poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Zamojskie firmy budowlane omijają duże inwestycje

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 grudnia 2009, 21:23

Mieszkania socjalne budowała firma z Chełma, rozbudową sądu i prokuratury zajęli się budowlańcy z Janowa Lubelskiego, natomiast przetarg na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej wygrało zamojskie przedsiębiorstwo.

– Trzeba na przyszłość pamiętać o naszych firmach i przy przetargach podzielić zadania – mówił podczas ostatniej sesji RM radny Reginald Kawalec. – Naszym budowlańcom należy się większe wsparcie ze strony władz. Wystarczy przy organizowaniu przetargów podzielić zadania. Jedna firma mogłaby się zajmować dociepleniem przedszkola, druga szkoły, a trzecia na przykład wymieniałaby dachy na budynkach. Wkrótce miasto otrzyma duże pieniądze, a przetarg na prowadzenie inwestycji znowu wygra firma z Warszawy albo Gdańska.

Chodzi o blisko 16 mln złotych dofinansowania, jakie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Hrubieszowie otrzymało z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na rozbudowę systemu gospodarki wodno-ściekowej.

Radny przypomina, że realizacją największych inwestycji na terenie miasta zajmują się firmy z Chełma, Janowa Lubelskiego czy Zamościa.

– Tylko czy nasze firmy chcą wygrać przetarg, bo najprawdopodobniej im się nie opłaca – stwierdził Marek Bartkowiak, wiceburmistrz Hrubieszowa. I dodał: Nasze przedsiębiorstwa nie chcą wspólnie działać. Jeżeli stworzyłyby korporację, wówczas mogłyby walczyć o realizację inwestycji.

– Oferty naszych przedsiębiorców są dwa razy droższe, a jednak pracownikom z Janowa, Zamościa czy Chełma opłaca się do nas dojeżdżać – dziwi się burmistrz Zbigniew Dolecki.

Miejscowe firmy inaczej widzą problem. – Można podzielić zadania, spółdzielnie mieszkaniowe organizują przetargi oddzielnie na każdy budynek – mówi Józef Krawiec, właściciel firmy budowlanej, zatrudniającej 18 osób. – Nas nie stać na to, aby przed przetargiem zapłacić 300 tys. złotych wadium, nie mamy takiej zdolności kredytowej, by wziąć z banku 2 mln złotych.

Podnosi, że jeżeli zadnia przy wykonywaniu termomodernizacji zostałyby podzielone, to małe firmy mogłyby stanąć do przetargu.

– Przecież miasto żyje z naszych podatków – mówi przedsiębiorca. – W tym roku zapłaciłem z tego tytułu 50 tys. złotych. Przedsiębiorcy spoza Hrubieszowa rozliczają się u siebie.

Przetarg na wartą ponad 6 mln złotych termomodernizację 11 budynków użyteczności publicznej wygrała firma z Zamościa.

– Gdybyśmy rozpisali przetarg na każdy budynek, procedury przeciągałyby się w czasie, a nam zależy na krótkim terminie realizacji inwestycji – twierdzi Marek Watras, sekretarz miasta. – Poza tym musielibyśmy zmieniać warunki umowy w Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ale przyznał, że warto spotkać się z przedsiębiorcami i na spokojnie porozmawiać.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
vinci
tubylec
Bux
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

vinci
vinci (11 grudnia 2009 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Temu radnemu chyba pomyliły się czasy. On chyba tęskni do czasów "PEGEERU za PEERELU"
Rozwiń
tubylec
tubylec (8 grudnia 2009 o 22:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zarówno radny Kawalec jak i przedsiębiorcy chyba nie dorośli do obowiązujących zasad. Radny domaga się aby zlecenia dawać firmom z miasta ale nie zauważa że są one droższe od innych a bywa że i jakość budzi zastrzeżenia. Z firmą wypowoadającego się miałem do czynienia i największe zastrzeżenia mam do terminowości prac a i egzekucja usunięcia usterek w ramach gwarancji też nie jest łatwa. Mamy wolność gospodarczą i o zamówienia należy walczyć cenami i jakością a nie stosując zasady protekcjonizmu. Tak się składa że brak prozumienia dotyczy nie tylko firm budowlanych a także innych branż. Zmaiast założyć wspólna organizację handlowcy mają pretensje do władz miasta że wydają zgodę na kolejne markety. Przecież nikt im nie zabrania zrzeszenia się i konkurowania cenami ale oni wolą za towar nie najwyższej jakości brać ile się da i mieć do wszystkich pretensje.
Rozwiń
Bux
Bux (8 grudnia 2009 o 16:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakoś dwa lata temu nikt nie płakał że zakład komunalny wygrywa przetargi po dumpingowych cenach i wykasza całą konkurrencję teraz raptem zdziwieni?! Schizofremia pierwszego stopnia
Rozwiń
B
B (8 grudnia 2009 o 11:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PBRol rozkradziono, a lokalni biznesmeni to tacy biznesmeni mała firma i zamiast inwestować w nią no to pierwszy większy zakup to nówka samochód co by się pokazać. PBRol rozkradziono, a lokalni biznesmeni to tacy biznesmeni mała firma i zamiast inwestować w nią no to pierwszy większy zakup to nówka samochód co by się pokazać.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!