas uroczystości nadania prezesowi Kongresu Polonii Amerykańskiej Edwardowi Moskalowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Zamościa. Prezesa Moskala reprezentował w Zamościu Alex Przypkowski. Teraz zamojscy radni mają się zastanowić, na co przeznaczyć te pieniądze. Pierwsze propozycje padły na poniedziałkowej sesji.
Przewodnicząca Rady Miasta Maria Gmyz poinformowała, iż zgodnie z wolą darczyńców, pieniądze powinny zostać przeznaczone na cele charytatywne lub społeczne. Radny Marek Ciastoch (Klub SLD) zaproponował, by za ofiarowane przez polonusów dolary wymienić drzwi wewnętrzne w zamojskiej Katedrze. Z kolei radna Lucyna Pietroń (Koalicyjny Klub Prawicy) wystąpiła z wnioskiem, by darowiznę przekazać na utrzymanie zabytkowego kościoła pw. Św. Katarzyny. – Nie jest to kościół parafialny, stąd nie ma dochodów, a tym samym pieniędzy na utrzymanie tego zabytkowego obiektu – argumentowała Pietroń.
Jeszcze inną propozycję przedstawił radny Jerzy Zacharow (Koalicyjny Klub Prawicy). Według niego, czek można przeznaczyć na rzecz Akademii Zamojskiej, która w przyszłości miałaby być reaktywowana przez powołaną w tym celu fundację.
W międzyczasie do Biura RM wpłynęły dwa pisma z prośbą o przekazanie pieniędzy na działalność statutową „Amazonek”, czyli Klubu Kobiet po Mastektomii oraz Stowarzyszenia „Otwarte Serce”. – „Amazonki” proszą o dofinansowanie obozu rehabilitacyjnego dla członkiń klubu, a stowarzyszenie chciałoby za te sumę zorganizować letni wypoczynek dla swoich wychowanków – informuje Kazimierz Kiczak, dyrektor Biura RM w Zamościu.
– Planujemy w tym roku obóz dla ok. 50 kobiet. Takie obozy to forma już przez nas sprawdzona i jest to bardzo dobra rzecz. Niestety nie wszystkie kobiety stać na taki wypoczynek, dlatego dobrze byłoby, gdyby znalazły się pieniądze na dofinansowanie dla nich obozu – mówi Dorota Nowosad, szefowa „Amazonek”.
Jak się nam udało ustalić, wszystkie propozycje i wnioski dotyczące rozdysponowania 3 tys. USD będą szczegółowo omawiane na posiedzeniach komisji stałych RM.

Hojny obywatel

Uchwałę o nadaniu Edwardowi Moskalowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Zamościa podjęło w kwietniu ub. r. jako wyraz najwyższego szacunku i uznania za walkę o dobre imię Polski i Polaków na obczyźnie oraz popieranie żywotnych interesów narodu polskiego i wkład w przyjęcie Polski do NATO. Edward Moskal jest 15 Honorowym Obywatelem Miasta Zamościa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!