piątek, 19 stycznia 2018 r.

Zamość

Zamościanie wolą sztukę współczesną niż seriale?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 stycznia 2009, 18:24

Zamościanie tłumnie odwiedzają galerie i muzea. Niektórzy częściej niż kilkanaście razy w roku! Żeby było jeszcze lepiej, trzeba połączyć Orkiestrę Symfoniczną z Zamojskim Domem Kultury. Takie rewelacje zaserwowała firma "Hektor”, prezentując kulturalną strategię dla miasta.

Praca "Hektora” kosztowała budżet miasta ok. 20 tys. zł. Za te pieniądze firma przeprowadziła ankietę, ustaliła "misję” i przygotowała "Strategię Kultury Zamościa na lata 2008-2015.

Ankiety wyszły rewelacyjnie. Wynika z nich, że Biura Wystaw Artystycznych nie odwiedziło w ub. roku tylko ok. 3 proc. zamościan, zaś ponad 21 proc. zajrzało tam od 7 do 10 razy, a ponad 17 proc. bywało jeszcze częściej. Progi Muzeum Zamojskiego ominęło podobno tylko 3 proc. mieszkańców miasta, a Orkiestry Symfonicznej 11 proc. Podobnie jest z innymi instytucjami kultury.

"Hektor” zbadał też oczekiwania mieszkańców miasta. Wyszło wspaniale! Uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych domaga się aż 80 proc. zamościan, na wystawy chce chodzić aż 43 proc. z nas, a tylko ok. 6 proc. woli oglądać filmy w telewizji! Coś nie tak? Absolutnie!

- Próba była reprezentatywna - zapewnia Stanisław Lis, prezes "Hektora”. - Badanie odbyło się według reguł i praw statystycznych. - Strategia przedstawia stan obecny, a my zdecydujemy dokąd pójdziemy - zapowiada prezydent Marcin Zamoyski.

Bo zmiany w zamojskiej kulturze są jednak konieczne. Ze strategii wynika, że miasto musi budować swoją markę, powinno wprowadzić biuro festiwalowe i wspierać organizacje pozarządowe.

Jest też… konkret. Władze powinny połączyć Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego z… Zamojskim Domem Kultury.

- Bo takie instytucje, jak domy kultury, przecież się wypalają - wyjaśnia Lis.
Wyniki badań firma "Hektor” zaprezentowała podczas zwołanych w Ratuszu konsultacji. Przybyli na nie dziennikarze, pracownicy instytucji kulturalnych i m.in. radni. Wielu było wstrząśniętych.

- Jestem tu 70 minut i nie usłyszałem żadnych konkretów - denerwował się radny Wiesław Nowakowski (SLD). Nie doczekał się ich, więc wyszedł. - Wyniki badań są niewiarygodne, a cała strategia nie wnosi nic nowego - skomentował radny Krzysztof Lewkowicz (PiS).

Jadwiga Machulewska, szefowa Wydziału Promocji, Kultury i Spraw Społecznych UM, nie chce niczego komentować. - Mnie takie wyniki mogą tylko cieszyć - tłumaczy. I dodaje: Ta firma robi tylko diagnozę i określa jakieś kierunki. To radni zdecydują przecież, czy taka strategia zostanie przyjęta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~olka~
Ja
Hura
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~olka~
~olka~ (12 stycznia 2009 o 16:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hektor! To jest to!
Rozwiń
Ja
Ja (12 stycznia 2009 o 14:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bluzgi na ulicach słychać na każdym kroku. Wielu mieszkańców Zamościa słowa k...a używają zamiast wykrzykników, kropek i przecinków. A jednak sztukę współczesną mamy w... poważaniu. Kto by pomyślał?
Rozwiń
Hura
Hura (12 stycznia 2009 o 14:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ot czsego to ja się doczekałem! A nie widać tego na ulicach! Takie to moje miasto wykształcone i obyte, z powszechnym pędem do kultury! To niesamaowite. Od dziaiaj nie będę przeklinać!
Rozwiń
krzysiek:)
krzysiek:) (12 stycznia 2009 o 09:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oczywiście, że wyniki są niereprezentatywne. Ankietę mogły wypełniać sobie osoby zainteresowane, które ściągnęły ją sobie np. ze strony www.zamosconline.pl
Rozwiń
lubky
lubky (12 stycznia 2009 o 08:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Można mieć uwagi co do połączenia domu kultury i Orkiestry Namysłowskiego (to troche tak, jak z pomysłem łączenia filharmonii z teatrem muzycznym w Lublinie), ale dwa stwierdzenia wydają sie bardzo trafne. Po pierwsze, Zamośc mając największą liczbę utrwalonych przez lata, jak i nowych festiwali, powinien powołać profesjonalne biuro festiwalowe. Po drugie, powinien wypracować formułę wspólpracy z organizacjami pozarządowymi, z którymi i tak musi ciągnąć te wydarzenia.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!