sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Zamość pamięta o Papieżu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 czerwca 2008, 19:19
Autor: Anna Szewc

Dedykowany Ojcu Świętemu koncert "Namysłowiaków” złoży sięmiędzy innymi na zień Papieski w Zamościu.

Będzie również wyjątkowo uroczysta msza święta, ale również mnóstwo zabawy dla młodszych i starszych

Zamościanie, którzy 12 czerwca, dziewięć lat temu byli w mieście i witali Jana Pawła II, nigdy nie zapomną tego dnia.

- To było zupełne szaleństwo - wspomina z rozrzewnieniem Zofia Sobieszczańska. - Każdy chciał być jak najbliżej. Pamiętam, jak biegaliśmy na skróty z sektora na trasę. Szkoda tylko, że Jan Paweł II nie mógł być dłużej… na całym nabożeństwie. Dla wszystkich było to niezapomniane przeżycie. Zwłaszcza że przyjechał do nas, do Zamościa.

- Witałam papieża z okna mojego mieszkania na Starówce. Jaka to była radość i nadzieja... aż ciarki szły po plecach - zwierza się nam Eugenia Bartecka. - Pamiętam, że nasz Ojciec Święty już wtedy był chory. Jak na niego patrzyłam, to czułam, że chciałabym jakoś mu pomóc, ulżyć... Nigdy tego nie zapomnę - zapewnia Barbara Brach.

- Jestem przekonany, że ta pamięć będzie w nas wszystkich coraz bardziej żywa - mówi ks. Andrzej Stopyra, prezes Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Medialnej im. Jana Pawła II w Zamościu, które wspólnie z Katolickim Radiem Zamość i Niedzielą Zamojsko-Lubaczowską (obie redakcje obchodzą przy okazji jubileusz swojego 10-lecia) organizuje obchody. Jego zdaniem, 12 czerwca to rzeczywiście wyjątkowy dzień w historii Zamościa.

- Bo przecież tego właśnie dnia nastąpiła lokacja miasta, tego dnia urodził się ostatni ordynat i wreszcie właśnie 12 czerwca gościliśmy u nas Jana Pawła II. To jedyna taka postać przełomu wieków na świecie, która tyle dobrego dla tego świata zrobiła, będąc jednocześnie przez ponad 25 lat niekwestionowanym autorytetem - argumentuje ksiądz Stopyra.

Dlatego program Dnia Papieskiego będzie naprawdę wyjątkowo bogaty. Zacznie się od konferencji w Sali Consulatus zamojskiego Ratusza, na której spotkają się redaktorzy katolickich mediów. Później obchody przeniosą się już na Rynek Wielki. O godz. 13 zacznie się wielki festyn dla dzieci, dwie godziny później wystąpi dla nich ze specjalnym koncertem Arka Noego. - A wieczorem (godz. 18) wszystkich zamościan zapraszamy na mszę świętą do katedry. Odprawiona zostanie pod przewodnictwem arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego ze Lwowa z udziałem naszym biskupów - zachęca ks. Stopera.

O zmierzchu na scenie przed Ratuszem z koncertem "Jan Paweł II - Sługa Miłosierdzia” wystąpi Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego pod dyrekcją Tadeusza Wicherka i Zbigniewa Małkowicza ze specjalnie na tę okazję przygotowanym repertuarem. I wreszcie o godz. 21.45 rozpocznie się recital Justyny Steczkowskiej. Na żadne z tych wydarzeń nie będzie trzeba kupować biletów. (pele)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!