wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Zamość

Zamojszczyzna: Amerykanie szukają gazu łupkowego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 marca 2011, 19:12

Amerykanie wynajęli spółkę, która sprawdza, czy za Twoim oknem będą szyby wiertnicze, jak w Kuwejcie
Amerykanie wynajęli spółkę, która sprawdza, czy za Twoim oknem będą szyby wiertnicze, jak w Kuwejcie

Rozpoczęły się poszukiwania złóż gazu łupkowego na terenie gmin Miączyn, Werbkowice, Tyszowce i Komarów Osada. Jeśli specjaliści je namierzą, ruszy wydobycie. Skorzysta na tym cała Zamojszczyzna.

– Niech szukają tego gazu, jesteśmy za tym całym sercem – raduje się Danuta Jachymek, emerytka z Tyszowiec. – Duża firma to większe dochody z podatków, praca dla młodych, inwestycje. U nas już od kilku lat przymierzają się np. do budowy kanalizacji w gminie. I nic. Bo nie ma pieniędzy. Może ten gaz nas jakoś uratuje.

– O tych złożach gazu mówi się w gminie od kilkudziesięciu lat – dodaje pan Tomasz rolnik z Werbkowic. – Na gadaniu się jednak kończy. Może Amerykanie to rozkręcą?

Jeszcze w latach 60. stwierdzono, że na Zamojszczyźnie są złoża gazu ziemnego. Potwierdziły to badania geologiczne. Amerykański koncern ExxonMobil zamierza to wykorzystać. Chce wydobywać to paliwo z łupków osadowych za pomocą specjalnej technologii kruszenia hydraulicznego. Firma dostała koncesję na ten cel z Ministerstwa Ochrony Środowiska.

– Przedstawiciele ExxonMobil spotkali się z wojewodą – informował jakiś czas temu Rafał Przech z biura prasowego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. – Mówili szeroko o korzyściach tego przedsięwzięcia. Wygląda to naprawdę zachęcająco.

Od słów Amerykanie przeszli do czynów. Na ich zlecenie rozpoczęły się poszukiwania złóż gazu łupkowego w gminach Miączyn, Werbkowice, Tyszowce i Komarów Osada. Prowadzi je spółka Geofizyka z Torunia. Jej pracownicy założyli swoją bazę w okolicach Cukrowni Werbkowice. Stamtąd w teren ruszyły specjalne tzw. wibresejsy. – Wyglądają jak czołgi toczące się po polach – mówi rolnik z Werbkowic. – Niszczą je, ale wszystkie straty mają być potem zwracane.

Geofizyka z Torunia potwierdza, że prowadzi badania na Zamojszczyźnie. Tłumaczy, że wykorzystuje tam skomplikowaną technologię w postaci sześciu wbresejsów. Szczegółowych informacji udzielać jednak nie może i odsyła do amerykańskiego inwestora.

Wibresejsy (zwane też wibratorami) to specjalne auta wyposażone do przewożenia urządzeń wzbudzających fale sejsmiczne. Dzięki nim można penetrować ziemię do głębokości czterech kilometrów. W ten sposób tworzone są podziemne mapy złóż. Takie badania będą prowadzone jeszcze ponad miesiąc. Wyniki będą znane we wrześniu. Wtedy zapadnie decyzja czy wydobycie będzie opłacalne.

– Mamy nadzieję, że tak się stanie – mówi Józef Długosz, wójt gminy Miączyn. – Jeśli rozpocznie się wydobycie, wzrosną wpływy z podatków. Dzięki nim moglibyśmy budować drogi, chodniki. Taka kopalnia gazu to także nowe miejsca pracy. Mamy duże nadzieje w związku z tymi poszukiwaniami. Oby się spełniły.


Wiadomości Zamość
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
FRANKENSTEIN !
bn
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

FRANKENSTEIN !
FRANKENSTEIN ! (29 marca 2011 o 03:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='UKRAINIEC W CHEŁMIE' timestamp='1301361514' post='456054']
http://www.youtube.com/watch?v=RdHq3PlCh7w
[/quote]
http://www.youtube.com/watch?v=RSPf7LxU1lw
Rozwiń
bn
bn (18 marca 2011 o 20:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z powodu ceny obecnie brak zainteresowania uzywaniem gazu do celów grzewczych.Tym bardziej gaz łupkowy cenowo da wszystkim łupnia.Nie bedzie zainteresowania wykorzystaniem tego gazu.
Rozwiń
Gość
Gość (18 marca 2011 o 18:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
znowu jakis niedouczony dla niego zamojszczyzna to wszystko dookołoa i Tyszowce i Werbkowice , widać jak żal d-upe ściska po utracie karłowatego województwa
Rozwiń
ghd
ghd (18 marca 2011 o 14:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak mogli słyszeć o złożach gazu łupkowego kilkadziesiąt lat temu jak technologia nie ma aż tyle. I druga sprawa to amerykanie nie przymierzają się do wydobycia złoża konwencjonalnego tylko z łupków. Co za głupoty, kto wypuścił ten artykuł na światło dzienne?
Rozwiń
mosquito
mosquito (18 marca 2011 o 14:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jankesi do domu - go home ! Wara od naszego gazu !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!