wtorek, 20 marca 2018 r.

Zamość

Zapalmy znicze w rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 lipca 2010, 11:38

Za trzy dni przypada 67 rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Oddziały UPA zaatakowały tego dnia ponad 160 polskich kościołów, mordując księży i tysiące bezbronnych wiernych. Potomkowie ofiar proszą o modlitwę i zapalenie zniczy.

Zofia Szwal urodziła się w Orzeszynie. 11 lipca 1943 roku Ukraińcy zamordowali jej rodziców. – Nikt się tego nie spodziewał – mówi pani Zofia, choć przypomina sobie, że w przeddzień mordu Ukrainka z sąsiedniej wsi powiedziała: "Jutro mają was mordować”.

Nikt jej nie uwierzył. – W czasie ludobójstwa na Kresach Wschodnich w latach 1939–1947 zamordowano 150 tys. Polaków, a także wielu Żydów, Ormian i przedstawiciele innych narodowości, w tym też tych sprawiedliwych Ukraińców, którzy ratowali Polaków lub wyrażali swój sprzeciw wobec ideologii Bandery, Doncowa i Szuchewycza – zwraca uwagę ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Podkreśla, że na większości zbiorowych mogił do tej pory nie postawiono nawet krzyża. – Dlatego w niedzielę zapalmy znicze pod pomnikami i tablicami pamiątkowymi – apeluje ks. Tadeusz.

Jutro w KUL odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa "Niedokończone msze wołyńskie – martyrologium duchowieństwa wołyńskiego ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich podczas II wojny światowej”. Poprzedzi ją msza święta w intencji księży na Wołyniu, której przewodniczyć będzie ks. bp Marcjan Trofimiak, ordynariusz diecezji łuckiej. Początek – godz. 8.15 w kościele akademickim KUL.

W sobotę uczestnicy konferencji wyjadą do Łucka. Po drodze zaplanowano zapalenie zniczy na miejscach śmierci kapłanów wołyńskich: w Ostrówkach, Włodzimierzu Wołyńskim, Porycku i Kisielinie.

– Księża zginęli śmiercią męczeńską razem z wiernymi podczas nabożeństw – przypomina dr Leon Popek z lubelskiego IPN, które jest współorganizatorem konferencji.
W niedzielę w katedrze św. Piotra i Pawła w Łucku zaplanowano uroczystą sumę w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej.

Sejmik Województwa Lubelskiego – na wniosek Klubu Radnych PSL – przyjął we wtorek jednoznaczne stanowisko w sprawie uczczenia ofiar ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej na Kresach Południowo-Wschodnich w latach 1942–1947 przez nacjonalistów z UPA, 14 Dywizji SS "Galizien” oraz innych ukraińskich formacji zbrojnych.

Radni zapewniają o wdzięcznej pamięci o tych Ukraińcach, którzy często za cenę własnego życia nieśli pomoc swoim polskim sąsiadom.

Podobne stanowiska podjęły wcześniej sejmiki dolnośląski, opolski, lubuski i podkarpacki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!