niedziela, 18 marca 2018 r.

Zamość

Zamość powiedział uchodźcom „nie”. Ale głosowało tylko 6 radnych


Rada Miasta Zamość (fot. Agnieszka Kasperska)
Rada Miasta Zamość (fot. Agnieszka Kasperska)

Nie jesteśmy obojętni, ale nie zgadzamy się na ich obecność w naszym mieście – tak najkrócej opisać można stanowisko zamojskich radnych wobec przyjęcia uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Temat uchodźców podzielił zamojskich polityków i mieszkańców. Prezydent Andrzej Wnuk już podczas wrześniowej sesji stwierdził, że ze względu na „ograniczone możliwości lokalowe” miasto nie jest w stanie przyjąć uchodźców. Z kolei radni PiS jeszcze przed wyborami parlamentarnymi zwołali nadzwyczajną sesję, podczas której chcieli przyjąć wspólne stanowisko Rady Miasta w sprawie uchodźców.

– Wracanie do tej kwestii ma charakter typowo polityczny. Poprzez szacunek dla mieszkańców nie mamy zamiaru uczestniczyć w tym „spektaklu” – powiedział tuż po rozpoczęciu tej sesji Marek Kudela w imieniu 13 radnych niezrzeszonych w klubie PiS. Po odczytaniu stanowiska w tej sprawie radni opuścili salę obrad.

Sprawa wróciła podczas poniedziałkowej sesji. Swoje stanowisko w tej sprawie przekazała radnym grupa mieszkańców. Tylko jedna osoba, przewodniczący os. Kilińskiego Tomasz Wyrostek, uważa, że przyjęcie uchodźców to obowiązek mieszkańców. Pozostali argumentowali, że miasta nie stać na przyjmowania uchodźców oraz, że są to osoby „nieprzygotowane kulturowo do bytowania w naszym kraju”. Według nich ich obecność grozi zamachami terrorystycznymi i wybuchem epidemii.

– Jeżeli nasi rodacy ze wschodu będą mieli możliwość powrotu do swojej ojczyzny i zapewniony byt, to wtedy możemy się zastanawiać nad tworzeniem warunków do przyjęcia emigrantów – mówi Jan Obszański, radny PiS. – Masowy napływ emigrantów może stanowić zagrożenie dla stabilności Unii Europejskiej. Mieszanka narodów, kultur i odmiennych religii jest ryzykowna. Może być zagrożeniem dla mieszkańców starego kontynentu.

Podobnej argumentacji używali radni PiS w swoim stanowisku przygotowanym specjalnie na poniedziałkową sesję. Mowa w nim m.in. o sprzeciwie wobec przyjęcia uchodźców ze względu na sytuację społeczną, ekonomiczną i lokalową w mieście.

– Mając na uwadze bezpieczeństwo obywateli naszego miasta Rada Miasta Zamość wyraża sprzeciw wobec przyjęcia emigrantów z kraju Afryki, Bliskiego Wschodu i ich przyszłego rozlokowania na terenie miasta – czytamy w oświadczeniu.

Dalej jest o tym, że miasto „przesiąknięte tradycją tolerancji dla innych narodów i kultur nie może być obojętne dla ludzi dotkniętych przez wojnę i inne tragiczne wydarzenia”.

Stanowisko przyjęto zaledwie 4 głosami radnych PiS. Dwóch radnych PiS wstrzymało się od głosu. Pozostałych 15 biorących udział w sesji w ogóle nie wzięło udziału w głosowaniu. Dlaczego? Nieoficjalnie mówi się, że nie chcieli swoim protestem doprowadzić do wojny wśród radnych. Nie biorąc udziału w głosowaniu wyrazili natomiast swój sprzeciw.

Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 października 2015 o 05:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wierni to Nie muzułmanie a kara za niewiernośc jest śmierć - tak wygląda rozumowanie u radykalnych muzulmanow
Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2015 o 05:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie którzy zgadzają się na uchodźców są slepi. Nie przyjdą do nas słowianie z podobna religia i poglądami. Ludzie którzy przyjdą nie dostosowuja się do innych tylko narzucają własną religię i poglądy. Po południu dziewczynka sama na przystanku zostanie pobita .. ponieważ nie wolno i należy to karać... To jeszcze nie terroryzm to tylko ich religia.
Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2015 o 05:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie chcę takich radnych w moim mieście! To ludzie wybrani dla ludzi z tego miasta u mają dbać o nasze dobro a nie odstawiac fochy i robić szopki. Radni powinni stawać za prezydentem. Jedynie w sytuacji gdy prezydent robi coś szkodzac mieszkańcom mogą się przeciwstawiać.
Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2015 o 19:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mastalerek rzecznik PiS: Trzeba respektować zobowiązania rządu Kopacz ws. uchodźców „Trzeba pomagać finansowo, humanitarnie poza granicami Polski, ale trzeba też respektować decyzje, które podjął rząd pani Ewy Kopacz” – mówi w Kontrwywiadzie RMF FM rzecznik kampanii PiS Marcin Mastalerek pytany przez słuchaczy o stanowisko jego partii w sprawie uchodźców. „Jesteśmy poważnym państwem. Jeśli jest jakaś decyzja rządu, to można próbować ją renegocjować, ale pewne decyzje zapadły” – dodaje. Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/raporty/raport-fala-uchodzcow/najnowsze-fakty/news-mastalerek-trzeba-respektowac-zobowiazania-rzadu-kopacz-ws-u,nId,1906561#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!