wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Zamość

Zamojskie muzeum fotyfikacji będzie kosztować 30 milionów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 maja 2009, 13:53
Autor: Bogdan Nowak

Zamojscy urzędnicy wystarali się o unijne 20 mln zł na utworzenie Muzeum Fortyfikacji. Powstanie na Starym Mieście, w obrębie bastionu III i Arsenału. Gotowy już jest wstępny projekt inwestycji. Wygląda imponująco.

Będzie to jedno z największych przedsięwzięć budowlanych magistratu ostatnich lat. W dodatku prace mają być prowadzone w rekordowym tempie.

- Całość będzie kosztować 30 mln zł - mówi Tomasz Kossowski, wiceprezydent Zamościa. - Różnicę dołożymy z budżetu miasta. Te 10 milionów będzie pochodzić z naszego wieloletniego programu inwestycyjnego. Są zarezerwowane. Na pewno nie odbędzie się to kosztem np. budowy ulic. Bo są takie przypuszczenia… Tego typu przesunięcia są po prostu niemożliwe.

To radosna wieść w zamojskim magistracie. Projekt utworzenia Muzeum Fortyfikacji dostanie unijne dofinansowanie. Do rozdysponowania będzie 20 mln zł.

Aby to obwieścić, zwołano specjalną konferencję. Odbyła się ona w zamojskim UM.

- Taką wiadomość dostaliśmy właśnie faksem - mówi Kossowski. - Cieszę się, ale jestem też przerażony. Bo praca przed nami ogromna. Chcemy stworzyć nowoczesną, dużą placówkę na miarę np. warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pracę obejmą m.in. rekonstrukcję fortecznego Bastionu III (ten przebudowany pod koniec XVII w. obiekt miał dwa poziomy, aż 20 otworów strzelniczych dla artylerii oraz charakterystyczne wieżyczki!), odnowienie sąsiedniego Arsenału oraz m.in. wybudowanie zadaszonej i przeszklonej ekspozycji militariów.

Projekt muzeum przygotował zespół z Politechniki Krakowskiej pod kierunkiem prof. Zbigniewa Myczkowskiego.

- Pracę ruszą ekspresowo - zapewnia Kossowski. - Już w przyszłym tygodniu ogłosimy przetarg na dokumentację techniczną inwestycji. Musi być gotowa do października! Potem powinnna trafić do ministerstwa. Jeśli wszystko się uda, roboty ruszą w kwietniu. Budowa muzeum zakończy się za trzy lata!

- Aby dotrzymać terminów musimy podjąć się działań szybkich, karkołomnych - dodaje Jan Radzik, szef Wydziału Planowania Przestrzennego, Budownictwa i Ochrony Zabytków zamojskiego UM. - Całość musi być świetnie przygotowana pod względem geodezyjnym i archeologicznym. Mogą się oczywiście zdarzyć błędy… Ważne, aby było ich jak najmniej.

Placówka będzie administrowana przez Muzeum Zamojskie. Stamtąd mają pochodzić eksponaty.

- Planujemy tam także nowoczesne prezentacje multimedialne - podkreśla Kossowski. - Placówka będzie się rozwijać i stopniowo poszerzać swoje zbiory. Co ważne, stworzone zostaną w Zamościu nowe miejsca pracy, a miasto będzie miało ciekawy sposób na promocję
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
dobrze
keton
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

dobrze
dobrze (30 maja 2009 o 09:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobrze. Władze Zamościa odgradzają się murem przed otaczającą biedą. Jak w średniowieczu.
Rozwiń
keton
keton (30 maja 2009 o 09:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobra wiadomość. Tyle, że to co mówi pan Kossowski (w sprawie ulic) mnie nie przekonuje. Myślę, że to próba manipulacji dziennikarzami.
Rozwiń
Gość
Gość (29 maja 2009 o 14:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A w Lublinie dalej kiszka.
Rozwiń
Gość
Gość (29 maja 2009 o 14:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Masz ci los!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!