poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Zamojszczyzna po katastrofie samolotu z prezydentem Kaczyńskim na pokładzie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 kwietnia 2010, 10:52
Autor: Anna Szewc

To nowy Katyń - tak tragedię spod Smoleńska komentuje ks. bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej, który dziś o godz. 18 w zamojskiej Katedrze odprawi mszę świętą w intencji ofiar katastrofy. Biało-czerwone flagi z kirem wiszą już na większości urzędów, ale też w oknach prywatnych domów w regionie.

- Tak jak 70 lat temu na tamtej ziemi, dziś zginęli tam przedstawiciele polskiej inteligencji - mówi biskup Leszczyński. - To tragedia narodu, tragedia Kościoła, tragedia najbliższych i rodzin tych, którzy tam zginęli. To tragedia nas wszystkich. Dziś wszyscy jesteśmy jedną cierpiącą rodziną - dodaje biskup Mariusz Leszczyński.

- To się nie powinno stać. Nie powinno - mówi Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa. - Nie mam słów, by opisać to, co się dzisiaj wydarzyło. Mamy po prostu do czynienia z niewyobrażalną tragedią.

Prezydent Zamoyski podkreśla jednak, że nie należy łączyć wydarzeń z dzisiejszego poranka z tym, co w katyńskim lesie wydarzyło się 70 lat temu.

- Wtedy dokonano zbrodni. Dzisiaj mamy do czynienia z tragicznym wypadkiem - ocenia prezydent Zamościa.

Marcin Zamoyski niechętnie mówi o własnych uczciach związanych z tragedią rządowego samolotu.

- Bo miałem w życiu to nieszczęście, że filmowałem w latach 80. katastrofy dwóch Iłów, które rozbiły się w Warszawie - tłumaczy Zamoyski. - Do dziś mam w pamięci tamte obrazy. Tragedię pasażerów, którzy brali udział w katasrofie, ale również rozpacz tych, którzy na nich na lotnisku czekali.

Zamojska kuria biskupia poinformowała, że jutro na każdej mszy, we wszystkich kościołach diecezji odprawiane będą msze w intencji ofiar dzisiejszej katastrofy.

Decyzje związane z żałobą narodową, która najprawdopodobniej zostanie ogłoszona podjęły już również władze Zamościa.

- Na Ratuszu zawieszona została flaga z kirem. odwołaliśmy także planowany na dzisiaj koncert orkiestry symfonicznej - mówi Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamość.

Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy odbędzie się zaplanowany na godz. 19 koncert rosyjskiego baletu Bieriozka. Przed halą OSiR zgromadziło się nawet sporo widzów. Ostatecznie jednak rosyjskie tancerki nie wystąpiły w Zamościu.

- Taka była wola prezydenta miasta, choć na piśmie żadnej decyzji w tej sprawie nie otrzymaliśmy - powiedział nam Krzysztof Birecki, organizator koncertu.

Był bardzo rozczarowany. Jeszcze w południe zapowiadał, że Bieriozka zatańczy inny niż planowano repertuar, a koncert odbędzie się w hołdzie ofiarom tragedii.

Zaplanowana na godz. 18 dzisiejsza msza święta w Katedrze miała się odbyć z okazji 5 rocznicy śmierci Jana Pawła II.

- Będziemy się podczas niej modlić także za ofiary tej niewyobrażalnej tragedii - zapowiada biskup Mariusz Leszczyński.

Kwiaty i znicze, jako symbol żałoby wystawione zostały już prz Urzędzie Miasta w Biłgoraju.

- Opuściliśmy też miejskie flagi, a na maszt wciągnięto flagi narodowe z kirem - mówi nam Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja.

Jego komentarz do tragedii pod Smoleńskiem? - Smutek, smutek, brak jakichkolwiek słów - odpowiada Janusz Rosłan.

Na oficjalne ogłoszenie żałoby narodowej nie czekają również władze Tomaszowa Lubelskiego. Na większości miejskich urzędów i instytucji wywieszono już flagi narodowe z kirem.

Burmistrz Tomaszowa Ryszard Sobczuk ma też specjalny apel do mieszkańców miasta:

- Uczcijmy pamięć o tych naszych wielkich rodakach, przychodząc ze zniaczmi pod pomnik Konstytucji 3 Maja - mówi Ryszard Sobczuk. - Niech to miejsce upamiętniające wyjątkowe zdarzenie w historii naszego kraju, stanie się też miejscem, gdzie dziś, w tym tragicznym dniu pokażemy naszą solidarność.

Dla Ryszard Sobczuka dzisiejsza tragedia ma dodatkowy wymiar. Na pokładzie samolotu był Ryszard Kaczorowski, b. Prezydent RP na uchodzstwie, a od zeszlego roku Honorowy Obywatel Tomaszowa Lubelskiego.

- Miałem honor znać pana prezydenta Kaczorowskiego osobiście. Jego ubiegłoroczna wizyta w naszym mieście, a także moja obecność na jego 90 urodzinach na zawsze pozostanie w mojej pamięci - mówi Ryszard Sobczuk.

Uroczysta msza żałobna w intencji ofiar dzisiejszej katastrofy odbędzie się w Tomaszowie Lubelskim jutro. Na razie nie wiadomo jeszcze o której godzinie.

W Hrubieszowie podobne nabożeństwo odbędzie się w poniedziałek (godz. 14) na placu przy kościele św. Mikołaja.

- Weźmie w nim udział na pewno młodzież szkolna, nasze wojsko, ale również wielu, wielu mieszkańców Hrubieszowa - przewiduje Zbigniew Dolecki, burmistrz miasta. - Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci tym, co się stało.

Burmistrz Dolecki już rano flagę narodową z kirem wywiessił na swoim domu. Zlecił również, aby biało-czerwone flagi zwisły także na Urzędzie Miasta i wszystkich podległych mu jednostkach.

- Jestem przekonany, że wkrótce takie oznaki żałoby pojawią się też na większości domów w naszym mieście - mówi Dolecki.

W Hrubieszowie odwołanu już planowane na jutro turniej siatkówki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
aga
~gosc~
Gość
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

aga
aga (11 kwietnia 2010 o 18:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niekumaty napisał:
Jeżeli Pan Biskup rzeczywiście się tak się wyraził, że:
ta tragedia to drugi Katyń

i zrównał zbrodnię ludobójstwa z tragedią katastrofy - to chyba ciepiał bardzo mocno na pomroczność jasną.
Raczej powinien się najpierw podleczyć aby mógł wejść międzu ludzi, a co dopiero odprawić mszę.
Chyba, że to jednak skrót myślowy dokonany przez dziennikarza - to zwracam honor i wtedy dziennikarz powinien się zacząć leczyć.

Wiesz co chyba faktycznie jesteś "niekumaty"Biskup po prostu użył metafory,że jest to "drugi katyń" Że znowu zginęła POlska inteligencja i znowu w tym samym przeklętym miejscu,a raczej nieopodal lasu Katyńskiego.Lecieli tam by oddać hołd wymordowanym w 40 roku Polakom i akurat tam się rozbili.Niesamowita tragedia:(
Rozwiń
~gosc~
~gosc~ (11 kwietnia 2010 o 12:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ZSRR napisał:
Panie Leszczyński, pan sie zastanawia najpierw zanim coś palnie czy nie? Jakim prawem tą katastrofę porównuje pan do zbrodni katyńskiej ? Skojarzenia kleru to jedna z najgorszych chorób tego kraju. Nie dość,że smutek w kraju to jeszcze zmuszeni jestesmy wysłuchiwać takich pierdół.

Oj ty biedaku! Całkiem cie pokrzywiło! Jak nie masz coś mądrego powiedzieć to zamilcz! Ale może to zrozumieć ten co troszkę taktu!
Rozwiń
Gość
Gość (11 kwietnia 2010 o 10:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
edia149 napisał:
Katyń po raz drugi?!
Dlaczego Rosjanie podejmują śledztwo ?! To nasz samolot, nasz prezydent i politycy! Gdzie czarna skrzynka, tam są odpowiedzi na wszystkie pytania ?! To tam jest potwierdzenie lub zaprzeczenie co do i tak już sprzecznych informacji ze strony rosyjskiej !!!!!!!!!!!!!!!!

A myślisz,że"czarnej skrzynki"nie da się "przerobić"?-bo ja nie do końca jestem przekonany co do tego... Jeśli technika jest tak wspaniała,że nagrywa się filmy w których zwierzęta mówią i tańczą i wiele innych efektów specjalnych-to czemu nie da się"lewej czarnej skrzynki"zrobić?
Rozwiń
ZSRR
ZSRR (11 kwietnia 2010 o 10:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Leszczyński, pan sie zastanawia najpierw zanim coś palnie czy nie? Jakim prawem tą katastrofę porównuje pan do zbrodni katyńskiej ? Skojarzenia kleru to jedna z najgorszych chorób tego kraju. Nie dość,że smutek w kraju to jeszcze zmuszeni jestesmy wysłuchiwać takich pierdół.
Rozwiń
STYX
STYX (10 kwietnia 2010 o 15:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
STYX napisał:
Oczywiście twoje pytanie to żart? Chyba nie uważasz,że gdy np. podczas wakacji nad Morzem Bałtyckim zostanie okradziony Zamościanin to ze względu na miejsce jego zamieszkania postępowanie powinna prowadzić Komenda Miejska Policji w Zamościu ? Nazywa się to "właściwość miejscowa".
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!